עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הכנסת תדון בהצעת חוק למניעת מצעד הגאווה

המפלגות הדתיות הקימו לובי להעברת חוק המאפשר לעיריית ירושלים למנוע מצעד בעיר. שרים מקדימה הצטרפו להצעה

הכנסת תדון ביום רביעי הקרוב בהצעת חוק של ח"כ אלי גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים. בהצעה, הנתמכת על ידי שרים וחברי כנסת מ"קדימה", מועברת הסמכות "לאסור על קיומם של מצעדים ותהלוכות בתחום ירושלים מטעמים של פגיעה בסדר הציבורי, ברגשות הציבור או מטעמי דת" לידי מועצת עיריית ירושלים.ב-ynet דווח הלילה (ב') כי ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את העלאת החוק המוצע בכנסת כבר השבוע. זאת, לקראת מצעד הגאווה המתוכנן להתקיים בירושלים ב-21 ביוני. עוד פורסם כי בהצעה תומכים השרים יעקב אדרי וגדעון עזרא מקדימה, ויצחק אהרונוביץ' מישראל ביתנו.

בישיבת השרים לענייני חקיקה הצביעו משולם נהרי (ש"ס), אדרי, עזרא ואהרונוביץ' בעד הצעת החוק. שר המשפטים, דניאל פרידמן, התנגד לה בתוקף, ואמר כי יגיש ערר על החלטת הוועדה. עוד התנגדו להצעה השרים מאיר שטרית ואבי דיכטר.

"ההצעה באה לחזק את מעמדה של ירושלים באמצעות נבחריה במועצת העיר בקביעת מדיניותה, ומאפשר לה להתחשב ברגישויותיה בשל ההרכב הדתי והחברתי המיוחד של האוכלוסייה בעיר", נכתב בהסבר המקדים להצעת החוק. ש"ס פעלה לקידום החוק, ולהקמת לובי פוליטי תקיף שיאפשר לעיריית ירושלים שיקול דעת בקיום מצעד הגאווה בבירה, וימנע את מעורבותו של בית המשפט שקבע מספר פעמים בעבר כי על הרשויות לאפשר לגייז לערוך מצעד גאווה בבירה, כמו גם בכל מקום אחר בארץ.

"לא נאפשר פגיעה באושיות ההיסטוריות של העם היהודים ממניעים פרובוקטיביים", אמר שר ש"ס, משולם נהרי, ל-ynet. "תמיכת הממשלה בחוק תאפשר לעיריית ירושלים למנוע תהלוכות ומצעדים הפוגעים ברגשות הציבור ובכך יימנע ביזוי עיר הקודש על ידי קבוצות חריגות ושוליות. בכוונתנו להמשיך ולהוביל את החוק עד להשלמת החקיקה מתוך מטרה לשמור על ערכיה המקודשים של ירושלים בירתו של העם היהודי מזה כ-3,000 שנה", הוסיף.

המשטרה אישרה השבוע עקרונית את קיום מצעד הגאווה בבירה, אולם הודיעה לבית הפתוח כי תוכל לבטלו במקרה של מידע מודיעיני שיחייב זאת. האישור ניתן לאחר המאבק המשפטי שניהל הארגון בעירייה ובמשטרה, בעקבות סירובן לקיום האירועים בשנים קודמות. התגובות לאישור לא איחרו לבוא, והמתנגדים למצעד אף טענו כי "אישור המצעד הוא פתח למלחמת אחים".

בעדה החרדית כבר נערכים למאבק בכוונה לערוך את המצעד בירושלים. ברחבי העיר שוב נתלו פשקווילים הקוראים נגד האירועים, ובקהילה החרדית אמרו כי התגובה השנה למצעד תהיה חריפה מהשנה הקודמת. במודעה שנתלתה ברחבי ירושלים, ועליה חתומים רבני העדה החרדית, מזהירים הרבנים כנגד "המון רשעים הרוצים לטמא את עיר הקודש, פלטרין של מלך, בתועבה וכיעור מהגרועים שבאומות העולם וכבר הזהירה תורתנו הקדושה מפני התופעות חס וחלילה, לכן דואגים וחרדים אנו מן התוצאות אשר עלולים מעשים כגון אלו להביא על היישוב כולו".

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...