עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"מאבק על הדמוקרטיה ושלטון החוק בישראל"

בירושלים רוססו כתובות הקוראות לשחרור העיר ולקיום מצעד הגאווה העולמי. אנשי אקדמיה ליועמ"ש: חייבים לאפשר לגייז לצעוד

התנגדות החרדים לקיום מצעד הגאווה העולמי המתוכנן להתקיים בעוד כחודש בירושלים, זוכה לתגובה אקטיביסטית מצד פעילים המזוהים עם מאבקה של הקהילה ההומוסקסואלית - כמו גם נציגים בכירים באקדמיה הישראלית, אנשי רוח ואחרים. דומה כי מאבקם של הגייז הולך והופך למאבק על זכות הביטוי וחופש הבעת הדעה, ויש הטוענים שגם על שלטון החוק וחירויות היסוד במדינת ישראל.

בימים האחרונים רוססו ברחבי הבירה כתובות גרפיטי, המצדדות בקיום המצעד וקוראות ל"שחרור ירושלים". חלק מהכתובות כוללות את הכיתוב "Act Up" - ארגון שפועל, בין היתר, בתחומים הקשורים לזכויות קהילת הלהט"ב בעולם ונחשב לאחד מהגופים הרדיקלים הפעילים כיום. בין יתר הכתובות שרוססו בשכונות שונות ברחבי ירושלים נכתב "ירושלים שלי - גאווה 2006", "מחזירות עטרה ליושנה" ו"אלוהים נמצא בצד שלנו".


אחת מכתובות הגרפיטי שרוססו בירושלים. צילום: הבית הפתוח

כפי הנראה, מדובר בקבוצת פעילים המזוהים עם הקהילה הגאה, שכבר ריססו בעבר כתובות אחרות נגד מה שהם מכנים "ההסתה הפראית נגד קהילת הלסביות, הומואים, טרנס וביסקסואלים שמתנהלת בחודשים האחרונים על ידי "חכמי דת" למיניהם, עסקנים בעירייה וגזענים חשוכים".

בחודש מאי, במהלך אירועי היום הבינלאומי נגד הומופוביה, רוססו בתל-אביב כתובות גרפיטי ונתלו כרזות אנרכיסטיות-קוויריות, הקוראות נגד הומופוביה ולמאבק בדמוגרפיה. הפעילים שביצעו את הפעולה מכנים עצמם "החזית האנרכו-קווירית לשחרור מיני", והם טוענים לקשר הדוק בין שנאת הומואים לבין גורמים אחרים בחברה הישראלית. "ההומופוביה נמצאת בשורש התרבות הישראלית לצד סקסיזם, שוביניזם, מצ'ואיזם, מיליטריזם, אלימות וגזענות. כל אלה הם ביטויי שנאה שמקורם אחד: סימונו של האחר והחריג, הגבלתו ושלילתו", אמרו חברי הקבוצה ל-GoGay.

אנשי אקדמיה למזוז: "לא לתת לקיצונים לפגוע בשלטון החוק"

מצעד הגאווה העולמי בירושלים והמאבק סביבו זוכה לגיבוי גם מצידם של אנשי אקדמיה בכירים ומרצים באוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ, ששלחו אתמול (ה') מכתבה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, בו הם קוראים למשטרה "להבהיר את מחויבותה לשלטון החוק ולזכויות האדם ולהגן על המבקשים לקיים את המצעד". המכתב נשלח גם לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, ולמפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי.

הכותבים פנו לגורמים אלה, לאחר שהועלתה סברה לפיה עשויה המשטרה לבקש להעביר את המצעד לתל-אביב מחשש להתפרעויות מצד מתנגדים למצעד, וזאת במטרה להבהיר כי זכותם של הגייז לצעוד הנה זכות בסיסית, שהפרתה מהווה פגיעה חמורה בשלטון החוק והדמוקרטיה הישראלית.

בין החתומים על המכתב נמצאים פרופ' אוריאל פרוקצ'יה מהמרכז הבין תחומי בהרצליה, ד"ר אייל גרוס וד"ר ישי בלנק מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' עלי זלצברגר, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה וד"ר יוסי דהאן מהמכללה האקדמית למשפטים.

לדבריהם, "אין לאפשר לקיצוניים לסכל באיומים את מימוש זכויות היסוד של אזרחי ישראל. המסיתים והמאיימים מעמידים בסכנה לא רק את זכויות היסוד של אזרחי ישראל כי אם את שלטון החוק עצמו. קבלת העמדה לפיה אין ביכולתה של המשטרה להגן על מפגינים או הולכים בתהלוכה באחת מדרכיה הראשיות של העיר ירושלים תהווה קריאת תגר חסרת תקדים על שלטון החוק ועל חירויות היסוד".

האגודה לזכויות האזרח: "זכות יסוד חוקתית ובסיסית"

גם האגודה לזכויות האזרח פנתה למשטרה במכתב הקורא לקיום מצעד הגאווה בעיר. עורכי הדין דבי גילד-חיו ודן יקיר פנו למפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב אילן פרנקו, וציטטו מספר פסיקות של בג"ץ בנושא הזכות לקיום אירועי מחאה שנויים במחלוקת וחובתה של המשטרה לאבטח אותם ולאפשר את קיומם.

"הזכות של כל אדם ואזרח במדינת ישראל, כמו גם של כל קהילה ו/או קבוצה, להפגין ולבטא את עצמה ואת הוויתה, הינה זכות יסוד חוקתית וחלק מהחירות הבסיסית של כל אדם. לפיכך, אין לאפשר פגיעה בזכויות יסוד אלו מצד מי שאינם מסכימים עם התכנים אותם מבקשת אותה קהילה לבטא", כתבו גילד-חיו ויקיר במכתבם. "הדברים נכונים ביתר שאת כאשר המתנגדים מאיימים באלימות, מתוך ניסיון לשלול את הזכויות והחירויות הבסיסיות של האחר".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...