עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כמה מאות משתתפים במצעד הגאווה בחיפה

המצעד צעד לאורך רחוב יפה נוף, עד לגן האם. הנאומים נשאו מסרים של דמוקרטיה, חופש הביטוי וזכותם של הגייז לצעוד בירושלים

כמה מאות בני אדם השתתפו במצעד הגאווה שהתקיים היום (חמישי) בחיפה. מצעד זה הוא המצעד הרגלי הראשון בעיר. לפני שנים אחדות התקיים בה מצעד ממונע. המצעד היה פוליטי בעיקרו, ומסריו נסבו סביב חופש הביטוי, הדמוקרטיה וזכותם של הגייז לצעוד בירושלים. הוא צעד לאורך רחוב יפה נוף עד לגן האם, שם התקיים אקט סמלי של הפרחת בלונים בצבעי הגאווה.

רוני רוט, יושב ראש הפורום החיפאי - הארגון שהוציא את המצעד לפועל - הביע סיפוק מכמות המשתתפים ואמר כי הוא "מעל ומעבר לכל הציפיות שהיו לנו". רוט התייחס בדבריו לנושא הסעיף ההומופובי בשאלון התרמת הדם ואמר כי "עצוב שמגן דוד אדום צריך לעשות יום מיוחד להתרמת דם כשיש כל כך הרבה אנשים טובים שרוצים לתרום בלי לשקר בטופס ההתרמה".

המצעד זכה אמנם לתמיכה מוראלית של עיריית חיפה, אך לא לתמיכה כספית. צבי דהרי, סגן ראש העירייה וממלא מקומו (מסיעת חיפה שלנו), שהגיע למצעד ונאם בפני הצועדים, טען כי הסיבה לכך היא כי הפורום החיפאי לא הגיש בקשה לוועדת התמיכות של עיריית חיפה, וכי העירייה לא יכולה לתת כסף בדרך אחרת. הוא טען זאת לאחר עימות קולני שהתפתח בינו לבין מספר צועדים.

דהרי הוסיף כי "מאז ומתמיד התנגדתי לגזענות ולאפלייה. אני שמח שהגעתם למצב בו יצאתם מהארון ואני מקווה שלעולם לא תצטרכו לחזור לשם".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר כי "אתם נאבקים מאבק חשוב מאוד על דמותה של הארץ הזאת ועל דמותה של החברה בארץ הזאת". הוא כינה את מצעד הגאווה "מצעד המאבק על הדמוקרטיה" והוסיף כי "המרחב הדמוקרטי תחת מתקפה וכוחות חשוכים, גזעניים והומופוביים מנסים לתלוש לנו חלקים, להגיד לנו להצטמצם ולא להביע את עצמנו". "לא נוותר על המרחב הדמוקרטי", הוסיף. "נעשה כל שביכולתנו להגדיל אותו יותר ויותר".

"דיכוי הוא דיכוי הוא דיכוי!"

עדנה זריצקי - טולידאנו, חברת מועצת עיריית חיפה מטעם חד"ש, אמרה כי "מצעדי הגאווה מבטאים את הקול הקורא לקיים חברה אנושית, דמוקרטית, שוויונית לכולם. דיכוי הוא דיכוי הוא דיכוי! אם נמשיך - נוכל לשנות את החברה ולהפסיק את הדיכוי!"

סער נתנאל, חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ, אמר כי "אתם עושים היסטוריה! אנחנו משדרים מסר ברור: הקהילה שלנו נמצאת בכל מקום בארץ ובכל מקום בארץ בו יש את הקהילה - נצעד!" הוא הוסיף כי "אנחנו רואים את הדמיון בין חיפה לירושלים: בשתיהן אנחנו מתמודדים עם קולות שלא רוצים אותנו ובשתיהן נמשיך להיאבק!"

דרור מזרחי, יושב ראש הצבעים שלנו, תנועת הנוער הגאה של מרצ, אמר כי "לא הולך להיות משא ומתן על הזכויות שלנו להפגין ולחיות כבני אדם שווים במדינה דמוקרטית!" יושב ראש מרצ, ח"כ יוסי ביילין, אמור היה לבוא ולנאום אף הוא, אולם הוא נתקע בפקקים בדרך לחיפה ולכן חזר על עקבותיו.

ראודה מורקוס, רכזת ארגון הלסביות הפלסטיניות אסוואת, אמרה כי "כולנו צריכים להשתתף במאבק לשוויון זכויות על כל הרקעים - נטייה מינית, מגדר, מין, לאום וכו'...".

"כל הארץ שלכם!"

נשיא האגודה לזכויות האזרח, הסופר סמי מיכאל, אמר כי "לא רק ירושלים שלכם - כל הארץ שלכם! אם אוסרים על אדם להתכנס בעיר מסוימת - העיר הזאת פסולה! לכבוד הוא לירושלים לקבל אתכם בשתי זרועותיה, כדי שהיא תהיה מקובלת עלינו מהבחינה הדמוקרטית".

הוא הוסיף כי "אלה המדברים על דרך הטבע לא יודעים כלום על הטבע! הטבע כל כך מגוון, כל כך הכל בו מותר. השונות היא שמעניקה לכדור הארץ את היופי שלו".

לדבריו, "לא נוותר עליכם. כל עוד אתם חוגגים, חיים ומנהלים את אורח החיים שלכם - זה מוכיח שאנחנו חברה בריאה".

מיכאל אמר כי בקרב חלק מהמתנגדים למצעד חבוי "הומו שהם רוצים לדכא אותו. אני בטוח שאם הם יפנו אליכם, תושיטו להם את העזרה ותדעו איך לטפל בהם!"

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...