עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שריפה בעיירה 2006: סרטון מחאה גאה

סרטון המחאה המצדד במצעד בירושלים מחליף את המילים "הומואים" ב"יהודים" באמירות החרדים נגד מצעד הגאווה, על רקע שיר שואה

הכרוזים הקוראים לרצח הומואיםבמצעד הגאווה העולמי בירושלים, וההתנגדות למצעד, הולידו גל של מחאה ברשת האינטרנט. אתמול (ג'), בסמוך למועד פרסום הידיעות על הכרוזים שחולקו בשכונות חרדיות בירושלים, עלה לרשת סרטון המציג את משפטיהם של החרדים היוצאים נגד המצעד, תוך שינוי המילה "הומואים" ל-"יהודים".
בסרטון מצוטטים דברים שנכתבו בכרוזים שפורסמו אתמול בירושלים, תוך שינויים קטנים בתוכנם. "עשרים אלף שקלים לכל מי שיגרום למותו של יהודי", אומר אחד הכיתובים, המוחלף בכיתוב "זה קורה כאן, ירושלים 2006, העיירה בוערת".

הסרטון מוצג על רקע השיר "העיירה בוערת" (מילים ולחן: מרדכי גבירטיג. תרגום לעברית: אברהם לוינסון). שיר זה נכתב במקום ביידיש, תחת השם "עס ברענט". הוא יוצא נגד האלימות כלפי היהודים בתקופה שקדמה לשואה ובמהלכה, ובפרט נגד השתיקה של העמים השונים שעמדו מנגד בשתיקתם ולא הגיבו לדברים. השיר הפך להמנון תנועות יהודיות ומחתרות לוחמות בגטאות. גבירטיג, יליד קרקוב שהוצא להורג בגטו ב-1942, טען בשיר כבר אז את מה שיטענו רבים אחריו, בפרט אחרי מלחמת העולם השנייה - שהיו כאלה שידעו ושתקו.

סרטון מחאה אחר הופק על ידי אוראל אסיה, והוא עוסק בחברת מועצת עיריית ירושלים, מינה פנטון, המחתימה בימים אלה עצומה נגד קיום מצעד הגאווה העולמי בבירה. 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...