עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: עליה חדה נוספת במספר חולי העגבת

מחלת העגבת, שנחשבה בעבר למחלה "היסטורית" שנעלמה מהעולם, ממשיכה להתפשט במהירות בקרב גברים הומוסקסואלים

דו"ח של המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) באטלנטה מצביע על עליה חדה במספר מקרי מחלת העגבת (סיפיליס) בקרב גברים הומוסקסואלים וביסקסואלים. דיווח זה מצטרף לשורה ארוכה של מחקרים המצביעים על עליה במספר מחלות המין בקרב גייז, למרות שלאחרונה דווח על ירידה במספר ההומוסקסואלים שנדבקו ב-HIV בסן-פרנסיסקו, "בירת הגייז" האמריקנית. מוקד ההתפרצות הראשוני היה בניו-יורק, ומשם המשיכה המחלה להתפשט בקרב הומוסקסואלים ברחבי ארה"ב ואירופה.

נתונים אלה מתיישבים עם דו"חות קודמים של ה-CDC, המדגימים עליה התלולה במספר מקרי העגבת המתגלים מדי שנה, אצל חולים הומוסקסואלים המהווים יותר מ-60% מכלל הנדבקים במחלה. בקרב אוכלוסיות אחרות בהן הייתה העגבת נפוצה בעבר נרשמה דווקא ירידה משמעותית, אך מספר המקרים הכללי שהתגלה גבוה מנתונים שנאספו בשנים קודמות, בשל מספר החולים ההומוסקסואלים.

במשך שנים העגבת נחשבת למחלה "היסטורית", והיו טיעונים לכך שהיא נעלמה מהעולם בזכות תרופות חדשות המונעות את התפרצותה. אולם בשנים האחרונות הופיעה המחלה בקהילה ההומוסקסואלית בארצות-הברית ובאירופה, כשמספר הנדבקים בה עולה מדי שנה. באוקטובר 2004 פורסם מחקר שערכה המחלקה לבריאות הציבור בשיקגו, שהראה כי בין השנים 1999 ל-2003 נרשמה עליה תלולה במספר חולי העגבת ההומוסקסואלים

בקרב אפרו-אמריקנים ירדו שיעורי העגבת מ-14.3 ל-9 מקרים בלבד לכל 100,000 בני אדם, בין השנים 1999 ל-2004. בקרב נשים נרשמה ירידה מ-2 מקרים לכל מאה אלף ב-1999 ל-0.8 מקרים בלבד ב-2004. מספר התינוקות שנולדו כשהם חולים בעגבת ירד מ-14.5 לכל מאה אלף ב-1999 ל-8.8 מקרים ב-2004.

החוקרים חלוקים בשאלה האם מדובר בעליה אמיתית במספר הנדבקים, או שמא מדובר בעליה במספר האנשים הניגשים לבדיקה אצל רופאיהם מתוך מודעות גוברת למחלה. בשנתיים האחרונות החלו ארגוני בריאות קהילתיים בארה"ב לייחד קמפיינים שונים הפונים לקהילה ההומוסקסואלית לקידום המודעות למחלת העגבת ולאפשרויות האבחון והטיפול בה. בתוך כך, חשוב לציין כי לפי הערכות לא רשמיות בקרב מומחים בארה"ב, מספר האנשים הנבדקים מדי שנה ל-HIV, כמו גם למחלות מין אחרות, נמצא בירידה. יש המשייכים את העליה במספר מקרי העגבת בקרב הומוסקסואלים להפסקת השימוש באמצעי מניעה ולכך שגייז רבים הפסיקו לקיים מין בטוח.

העגבת מועברת בכל סוג של מגע מיני: מין אוראלי, מין אנאלי, רימינג, שימוש בצעצועי מין, ולעתים גם על-ידי רוק. ההדבקה נעשית על-ידי החיידקים הנמצאים בנגעים העוריים המאפיינים את השלב הראשוני והשניוני של המחלה. השלב השלישוני של המחלה אינו מדבק. חשוב לציין כי אדם שחלה בעבר בעגבת, טופל והבריא, איננו מחוסן מפניה ועלול להידבק שוב במחלה.

העגבת היא מחלת מין מדבקת הנגרמת על-ידי החיידק Treponema pallidum. אדם הנדבק בעגבת יכול לשאת את המחלה שנים רבות עד להתפרצותה. לפני עידן הפניצילין, המחלה הייתה שכיחה ביותר, וגרמה לתמותה ותחלואה ניכרת. כיום, בזכות טיפול תרופתי יעיל ופשוט, ניתן להתגבר על העגבת לאחר שזוהתה ואובחנה. לפי ההערכות, בני אדם רבים לוקים במחלה אך זו אינה מאובחנת בשל חוסר מודעות.

חולים בעגבת, המפתחים כיבים ופצעים פתוחים בפה, חשופים יותר למחלות המועברות במין ובפרט להדבקה בנגיף ה-HIV, הגורם לאיידס, אך גם במחלות מין אחרות דוגמת הרפס גניטלי, זיבה, כלמידיה ועוד.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...