עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"עצרו אותי כי החזקתי דגל גאווה"

כך אמר כרמל סיוון, שנעצר במשמרת המחאה של הבית הפתוח. המפגינים מוחים על הדברים שאמרו נגדם סער נתנאל וחגי אלעד

שני העצורים במשמרת המחאה שארגן הבית הפתוח שהתקיימה אמש בירושלים הם יותם פלדמן וכרמל סיוון. השניים נעצרו בטענה של הפגנה לא חוקית, הפרת הסדר הציבורי והתנגדות למעצר. הם שוחררו אמש בערבות.

פלדמן אמר ל- GoGay כי "אנשים ישבו ובאיזשהו שלב, שוטרים תקפו אותם. אני לא יודע למה הם הגיעו אליי, כנראה כי אני אדם גבוה. אני לא התנגדתי למעצר". הוא סיפר כי "הייתה לי חקירה קצרה שבסופה שוחררתי".

פלדמן הוסיף כי "אני מניח שהמשטרה התקשתה להתמודד עם המסרים של ההפגנה, שקשרו בין דיכוי מיני לבין דיכוי צבאי וחברתי, ולכן הכריזו עליה כלא חוקית וביקשו להפסיק אותה על ידי מעצרים".

סיוון אמר ל- gogay כי "היה מאוד ברור שהמשטרה מנסה לא להגן על המפגינים". הוא סיפר כי היה קומץ אנשים שהפגין נגד משמרת המחאה של הבית הפתוח וכי "הם צעקו ועשו בלאגן". לדבריו, "בשלב מסוים החלו להישמע קריאות נגד המלחמה. השוטרים נכנסו והחלו להכות, לשבור דגלים. כנראה שהם עצרו אותי כי עמדתי שם והחזקתי דגל גאווה". הוא הוסיף כי "הם עצרו אותי כי לעצור אנשים זו דרך טובה לפזר הפגנה. גם העובדה שאנחנו הומואים וגם העובדה שאנחנו נגד המלחמה העלו להם את הנרבים".

לדבריו, "בחקירה לא העירו לעברנו הערות, אבל עד לחקירה הושיבו אותנו במסדרון עם מג"בניקים שהתעניינו האם אנחנו מקיימים יחסי מין עם ערבים וציינו שאם לא היינו עצורים והם היו יכולים - הם היו מרביצים לנו". סיוון סיפר כי החקירה הייתה מלחיצה "כי החוקר היה מלחיץ".

אחת המפגינות, שירי אייזנר, הייתה עדה למעצרו של סיוון: "ראיתי חבורה של 7-8 שוטרים מכתרת עצור שעמד יחיד ולא התנגד. הם שברו לו את דגל הגאווה והרביצו לו ולכל האנשים בסביבה שניסו לבקש מהם להפסיק להרביץ לו. אני אישית נפלתי מהדחיפות של השוטרים ונשברו לי המשקפיים. אחר כך ראיתי את השוטרים דוחפים אותו לרכב בברוטאליות ובאלימות ניכרת על אף שהוא לא התנגד בכלל".

בקרב המפגינים הייתה תרעומת על דבריהם של סער נתנאל וחגי אלעד, שטענו כי הם הפרו את החוק ומזיקים למאבקה של הקהילה ההומו-לסבית בירושלים. סיוון אמר כי "חבל שהבית הפתוח נגרר לניסיון להדיר את מי שלא מתאים להגדרה ההומואית המיין סטרימית. אנחנו מחינו נגד האפלייה ונגד האלימות".

אורי ולטמן מפורום "אדום-ורוד", הפורום הגאה בחד"ש, אמר כי "מאוד חבל לי שסער נתנאל אמר דברים לא נכונים לגבי הזכות להפגין. לא הייתה שום הפרת חוק. בכדי שאפשר יהיה להבטיח זכויות לקהילה וזכויות בחברה הישראלית בכלל, צריך להציב עמדה עקרונית נגד הפאשיזם המזדחל בחברה הישראלית. אותם כוחות שמאיימים על הזכות שלנו להתקיים כבני הקהילה הגאה, אלה שמקיימים כנסים בירושלים תחת הכותרת 'מצעד הענווה', הם אלה שמחר יתמכו בטרנספר ומחרתיים בדברים גרועים יותר".

לדבריו, "בשום שלב במהלך המשמרת לא הופרו לא חוקי מדינת ישראל ולא ההנחיות של המארגנים עצמם, שחולקו בדף לכל משתתף במשמרת. המשתתפים במשמרת שקראו קריאות בעד זכויות אדם הותקפו באלימות על ידי המשטרה לא מפני שהפרו חוק אלא משום שעצם זכותנו להפגין נמצאת בתקופה האחרונה תחת איום. ההודעה של משטרת ירושלים שלא תאבטח הפגנות של ארגונים גאים היא חלק ממערכה מתמשכת שביסודה עומד הכרסום בזכויות הדמוקרטיות של כולם. בגלל זה היה חשוב למחות דווקא במשמרת הזו הן נגד הפרת זכויות אדם כלפי בני הקהילה והן להציג תפיסת עולם שמתנגדת עקרונית לכל סוגי הדיכוי".

אייזנר טענה כי "בניגוד למה שחגי אלעד אומר, המסרים שלנו הם מאוד ממן העניין. אנחנו רואים בשני הדברים מסר אחד. באשר לדבריו על הכוחניות, כביכול, שלנו - אנרכיסטים הם נגד אלימות וכל מעשה כוחני מנוגד לדרכם". לדבריה, "הבית הפתוח מנסה להאשים אותנו. האשמה האמיתית היא המשטרה, שהתנפלה עלינו ללא שום הצדקה או פרובוקציה. להניף דגלי לבנון ופלסטין זה חוקי לגמרי. זה שהמסרים שלנו לא פופולאריים לא הופך את זה ללא חוקי". היא טענה כי "ההתנהגות שלנו מובילה להרבה תשומת לב תקשורתית שמקדמת את המאבק הגאה".

אלכסנדר אייל, מפגין נוסף, אמר כי "יש קשר מאוד ישיר בין מה שניסינו להציג לבין זכויות גייז. כל זה קשור לחוסר הסכמה לקבל את השונה והחלש.... אני יודע שהרעיונות שלנו קשים לעיכול, אבל בלי להבין את הקשר של הרעיונות האלה לזכויות גייז יהיה אפשר להשיג פחות בשביל הגייז".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...