עוד בחדשות ודעות
 >  > 

החרדים: "לא אנחנו אחראיים לכרוזים"

דוחים האחריות לחלוקת כרוזים הקוראים לרצח גייז. חלק מאשימים את הימין הקיצוני, אחרים טוענים: זו פרובוקציה של ההומואים

בכל שכבות העדה החרדית בירושלים וגם מחוצה לה מתקיים דיון ער בשאלה שמטרידה את כולם: מי אחראי לכרוזים שקראו לרציחתם של משתתפים במצעד הגאווה העולמי וחולקו אתמול (ג') לתיבות הדואר בשכונות חרדיות בעיר. חלק מדוברי העדה מיהרו לגנות את הדברים, וגם בעיריית ירושלים, המתנגדת באופן רשמי למצעד, פורסם גינוי מיד לאחר פרסום הדברים - בין היתר מתוך חשש לתגובה ציבורית ולדעת קהל עויינת.

אך מתחת לפני השטח, עוסקים שני הצדדים, ההומואים והחרדים גם יחד, בספקולציות וניסיונות להבין מי עומד מאחורי הכרוזים. בקהילה החרדית מסכימים כי הכרוזים שחולקו פגעו באופן ממשי בתדמית, אך מוטרדים יותר מכך שמדובר בקבוצה של בני נוער שחמדו לצון, והגיעו רחוק מדי. החשש העיקרי הוא מפני חשיפת האחראיים והבאתם לדין. במקביל, המשטרה כבר החלה לחקור את הפרשה, ומקווה כי כבר בימים הקרובים ניתן יהיה להצביע על האחראיים לפרסומים.

כמה דוברים בעדה החרדית אמרו לעיתונות הישראלית כי מדובר, כפי הנראה, בקבוצה ימנית קיצונית ולא באנשי הישוב החרדי בירושלים. החרדים מקפידים אמנם שלא להתראיין בשמם, אך דוחים את הטענות לפיהן יוזמי הכרוזים, שהבטיחו פרס כספי בסך 20 אלף שקלים לכל אדם שיהרוג הומואים במצעד, נוצרו בחצרותיהם. לטענתם, בעליהם של בתי הדפוס שהדפיסו בעבר פשקווילים נגד מצעד הגאווה טענו בתוקף כי אינם מעורבים במעשה ואף הביעו התנגדות לקריאה לרצח.

גורמים במשטרה אמרו הלילה ל-GoGay כי לא ניתן עדיין לפרסם את כל המידע שברשותם, וסירבו לדווח על התקדמות החקירה. נראה כי אחד מכיווני החקירה מתמקד דווקא בפעילי ימין קיצוניים, שהפגינו בעבר נגד קיום המצעד וקראו בעקיפין ובמרומז לפגיעה בהומוסקסואלים. אפשרות נוספת שנבדקת היא שאכן מדובר בקבוצה של צעירים חרדים, אך לא ברור עדיין באיזה בית דפוס הוכנו הכרוזים והאם הם הודפסו באמצעים ביתיים או מקצועיים.

בתוך כך, ישנם דוברים בעדה החרדית הטוענים כי מדובר בפרובוקציה של ההומוסקסואלים. לשיטתם, קבוצת פעילים המצדדים במצעד הגאווה בירושלים יזמו את הכרזות והפיצו אותן, וזאת כדי לפגוע בתדמיתו של הציבור החרדי. במשטרה סירבו להתייחס לטענה זו וכפי הנראה אין כוונה, לעת עתה, לחקור בכיוון זה.

כיצד תשפיע הפרשה, המדגימה את עומק השנאה בין הציבור החרדי לקהילה ההומוסקסואלית, על מצעד הגאווה בירושלים? יש הטוענים כי מדובר בניסיון להדגיש את הסכנה בקיום המצעד, ולמעשה זהו "ספין" שנועד לעורר חשש אצל המשטרה כדי שזו תבטל את המצעד בעיר.

דוברים אחרים בקהילה, ובכללם אנשי הבית הפתוח וראשי הארגונים השונים, מודעים לכך שהאיומים שמשגרים הכרוזים נגד הקהילה הגאה עשויים לעורר חשש אצל חלק מהמשתתפים, שעשויים לבחור שלא להגיע למצעד מחשש לשלומם. מנגד, מעריכים בארגון כי הכרוזים משגרים מסר חד-משמעי לקהילה ומדגימים את חשיבות עריכת המצעד העולמי בירושלים. "לנוכח גלי ההסתה לא נכנע לאלימות, וב- 10 לאוגוסט נצעד בירושלים בקריאה לסובלנות ושוויון זכויות", אמר אתמול חגי אלעד, מנכ"ל הבית הפתוח.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...