עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מסתמן: המשטרה תבקש להעביר המצעד לת"א

הסיבה הרשמית: חוסר יכולת לאבטח את האירועים בירושלים. הבית הפתוח: "היחיד שיכול למנוע את קיום המצעד הוא בית המשפט"

האם מצעד הגאווה העולמי שמתוכנן להתקיים בירושלים יעבור לתל-אביב? כחודש לפני המצעד מפזרים גורמים במשטרה רמזים לכך שלא יאבטחו את האירועים בבירה מחשש להפרעות סדר ולמעשי אלימות מצידם של גורמים המתנגדים למצעד, ובראשם הקהילה החרדית. גורם במשטרה אמר הבוקר (ו') כי כפי הנראה עמדת המשטרה היא לבקש ולקיים את המצעד בעיר אחרת. ל-GoGay נודע כי מספר ארגונים, ובראשם האגודה לזכויות האזרח, בודקים את הנושא בימים אלו ובכוונתם לפנות לבג"ץ במידה ולא יאשרו את קיום המצעד בעיר. בבית הפתוח מאשרים: "אם המשטרה תחליט שלא לאשר את המצעד - התשובה תהיה במישור המשפטי".

בפגישה שהתקיימה השבוע בין שר המשפטים, חיים רמון, לבין נציגי ש"ס, עלתה שאלת קיומו של מצעד הגאווה בירושלים בעוד כחודש. אנשי ש"ס מתנגדים בתקיפות לעריכת המצעד בעיר, במה שהם מכנים "פרובוקציה פוגעת של הקהילה ההומו-לסבית". רמון אמר היום ל-ynet כי הוא איננו מעוניין לנקוט עמדה בדיון ה"ערכי", אך בש"ס הביעו שביעות רצון מהמפגש ואמרו כי מדובר בצעד משמעותי לקראת ביטול המצעד העולמי בעיר.

הניסיונות למנוע את מצעד הגאווה בעיר אינם מתאפשרים מבחינה חוקית, וזאת משום שקיום המצעד מהווה תנאי יסודי לפי חופש הביטוי והבעת הדעה. אולם באפיק המשפטי נבדקת האפשרות לבקש את הגבלת חופש הביטוי, וזאת משום שלטענת החרדים מדובר בפגיעה ברגשותיו של ציבור גדול, המהווה את רוב תושבי ירושלים. למרות שרמון לא הביע עמדה נחרצת בנושא, ומסרב לפרט את עמדתו בפני התקשורת, נראה כי מתנגדי המצעד זוכים לתמיכה מכיוונו.

"זכות המוקנית לנו על פי חוק"

אחד החששות העיקריים בקהילה, בנוגע לביטול המצעד, הוא בהסבר טכני של המשטרה, שעשויה לטעון כי לא תוכל לאבטח את האירועים. גם כאן מדובר בטענה בעייתית, זאת משום שאבטחת אירועים מסוג זה מוגדרת כחלק מתפקידה של המשטרה ומשום שהיא אבטחה בעבר אירועים בסדר גודל דומה שלא היו קשורים לקהילה אך התנהלו בירושלים כסדרם. על פניו נראה כי סירוב של המשטרה לאבטח את האירועים אף הוא עשוי שלא לעמוד בפני בית-המשפט, במידה והדבר יגיע לערכאות משפטיות.

"ההחלטה אם המצעד יתקיים בירושלים היא החלטה שלנו", אמרו היום אנשי הבית הפתוח. "קיום שבוע האירועים וקיום המצעד הוא זכותנו בהתאם למה שמקנה לנו החוק כתוצאה מחופש הביטוי. המשטרה כבר אישרה בעבר קיום אירועים גדולים יותר, מורכבים יותר, רגישים עשרות מונים ממצעד הגאווה. לכן, הזכות הזו מוקנית לנו על פי חוק". לדברי דובר הבית הפתוח, "היחיד שמסוגל להחליט אם המצעד לא יתקיים בירושלים הוא בית המשפט, כי אנחנו מקיימים את האירועים בכפוף לזכות המוקנית לנו בחופש הביטוי".

לדבריו, "מטרת כל הניסיונות הללו הוא רק לערער את ביטחונה של הקהילה הגאה בירושלים בפרט ובישראל בכלל. לכל מי שלא היה בטוח אם האירועים ואם המצעד נחוצים ושהגענו אל המנוחה והנחלה - דווקא אירועי הימים האחרונים נתנו את התשובה הטובה ביותר. חשוב שכל אחד מהקהילה ייקח חלק באירועים ובמצעד נגד כל מי שקם עלינו לכלותנו". "בשלב הזה הכל ספקולציות" חבר מועצת עיריית י-ם, סער נתנאל (מרצ), אמר בתגובה כי "בשלב זה, מדובר רק בשמועות וספקולציות, ונראה לי שצריך להמתין ולראות בדיוק מה תהיה תגובת המשטרה. בכל מקרה, אני לא רואה כל הבדל בין המצעד השנה לבין מצעדים בשנים עברו ואין שום סיבה שהמצעד הזה לא יתקיים בירושלים. בפעם האחרונה שבדקתי, מדינת ישראל הייתה עדיין מדינה דמוקרטית וחבל שפוליטיקאים מנסים למכור את הערכים הבסיסיים ביותר של המדינה".

בימים האחרונים מסעיר מצעד הגאווה העולמי גורמים רבים, המתנגדים למצעד בכל תוקף. השבוע התקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנוגע למצעד הגאווה העולמי בירושלים, המתוכנן להתקיים ב-10/8 בירושלים. שורה של חברי כנסת, בעיקר מהסיעות הדתיות, הימניות והערביות, התאחדו לקואליציה משותפת המגנה את קיומו של המצעד וקוראת לביטולו. בסיכום הדיון הורה יו"ר הוועדה, ח"כ יורם מרציאנו (עבודה) למשטרה להסביר מדוע אין המצעד מהווה סכנה לשלום הציבור. "מצעד כזה לא מתאים לירושלים", אמר מרציאנו, שקרא לקהילה לערוך את המצעד במקום אחר. ביהדות התורה אמרו כי בכוונתם להגיש הצעת אי-אמון בממשלה, במקרה וזו לא תדרוש לבטל את קיום מצעד הגאווה בעיר.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...