עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הבית הפתוח החליט לקיים השנה מצעד בי-ם

ההחלטה נתקבלה ברוב של 5 קולות אל מול 1 נגד. חגי אלעד: נדרשת התגייסות חסרת תקדים של הקהילה לקיומו של המצעד

ועד הבית הפתוח החליט היום (ראשון) לקיים מצעד גאווה בירושלים גם השנה. ההחלטה נתקבלה, ברוב של 5 קולות מול 1, לאחר דיון בהשתתפות גורמים וחברי קהילה שונים, שהביעו את דעתם בנושא, לכאן ולכאן. מרבית המשתתפים בדיון היו בעד קיומו של המצעד, מטעמי אי כניעה לחרדים ולהומופובים. היו כאלה שחששו מקיומו של המצעד בגלל הסכנות הכרוכות בכך. אחרים תהו האם הקהילה הגאה לא איבדה את המומנטום.

מנכ"ל הבית הפתוח, חגי אלעד, אמר כי ועד הארגון קיבל "החלטה אכן לקיים השנה מצעד גאווה בירושלים, אשר מועדו ייקבע בהקדם האפשרי ויפורסם לאחר סיום תהליך קצר של בדיקת האפשרויות שעומדות בפנינו לקיום המצעד".

לדבריו, "הבית הפתוח תמיד ראה חשיבות מיוחדת בקיומו של המצעד בירושלים כחלק מהמאבק שלנו, כחלק מהמאבק המתמשך לקידום זכויותיה של הקהילה בעיר ולקידום ערכים דמוקרטיים בה". "השנה", הוסיף, "יש נסיבות מיוחדות, בהן קיום אירועי הגאווה העולמיים בחודש אוגוסט וגלי ההסתה חסרי התקדים נגד הקהילה".

אלד אמר כי "הבית הפתוח מתכוון שלא להיגרר לאלימות ולא להיכנע לה. לנוכח האלימות, התגובה שלנו היא מצד אחד להמשיך בנחישות לעמוד על הזכויות שלנו ובמקביל לעשות מה שאנחנו יכולים לעשות, כמארגנים, בגדר הסביר, כדי להעלות את רמת הבטיחות של האירוע. מה שזה אומר הוא להיערך בצורה רחבה יותר מכפי שנערכנו בה בעבר בתחום הבטיחותי - ביטחוני".

לדבריו, "חשוב לומר שככל שניטיב להיערך בהקשרים אלה, ויש לנו את הכוונה המלאה לעשות זאת, עדיין אין בטיחות טוטאלית בהשתתפות במצעד בירושלים, כפי שגם לא הייתה בעבר". אלעד אמר כי המשתתפים במצעד בעיר עושים זאת "תוך גילוי נחישות ואומץ", והוסיף כי "אנחנו לא מגלגלים את האחריות לשום מקום אחר, אבל חלק מהאחריות שלנו היא לדבר באופן אמיתי לגבי הסכנות הגלומות בהשתתפות במצעד, כאירוע המהווה הפגנת זכויות אדם. זוהי הפגנה ראויה ונדרשת".

בבית הפתוח טרם דיברו בנדון עם המשטרה. אלעד אמר כי "עם קבלת ההחלטה ביחס לכך, נעדכן לא רק את הציבור אלא גם את הרשויות הרלוונטיות". בתשובה לשאלה מה יקרה אם המשטרה לא תאשר את קיומו של המצעד, ענה אלעד כי "אנחנו מתכוונים להיאבק על קיומו של האירוע. לפני שנה, עיריית ירושלים ניסתה למנוע את קיום האירוע וניצחנו אותה בבית המשפט. אני מקווה שלא ניאלץ להגיע לדיון משפטי גם השנה. במידה שאלה יהיו פני הדברים, אנחנו ערוכים גם לכך".

אלעד טען כי "קיומו המוצלח של המצעד בירושלים השנה הוא אתגר אדיר. כדי לעמוד באתגר הזה, נדרשת התגייסות קהילתית, אולי אפילו חסרת תקדים, כדי שהאירוע הזה, שחשוב לכולנו, אכן יהיה אירוע שכולנו נתגאה בו ושיצעיד את קהילתנו עוד צעד משמעותי קדימה. אני חושב שניצני ההתגייסות הזו נראו הערב בבית הפתוח, כשעשרות אנשים באו מכל רחבי הארץ לירושלים והביעו דעתם בעד קיומו של מצעד גאווה בעיר. זו התחלה מבורכת שמן הראוי שיהיה לה המשך".

חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, אמר כי "זו החלטה נכונה ונבונה ואני מברך את הבית הפתוח על האומץ והנחישות שגילה. אסור לנו, כקהילה, להיכנע למסע ההסתה והאיומים שהיה נגדנו והתשובה הטובה ביותר לכך היא לקיים את מצעד הגאווה והסובלנות, כך אני קורא לו, בירושלים. אני מקווה שכל הקהילה תדע להתאחד למען המטרה הזו. לצערי, עוד נכונו לנו מאבקים רבים בטרם קיומו של המצעד.

אירועי הגאווה העולמיים, ובכללם מצעד הגאווה העולמי, תוכננו בתחילה לאוגוסט 2005, אולם הם נדחו בשנה, לטענת אנשי הבית הפתוח עקב אירועי ההתנתקות. במהלך השנה שחלפה, ובמיוחד בפתח הקיץ הנוכחי, סבלה ירושלים מגל של הומופוביה ומגינוי לאירועים מצד גורמים כאלה ואחרים, בעיקר חרדים. זמן מה לפני מועד קיומו של מצעד הגאווה העולמי, 10/08/06, פרצה המלחמה בלבנון, ובבית הפתוח החליטו לדחות שוב את קיומו של המצעד. הפעם הסיבה הייתה המלחמה. אמש, כאמור, החליט הבית הפתוח לקיים השנה מצעד גאווה בירושלים.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...