עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"המשטרה מחוייבת לאבטח את המצעד בי-ם"

האגודה לזכויות האזרח שיגרה השבוע מכתב לראשי המשטרה, בדרישה לאפשר ולאבטח את קיום מצעד הגאווה העולמי בירושלים

האגודה לזכויות האזרח פנתה השבוע למפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב אילן פרנקו, בקריאה לאפשר את קיום מצעד הגאווה העולמי בירושלים. במכתבם, מעלים אנשי האגודה את חששם מפני מקרי אלימות במהלך המצעד, ומבקשים "לחזק את ידיה של המשטרה בבואה למלא משימתה החשובה של שמירה על זכויותיהם החוקתיות הבסיסיות ביותר של אזרחי המדינה בכלל ושל תושבי ירושלים בפרט".

עורכי הדין דבי גילד-חיו ודן יקיר כתבו במכתבם לפרנקו, כי על המשטרה לאבטח את המצעד ולא להיכנע לאיומים המושמעים, בין היתר, מצידם של גורמים חרדים בירושלים ומחוצה לה. איומים אלו עלו השבוע מדרגה, עם פרסומם של כרוזים המציעים פרס כספי בסך 20 אלף שקלים למי שיהרוג משתתפים במצעד וכללו גם הוראות להכנת אמצעי חבלה וכלי נשק מאולתרים כדי לפגוע בצועדים.

"הזכות של כל אדם ואזרח במדינת ישראל, כמו גם של כל קהילה ו/או קבוצה, להפגין ולבטא את עצמה ואת הוויתה, הינה זכות יסוד חוקתית וחלק מהחירות הבסיסית של כל אדם. לפיכך, אין לאפשר פגיעה בזכויות יסוד אלו מצד מי שאינם מסכימים עם התכנים אותם מבקשת אותה קהילה לבטא", כתבו גילד-חיו ויקיר במכתבם. "הדברים נכונים ביתר שאת כאשר המתנגדים מאיימים באלימות, מתוך נסיון לשלול את הזכויות והחירויות הבסיסיות של האחר".

בימים האחרונים הועלו מספר סברות, לפיהן המשטרה עשויה שלא לאשר את קיום המצעד מחשש לפגיעה באזרחים. עורכי הדין של האגודה מצטטים במכתבם מספר פסקי דין שניתנו בעבר בבג"ץ, ומחייבים את המשטרה לאבטח את האירועים גם במקרה של איומים מצד גורמים השואפים לסכל את המצעד העולמי. ב-1983 קבע בג"ץ כי "אין לתת וטו לאספסוף ופרס לאלימות". בפסק דין שניתן בדיון לוי נ' מפקד המחוז הדרומי של משטרת ישראל, כתבו השופטים כי "אין לגרוע מחירותו של אדם רק בשל ההתנגדות האלימה לשימוש בחירות זו. מתפקידה של המשטרה הוא, במצב דברים זה, למנוע מהקהל העוין מלהפריע למפגינים, ולא למנוע מהמפגינים מלקיים את זכותם... ההתחשבות בעוינות הקהל, כמוה כהענקת המפתח לשימוש בזכות ההפגנה והתהלוכה בידי המתנגדים לה".

במכתבם מציינים הפונים עוד את בג"ץ 4712/96 מר"צ נ' משטרת ישראל, בו חזר והבהיר בית המשפט העליון את החשיבות של אי הכניעה לאיומי אלימות בהקשר של שמירה על החירות להפגין ולהתבטא, באומרו: "קבלת הטיעון, על פיו אין ביכולת המשטרה להגן על מפגינים או הולכים בתהלוכה באחת מדרכיה הראשיות של העיר ירושלים, קשה היא. קבלת טיעון כזה ... כמוה, מעשית, כמתן הכשר למי אשר מבקשים באמצעים אלימים למנוע מעשה חוקי בליבה של עיר. כנגד קריאת תגר כזו על שלטון החוק, על המשטרה לגייס את מירב מאמציה על מנת להבטיח את קיום שלטון החוק ועמו את קיום התהלוכה. כניעה למאיימים באלימות מצביעה על חולשה, ומעודדת איומים ואלימות נוספים, עד כי קשה לצפות באיזה שלב ובאלו נסיבות אלה יפסקו".

"אנו סמוכים ובטוחים שהמשטרה תיערך בהתאם לאפשר לאזרחי המדינה ולתושבי ירושלים לממש זכויותיהם החוקתיות הבסיסיות ביותר, וזאת תוך הענקת ההגנה הטובה ביותר מפני מי שמאיימים לשלול מהם זכויותיהם אלו בדרכים אלימות. מכאן גם החשיבות שבקבלת החלטה בהקדם האפשרי על מתן רשיון לקיום המצעד", נמסר במכתב.

לדברי הכותבים, "לירושלים משמעות מיוחדת, מעבר להיותה הבירה של כלל תושבי ואזרחי המדינה, על כל מגוון הקהילות והקבוצות שבה. אנו בטוחים, כי המשטרה לא תיתן ידה להפוך את ירושלים למרכז של אי-סובלנות, אלא תפעל להפוך אותה לסמל של דמוקרטיה, של שלטון החוק, ושל מתינות וסובלנות".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...