עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הדיון בחוק "צנזורה על הרשת" - אחרי הפגרה

וועדת הכלכלה של הכנסת החליטה לדחות את הדיוןלאחרי פגרת הקיץ, לאחר שיושב ראש הוועדה גילה כי אין לח"כים די מידע בנושא

ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה היום (שני) לדחות את הדיון בחוק הצנזורה על רשת האינטרנט לדיון הבא, שיתקיים לאחר פגרת הקיץ של הכנסת. ההחלטה נתקבלה לאחר שיושב ראש הוועדה, ח"כ גלעד ארדן (הליכוד), הבין שאין לוועדה די מידע על אפשרויות חסימת אתרי אינטרנט, היעילות וההשלכות שלהן.

ארדן אמר בדיון כי "השאלה העיקרית העומדת מולנו היום היא האם אין דרך להשיג את ההגנה על הילדים מלי לפגוע בפרטיות הגולשים ולהטיל צנזורה גורפת שעלולה להוביל למדרון חלקלק".

הצעת החוק המדוברת הוגשה על ידי ח"כ אמנון כהן (ש"ס). כהן הציע להגביל את הגישה לאתרי אינטרנט ומחייבת ספקיות אינטרנט לחסום באופן גורף אתרים שיסווגו ככאלה שעיקר עיסוקם הינו מין, אלימות או הימורים. גישה לאתרים אלה תתאפשר רק למבוגרים, אשר יודיעו במפורש לספק הגישה לאינטרנט, כי אינם מעוניינים בסינון שכזה. החשש העיקרי בקרב ארגונים לשמירה על חופש הביטוי וזכויות הפרט, כמו גם על גופים קובעי מדיניות בתחום האינטרנט והטכנולוגיה, הוא מפני ההגדרה הגמישה המאפשרת חסימה של אתרים לגיטימיים רבים. בין היתר, קיים חשש כי הצעת החוק תאפשר לחסום אתרים המיועדים לקהילה הגאה, ובהם אתרי היכרויות אך גם אתרי מידע וחדשות דוגמת GoGay, בטענה שמדובר באתרים הכוללים תוכן המיועד למבוגרים בלבד. על פי הצעת החוק, יוסמך שר התקשורת לקבוע הוראות מפורטות לביצועו. "בכך, תועצם עד מאוד הסכנה להתערבות ממשלתית בחירויות פרט בסיסיות, בנגישות פרטים למידע מכל סוג ובמרחב הדמוקרטי באינטרנט", נכתב בגילוי דעת חריף שפרסמה אתמול האגודה לזכויות האזרח. "אחת מתוצאות הלוואי הקשות של החוק תהיה הקמת מאגר מידע של "סרבנים", דהיינו כל מי שלא יהיה מעוניין בסינון הממשלתי, תוך פגיעה עמוקה בזכות לפרטיות". האגודה לזכויות האזרח הדגישה עוד כי תוכנות מחשב למיניהן, המסננות תכנים, "הן עניין שאל לה לממשלה להתערב בו, אלא להותירו לבחירות חופשיות של פרטים. תוכנות סינון למיניהן זמינות כבר כיום לרכישה בשוק, לרבות באמצעות ספקי האינטרנט. הציבור המעוניין בהן, הורים ואחרים, יכול לרוכשן ללא כל קושי, וטוב שכך. כניסת המדינה לתחום סינון תכנים הינה חסרת תקדים ומסוכנת". בתחילה הציע חבר הכנסת כהן כי הגישה לאתרי אינטרנט בלתי-מורשים תתאפשר רק לאחר זיהוי באמצעות מנגנון ביומטרי שיותקן במחשב האישי של המשתמשים - דוגמת מערכת לזיהוי טביעת אצבע. לאחר גל של תגובות חריפות והתנגדות להצעה, הוא "ריכך" אותה והעביר את האחריות לסינון הגורף לספקיות האינטרנט. למרות שהצעת החוק נתקלה ברשימה ארוכה של מתנגדים והקימה נגדה קבוצה רחבה של אנשי ציבור, אנשי אינטרנט וחוקרים בתחום, ישנו סיכוי סביר כי היא תוכל לעבור את הדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת ולעלות לדיון בקריאה ראשונה במליאה. במידה שתאושר הצעת החוק, תהפוך ישראל לאחת המדינות הבודדות בעולם בכלל והעולם המערבי בפרט, המפעילה סינון אוטומטי על אתרי אינטרנט ואינה מאפשרת פיקוח אוטונומטי, שנותר ברוב המדינות פתוח לשיקול דעתם של הגולשים.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...