עוד בחדשות ודעות
 >  > 

י-ם: הורדה תערוכה שכללה תכנים גאים

בעל המקום: "אני לא יכול להיות פוליטי, אני לא יכול לפגוע בלקוחות שלי". התערוכה תוצג ביומיים הקרובים ב"תמול שלשום"

תערוכת עבודות של האומן עלי ורדי, שכללה תכנים הומו-אירוטיים והוצגה במסגרת אירועי הגאווה העולמיים בירושלים, הורדה מ"קפה קטן" בעיר עקב לחץ של לקוחות על בעל המקום. התערוכה תוצג מחר (שבת) ומחרתיים ב"תמול שלשום". בעל המקום, מוטי אלבו, אמר כי הוא הוריד את התערוכה כי הוא פחד שהמשך הצגתה יפגע לו בפרנסה. ורדי הציג בתערוכה רישומים ופסלים שכללו תכנים הומו-אירוטיים, אולם לא כללה איברי מין זכריים. אחת העבודות בתערוכה מראה את דדנוס ואיקרוס מהמיתלוגיה כשהם עירומים.

ורדי אמר כי "אין בכלל אקטים מיניים ביצירות שלי שמוצגות בתערוכה. אין תמונה שהיא בתוך אקט מיני ואין איברים זכריים. יש גם פנל שמוקדש לגוף האישה ויש שם חזה, אבל זה לא המרכז של העניין". לדבריו, בית הקפה בו הוצגה התערוכה ממוקם בשכונת בקעה - "שכונה מאוד גדולה ומאוד פלורליסטית, חילונית ודתית ליברלית. יש שם את כל הגוונים".

ורדי סיפר כי "בעל המקום אמר לי שבאו לקוחות קבועים שלו ואמנים מהשכונה בעלי משפחות. הוא אמר שהם התלוננו אבל לא דיברו באופן בוטה. שאלתי מה יכול היה להיות תלונה מלקוחות בשכונה פלורליסטית ולא קיבלתי על זה תשובה". לדבריו, בעל המקום "אולי לא חזק מספיק לעמוד בלחצים, אבל זה שהגענו למצב שתושבים מהשכונה, שזו לא שכונה מוקצנת כי אם שכונה שהסיפור שלה זה החיים ביחד, מרשים לעצמם לבוא ולהפגין כוח כך או אחרת... זאת אולי רק המעטפת, יכול להיות שיש דברים נוספים שאני לא יודע עליהם. אני לא יודע אילו איומים אחרים היו. בעל המקום ציין שהקישור של התערוכה באיזשהו פרסום עם תכנים הומו-אירוטיים גרם ללקוחות שלו לבוא ולהתלונן".

בעל המקום, מוטי אלבו, אמר כי "הורדנו את התערוכה עקב לחץ של לקוחות. דבר שני, הייתה אי הבנה ביני לבין האומן לגבי התוכן". לדבריו, "מעצם העובדה שאני עסק שמשרת לקוחות, אני לא יכול להיות פוליטי, אני לא יכול לפגוע בלקוחות. אם הייתי מודע לזה מראש, אני מניח שהייתי אומר לו שזה לא מתאים. מספיק לי שזה מפורסם תחת כותרת מסוימת כשאומרים שזה לא יהיה ככה, זה פוגע לי בפרנסה".

אלבו סיפר כי "היה מגוון אמירות של לקוחות. היו גם קיצוניים, היה אחד, אבל אני לא אגיד לך שההחלטה הייתה בגללו". לדבריו, "אני צריך להיות נייטרלי. יש ויכוח בציבור בעניין ואני לא צריך להיות חלק ממנו". אלבו הוסיף כי ". גם תכנים הומופוביים לא הייתי שם. הייתי עושה אותו דבר גם אם אלה היו תכנים אירוטיים בין גבר לאישה".

חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, אמר בתגובה כי "מדובר בצנזורה שמדגימה שוב שאנחנו נאבקים בעצם על הדברים הבסיסיים ביותר ועדיין אנחנו צריכים להתמודד עם הומופוביה ודעות קדומות. אני שמח שעדיין יש בירושלים מקומות רבים אחרים שיכולים להציג את יצירותיו היפות של עלי ורדי ואני מקווה שהוא לא יתייאש מהסיפור הזה ורק יתחזק ממנו. באופן אישי, אני מתכוון להדיר את רגליי מ'קפה קטן'".

התערוכה תוצג מחר ומחרתיים בקפה "תמול שלשום", רחוב יואל משה סלומון, שכונת נחלת שבעה בירושלים. שעות התצוגה: מחר - 20:30-01:00, מחרתיים - 09:00-00:00.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...