עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

פופרס

ד"ר דובי מסביר הפעם מה מקור ה"פופרס" ומזהיר מפני הסכנות האפשריות בשימוש בחומר

שלום חברות וחברים,
נושא הקונדילומה המשיך להעסיק השבוע בעקבות הכתבה הקודמת. אי לכך אני מוסיף מספר הבהרות:
צודק אלון שהגורם המזהם הינו וירוס הפפילומה האנושי (Human Papillomavirus או בקיצור HPV ). וירוס זה אינו שייך למשפחה של הוירוסים הגורמים לאיידס. נכון הוא שמי שנדבק בפפילומה וירוס ומתפתחת אצלו הקונדילומה יש סיכוי שיחלה גם במחלות אחרות המועברות בדרך מינית ועל כן יש הגיון לבדוק גם למחלות אחרות.

אחד הקוראים ללא שם (נקרא לו אלמוני א') כתב הערה שההתפשטות היא מהירה אם לא מטפלים וניתן בקלות לטפל בבעיה. ובכן ידידי אלמוני א' אין זה מדויק. ראשית באדם רגיל הקונדילומה לא מתפשטת במהירות כלל וכלל, אלא אם כן מערכת החיסון ירודה מסיבה כלשהי ואז זה יכול להתפשט מהר. שנית הטיפול אינו קל בכלל. כפי שציינתי בכתבתי, ישנן הרבה תרופות ואמצעים לטיפול אך אין טיפול טוב ממש ועל כן ה"מלחמה" בוירוס קשה למדי, דורשת מספר טיפולים רב לכל נגע וכמובן גם בדיקה וטיפול בבני/בנות הזוג. כאן גם המקום להתייחס לשאלות של תומר - לפי תיאורך וצורת המגעים שהיו לך יש סכנת הידבקות ובכל מקרה כדאי שתיבדק. נקווה שהכל בסדר.
אלון, שוב לגבי צורת ההדבקה, מאחר והוירוס עובר במגע מהעור באזורים חמים ולחים בעקר, לא כל כך סביר שתהיה הדבקה של נגיעה ע"י המרפק וכו' אם כי זה עלול לקרות. שימוש בקונדום והימנעות ממגע באזור הנגע הם אמצעי ההגנה הטוב ביותר.

ולשאלת היום: דרור התעניין לדעת האם השימוש בפופרס מסוכן?
"פופרס" הינו חומר כימי (אמיל או בוטיל ניטראט) המופיע בצורה נוזלית ומתנדף בקלות. החומר נמצא בשימוש נרחב ע"י הומואים היות והוא מגביר תחושה של חשק מיני וכנראה גם את הזיקפה.

החומר במקורו פותח לטפל בחולי לב הסובלים מ"אנגינה פקטוריס" (כאבי לב עקב הספקת דם ירודה ללב) ועל כן פועל במנגנון של הרחבת כלי דם. החומר גם שימש בלוחמה כימית כמנטרל גז ציאניד. (כאשר אני הייתי בצבא לפני עידנים הופיע בצורה של קפסולת זכוכית עטופה במעין בד שניתן היה במעיכה קלה לשברה והגז היה מתנדף וניתן ל"הסנפה" אין לי מושג האם עדיין בשימוש).

בכל מקרה היות והוא פועל על כלי דם ומרחיב אותם, נגרמת ירידה מהירה של לחץ דם והאצה משמעותית בדופק. פעילות זו גורמת להרגשה של כמעט עילפון (המוח מקבל פחות דם בדקה הראשונה שלאחר ההסנפה). ניתן לחוש גם משהו כמו מכת חום, הרגשה שהדם זורם במוח וחשק מיני מוגבר.

יש כמובן גם סכנות בשימוש בחומר. באופן מקומי הוא יכול לגרום לכויות סביב האף. למי שסובל מבעיות לב או לחץ דם נמוך הוא יכול להיות מסוכן מאוד. זו גם הסיבה שאסור לקחת בשום פנים ואופן ויאגרה אם משתמשים בפופרס. לחץ הדם עלול לצנוח בצורה חדה ונרשמו כבר מקרי מוות על רקע זה. כמו כן יכולים לחוש גם כאבי ראש, בחילות, שיעול ותחושת סחרחורת.

המשתמשים הקבועים מדווחים שאינם יכולים לקיים כבר יחסי מין ללא פופרס. כנראה שאין התמכרות של ממש בחומר אבל נוצרת תלות פסיכולוגית חזקה מאוד.

אני רוצה להדגיש ולהזהיר בהזדמנות זו: אל תשתמשו בפופרס אם אתם לוקחים ויאגרה או אם אתם סובלים מלחץ דם נמוך או מאנמיה. יש גם אינטראקציה (כלומר הגברה של האפקט) עם תרופות נוגדות דיכאון וגלאוקומה (מחלה בה נמדד לחץ גבוה בעיניים) ולכן רצוי במקרים אלו להימנע משימוש בפופרס. בנוסף, מחקרים הראו שאנשים המשתמשים בפופרס נוטים "לשכוח" שיש מין בטוח ועל כן חשופים הרבה יותר לחלות במחלות המועברות בדרך מינית.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...