עוד בחדשות ודעות
 >  > 

סן פרנסיסקו: ירידה במספר הנשאים החדשים

ברבעון הראשון של 2006 נדבקו כ-10% פחות מ-2001. האם מדובר בירידה אמיתית, או בירידה במספר הגייז שעוברים בדיקות איידס?

נתונים חדשים שפורסמו בימים האחרונים מצביעים על ירידה משמעותית במספר נשאי ה-HIV בסן פרנסיסקו. בניגוד לנתונים קודמים, המצביעים על מגמת עליה במספר הנדבקים בנגיף, נרשמה ירידה של כמעט עשרה אחוזים במספר הנשאים החדשים שהתגלו בין השנים 2001 ל-2006. מומחים חלוקים בדעותיהם: האם מדובר בירידה אמיתית במספר הנשאים, או האם הגייז הפסיקו לעשות בדיקות איידס?

עוד בנושא
המדריך המלא: כל מה שרציתם לדעת על HIV ואיידס
מאגר מחלות המין: הסברים, טיפול, עצות ומידע מקיף
טבלת הסיכונים בסקס: האם הסקס שלכם מוגן?

המחלקה לבריאות הציבור בסן פרנסיסקו פרסמה דו"ח לפיו ברבעון הראשון של 2001 נרשמו 1,084 נדבקים חדשים, לעומת 976 בתקופה הזהה ב-2006. בחמש השנים האחרונות גדלה האוכלוסייה ההומוסקסואלית בסן פרנסיסקו בשיעור של כ-25%, ובכירים במשרד הבריאות האמריקני מציינים כי הירידה בשיעור הנדבקים, יחד עם העלייה המשמעותית במספר הגברים ההומוסקסואלים בעיר, מצביעה על שינוי דפוסי ההדבקה בנגיף.

חשוב לציין כי הנתונים שהתקבלו הם נתונים ראשוניים וחלקיים, ולפי ההערכות מספר הנשאים, ב-2001 כמו גם ב-2006, גדול בהרבה. נהוג להתייחס לדו"חות על מספר הנדבקים ב-HIV בזהירות רבה, משום שנשאים רבים נדבקו בנגיף אינם יודעים על כך, או שאינם מדווחים לרשויות המוסמכות ואינם נמצאים במעקב וטיפול רפואי.

בין הנימוקים שהוצאו להסבת הירידה במספר הנשאים החדשים הוא השימוש המוגבר באמצעי מניעה, כתוצאה מהגברת המודעות הציבורית למחלה. הערכה אחרת, פסימיסטית יותר, גורסת כי מספר הנשאים לא ירד, וכי מדובר בירידה משמעותית במספר ההומוסקסואלים שנבדקים ל-HIV. לפי הערכה זו, מספר הנשאים אינו ידוע, משום שהומואים רבים בוחרים שלא להיבדק מחשש שהם נשאים, וממשיכים לקיים מגעים מיניים לא מוגנים באופן קבוע, או מפעם לפעם.

בישראל עולה שיעור ההדבקה ב-HIV בחודשים האחרונים. מנתונים של משרד הבריאות נראה כי שיעור הנשאים החדשים באוכלוסייה בכלל, ובפרט בקהילה ההומוסקסואלית, נמצא בעליה הדרגתית. לפי נתוני משרד הבריאות, ב- 2004 נרשמו בישראל למעלה מ- 50 גברים שנדבקו בנגיף ה- HIV ודווחו כי קיימו יחסי מין עם גברים אחרים. בכך, הגיעו ההומואים למקום השני מבחינת הציבורים שנדבקו מהם הכי הרבה ב- HIV במהלך שנה זו, כשמקדימים אותם רק אנשים שהגיעו ממדינות בהן יש מגיפת איידס ושותפיהם, עם למעלה מ- 100 מקרי הידבקות חדשים. נתונים אלה מראים גם על עלייה לעומת השנים 2003 ו- 2002, שבשתיהן נרשמו מעט למטה מ- 50 הומואים שנדבקו בנגיף האיידס. עדיין לא פורסמו נתוני שנת 2005 והרבעון הראשון של 2006.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...