עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ח"כ צרצור על הגייז: "אצלנו אין כזו בעיה"

דיון סוער בכנסת בנושא מצעד הגאווה העולמי בירושלים. ח"כ נסים זאב: "זהו מצעד תועבה". הרב עובדיה: "להעביר את המצעד לסדום"

ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת דנה היום בקיומו של מצעד הגאווה העולמי שעתיד להתקיים ב- 10/08 בירושלים. שורה של חברי כנסת, בעיקר מהסיעות הדתיות, הימניות והערביות, התאחדו לקואליציה משותפת המגנה את קיומו של המצעד וקוראת לביטולו. ח"כ נסים זאב קרא בדיון למצעד "זוהמה, מצעד של חזיר בהר הבית". התנגדות לקיומו של המצעד נשמעה גם מצד ח"כ יורם מרציאנו (העבודה) שאמר בדברי הסיכום כי הוא קורא למשטרה להסביר מדוע אין המצעד מהווה סכנה לשלום הציבור. ,מצעד כזה לא מתאים לירושלים", אמר מרציאנו, שקרא לקהילה לערוך את המצעד במקום אחר.

ח"כ איברהים צרצור (רע"מ-תע"ל) אמר בדיון כי בחברה המוסלמית אין "בעיה" של הומוסקסואליות, מה שעורר פרץ צחוק במקום. ח"כ הרב יצחק לוי (המפד"ל - האיחוד הלאומי), שהדיון התקיים בעקבות הצעה שלו לסדר, הציג סקר שערך מכון מאגר מוחות לפיו 85 אחוזים מתושבי ירושלים מתנגדים לקיומו של המצעד וקרא לקהילה להתחשב ברגשות הציבור הירושלמי.

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) אמרה כי "הסקר מוכיח שהמצעד חייב להתקיים בירושלים. רוב אף פעם לא צריך לצעוד במצעדי מחאה... אבל נשים, ערבים, חרדים ואוכלוסיות מקופחות צריכים לצעוד". היא אמרה כי המאבק של הקהילה "אינו על נטייה מינית" אלא מאבק ללגיטימציה. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי בסופו של דבר, תרצה הקואליציה הדתית שנוצרה סביב המצעד להוציא את ההומואים והלסביות אל מחוץ לחוק. חבר מועצת עיריית ירושלים, סער נתנאל, אמר בדיון כי החרדים הסיתו נגד קיומו של המצעד גם לפני מצעדים קודמים, כשלא היו מצעדים בין לאומיים.

ח"כ לוי אמר בראיון לגלי צה"ל כי "אני רוצה למנוע עוד ישיים שליסלים. אני לא יכול לומר לאיש דת מוסלמי שבא ואומר: אתם מביאים חורבן על העיר תירגע, כנ"ל לא לרבנים ולאנשי דת נוצרים. למה להיכנס לחצר אחרים ולעשות פרובוקציה? אנחנו לא שונאים, לא רודפים, יש כאן רגשות".

אדם דוד - רוסו, שנדקר במצעד הגאווה שהתקיים בירושלים בשנה שעברה, אמר כי "אני מזכיר ליצחק לוי ולכל המתנגדים האחרים שאנחנו לא באים לצעוד במקום שלא שייך לנו. כמו שלא תמנע ממרוקאים או תימנים לעשות את המימונה או התימניאדה שלהם, כך לא תמנע מאתנו (לקיים את מצעד הגאווה בירושלים)".

לדיון הגיעו נציגים שונים של הקהילה, לצד אישי ציבור המתנגדים לקיומו של המצעד, בהם חברת מועצת עיריית ירושלים, מינה פנטון, שאמרה שהחתימה 100 אלף בני אדם על עצומה המתנגדת למצעד. עוד בטרם הכניסה לדיון, החלו הצדדים להתווכח זה עם זה בקומת הוועדות של הכנסת. פנטון אמרה לגלי צה"ל כי היא רואה במצעד "פגיעה בשלוש דתות, פגיעה ברגשות, חוסר סובלנות, חוסר הבנה, חוסר התחשבות מינימלי". יושב ראש סניף האגודה - גאים בגליל, מיקי כספי, אמר, לעומת זאת, כי מדובר במצעד שהוא "אקט הפגנתי למען שוויון זכויות לגייז".

בתוך כך, נמשכת ההתגייסות של מנהיגים דתיים נגד המצעד. אמש היו אלה שורה של רבנים חרדים שהפיצו כרוז משותף נגד המצעד. מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, והרב חיים קנייבסקי קראו להעביר את המצעד לסדום. אתר ynet דיווח כי אחד מבאי ביתו של מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, מסר כי הרב אמר ש"יש לעשות הכל להסיר את החרפה הזו מעיר הקודש".

"להוסיף תרופות נגד הומופוביה לסל התרופות"

נועה סתת אמרה בתגובה לדברים כי "הדיון היום בכנסת הינו ניסיון נואש של מספר חברי כנסת להפעיל לחץ על המשטרה והבית הפתוח כדי לחבל באירועי הגאווה הבינלאומיים. ניסיון זה לא יצלח מאחר והבית הפתוח, בתמיכת כל הציבור החופשי בישראל, נחוש לממש את זכותו החוקית לקיים את אירועי הגאווה בירושלים כמתוכנן בין 6-12 לאוגוסט".

לדבריה, "אירועי הגאווה העולמיים שייערכו בתחילת החודש הבא בירושלים יציגו לציבור הישראלי ולציבור העולמי ירושלים שמקבלת כל אדם שנברא בצלם, ירושלים סובלנית, אוהבת ומכבדת. במסגרת האירועים צפוי להתקיים כנס בינדתי, בעיר שהיא ערש הדתות. האירועים שייערכו בעיר יציגו עיר שכולנו יכולים להתגאות בה, ועיר שמתגאה בכל מי שמכבד אותה. התגובות הרבות והחמות שאנחנו מקבלים מדי יום, מלמדות אותנו שהציבור הירושלמי והציבור הישראלי לא מוכנים לוותר על ירושלים, ולא רוצים לראות ירושלים קנאית".

תומר רזניק, סגן יו"ר "הצבעים שלנו", אמר בתגובה כי "ראוי שבדיונים על תקציב התרופות בועדת הבריאות, תידון בדחיפות הכנסת תרופה נגד הומופוביה, שתחולק קודם כל בכנסת ישראל. אין גבול לשנאה שמפיצים הרבנים וחברי הכנסת. ובכל זאת, ועל אפם ועל חמתם של השונאים והמסיתים - יתקיים מצעד הגאווה, הסולידריות והשוויון בירושלים, ובכל תפארתו".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...