עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מצעד הגאווה בירושלים הסתיים בשקט

המצעד עבר בשקט, למעט כמה פעילי ימין קיצוני שהצליחו לחדור את מערך האבטחה של המשטרה. המשטרה עצרה היום 20 חרדים

מצעד הגאווה של ירושלים הסתיים הערב (חמישי) בסביבות השעה 18:30 ליד מלון המלך דוד בעיר, לאחר שהצועדים צעדו מצומת הרחובות הס ודוד המלך בעיר והגיעו עד שם. בסך הכל, ארך המצעד 500 מ'. לפי ההערכות, השתתפו במצעד אלפי צועדים. הערכת המשטרה מדברת על למעלה מ- 2,000 משתתפים. לפי הערכת הבית הפתוח, השתתפו באירוע בין 5,000 ל- 6,000 בני אדם.

הפנינג הגאווה לא התקיים, בסופו של דבר. עקב עיצומי מכבי האש, לא ניתן היה להביא כבאיות למקום. בהיעדר כבאיות אחרות, הורה בג"ץ שלא לקיים את ההפנינג. יושבת ראש הבית הפתוח, איילת שנור, טענה כי היעדר הכבאיות הן לא "פאשלה", כלשונה, של הבית הפתוח.

המצעד עבר בשקט, למעט מספר אירועים, כאשר פעילים דתיים וימניים קיצוניים גידפו את הצועדים בקללות ונאצות, וכמה מהם אף ניסו - והצליחו - להיכנס למתחם המצעד, שאובטח על ידי המשטרה. אחד מהם ניסה להסתנן למסלול המצעד כשהוא עטוף בדגל הגאווה. עם סיום המצעד התפתח עימות מילולי בין מספר צועדים לבין קבוצת מפגינים דתיים, אום גם הוא הסתיים בשקט. מפגין שתקף צועדת שהלכה ברחוב טשרניחובסקי בירושלים עם דגל הגאווה נעצר על ידי המשטרה. נעצרו גם 3 מפגינים שביקשו לשפוך שמן על הכביש במסלול המצעד. בסך הכל, עצרה המשטרה 20 מפגינים חרדים.

כוחות משטרה תפסו לפני המצעד שני חרדים - האחד צעד ברחוב יפו עם מטען חבלה מאולתר שבנה לקראת המצעד, לטענתו - במטרה להבהיל את הצועדים - וחרדי שני נתפס ליד מקום התכנסות המצעד עם תיק ובו ביצים על מנת לזרוק על הצועדים.

חרדים אף הפגינו ברמת בית שמש, ניסו לחסום את רחוב שבטי ישראל בירושלים, שרפו חורשה בעמק המצלבה והבעירו עגלות אשפה ברחובות שונים בשכונות חרדיות. במהלך היום התפתחה תקרית בין מספר חרדים שניסו להגיע מהפגנת החרדים לכיוון מסלול המצעד לבין המשטרה, שמנעה מהם לעשות כן. מספר חרדים אף הפגינו מול ביתו של ראש עיריית ירושלים, אורי לופוליאנסקי.

עם סיום המצעד, הודתה מנכ"לית הבית הפתוח, נועה סתת, לצועדים ואמרה כי בשנה הבאה יתקיים שוב מצעד במרכז ירושלים. סתת הביעה צער על כך שלא מתקיים הפנינג והזמינה את הצועדים להמשיך, במקום זאת, למסיבה שהתקיימה ב"המעבדה" בעיר.מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב אילן פרנקו, הביע, במסיבת עיתונאים שהתקיימה עם סיום המצעד, סיפוק מכך שהמצעד עבר ללא אירועים חריגים.

הצועדים הניפו סיסמאות שונות בעד חופש הביטוי וזכויות גייז ונגד הומופוביה. במצעד צעדו קבוצות שונות של חברי הקהילה ותומכיה.

החרדים קיימו, מצידם, גם הפגנה שקטה - טקס אמירת סליחות, תפילות ותקיעה בשופרות, בראשות מנהיג העדה החרדית, הרב משה שטרנבוך, והמקובל הרב דוד בצרי. בהפגנה זו השתתפו רק כמה מאות בני אדם.

בהכנת הידיעה סייע אביב סלע

עדכון אחרון: 20:37 | 21/6/2007
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...