עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מצרים: גייז לא נבדקים ל-HIV מחשש שיעצרו

הומואים במצרים טוענים כי הם נמנעים מבדיקות איידס בשל רדיפת המשטרה: "הממשלה רוצה להעמיד פנים שגייז לא קיימים"

"הומואים במצרים חוששים מבדיקות איידס, מחשש שהמשטרה תרדוף אותם", כך טוענים הומוסקסואלים במדינה, בתגובה לנתוני האיידס הנמוכים שהציגו לאחרונה רשויות הבריאות במצרים. נתונים שנאספו בבתי חולים במצרים, המתייחסים לשנים 2003 ו- 2004, מראים כי פחות מעשירית האחוז מהאוכלוסייה הבגירה במדינה נושאת את נגיף האיידס. עם זאת, מומחים מזהירים כי בחברה המצרית שורים התנאים המתאימים להתפרצות רחבה של הנגיף, וטוענים כי רובם המוחלט של נשאי האיידס במדינה אינם נבדקים ואינם מקבלים טיפול רפואי.

צעיר מצרי המגדיר את עצמו ביסקסואל וחושש להזדהות בשמו אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בניגוד אליו, רבים מחבריו ההומוסקסואלים והביסקסואלים לא עוברים בדיקות איידס שגרתיות וזאת למרות שהם מקיימים יחסי מין בלי קונדום. לדבריו, "חלק מהם חושבים שאם אתה מתרועע רק עם מצרים - אתה לא תידבק באיידס, או שאם הלבן בעיניים שלהם בהיר מאוד - סימן שאין להם איידס". הוא הוסיף כי זונות רבות במדינה חושבות שלקוחותיהן המערביים "חופשיים" מאיידס ולכן, לא דורשות מהם לקיים עמן יחסי מין מוגנים.

אותו אדם אמר כי הוא יתחתן, בסופו של דבר, עם אישה. לדבריו, "ממשלת מצרים רוצה להעמיד פנים שגייז לא קיימים, ולא עוזרת להם. אנשים רוצים להאמין שזו חברה איסלאמית ולכן - אין בה גייז".

במצרים, למעלה ממחצית האוכלוסיה, המונה כ- 73 מיליון בני אדם, הם בני 25 ומטה. יש כאלה שמסבירים את שיעור הנשאים הנמוך בעובדה שרבים לא מקיימים יחסי מין לפני החתונה ולא מקיימים יחסי מין הומוסקסואלים. בעבר, פשטה משטרת מצרים על ספינה קהירית בטענה כי מתקיימת בה פעילות הומוסקסואלית ועצרה את כל 52 יושביה. בשלב מאוחר יותר, שוחררו חלק מהעצורים, אולם חלקם האחר נידון לעונשי מאסר בפועל. פשיטה זו של המשטרה המצרית הובילה להפגנות מחאה ברחבי העולם, ובכלל זה להפגנה מול שגרירות מצרים בישראל.

"ללמד את הציבור מה זה איידס" בתוך כך, החלה לאחרונה לפעול במצרים קבוצה של פעילים הקוראים להסברה וחינוך נגד נגיף האיידס. אחמד טורקי, איש דת מצרי, החל להטיף בנושא האיידס באחד המסגדים בקהיר מדי יום שישי. טורקי אמר לרויטרס כי "יש לכך שלוש מטרות: הראשונה היא ללמד מה זה איידס, השנייה - ללמד את דרכי הפצתו והשלישית - ללמד שאם למישהו יש איידס - מחובתנו לא לנדות אותו". טורקי לא מזכיר בהטפותיו את הקהילה הגאה, ואף לא מטיף לשימוש בקונדומים, אולם הוא אומר כי אסור להתרחק גם מאנשים שנדבקו באיידס בדרכים "וולגאריות", לטענתו.

יצוין כי מחקר שנעשה ב- 2004 גילה שמרבית אנשי מערכת הבריאות המצרית סבורים שיש לנדות חולי ונשאי איידס מהחברה. המחקר אף גילה כי אוניברסיטאות מצריות מלמדות כי אנשים "וולגאריים", או כאלה שהם "חסרי ערכים או עקרונות" - יש להם סיכוי גבוה יותר להידבק באיידס.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...