עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"מנסים להחזיר את הקהילה לשנות ה-70"

תגובות חריפות למשדר האיידס בערוץ 1. איתי פנקס: "זו חזרה לפחות 20 שנה אחורה". אורי ינץ: "לא מבין איך שלפו את זלמן שושי"

תגובות חריפות לכתבה שפורסמה בתחילת השבוע בתוכנית "מבט שני" בערוץ הראשון, שעסקה בעליה במספר נשאי האיידס בקהילה ההומוסקסואלית. חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, איתי פנקס, טוען כי "התוכנית מחזירה אותנו לפחות 20 שנה אחורה", ומוסיף כי "מדובר בכתבה מגמתית". דני לחמן, ממייסדי האגודה ומי שהקים את הוועד למלחמה באיידס וזכה לאחרונה בפרס מפעל חיים על פועלו, אמר כי "מאז תחילת שנות השבעים, בימים שלפני קום האגודה, לא שמעתי התייחסות מילולית נוראה כל כך לקהילה ההומוסקסואלית". יו"ר האגודה, מייק המל, דווקא לא מבין על מה המהומה וטוען כי "לא הייתה בכתבה ממין ההומופוביה". בדבריו, מתייחס המל להאשמות שהוטחו בארגון בעקבות מעורבותה בהפקת הכתבה ובאי-תגובה לדברים בדיון שהתקיים מאוחר יותר באולפן. בוועד למלחמה באיידס, גוף נוסף שהיה מעורב בהכנת הכתבה, מסבירים: "הכתבה תפסה כיוון אחר ממה שהיה בהתחלה".

אחת הביקורות המרכזיות על הכתבה הייתה באופן הייצוג של הומוסקסואלים ואת העמדה לפיה קיום יחסי-מין מזדמנים הם האשם בהתפשטות האיידס בקרב הומוסקסואלים. חבר מועצת עיריית תל אביב - יפו וראש הוועדה לזכויות האדם של העירייה, איתי פנקס, אמר כי "הנושא חשוב וטוב שעלה, אסור שזה יירד מסדר היום, אבל הדרך שבה הוא עלה היא כזאת שמחזירה אותנו לפחות 20 שנה אחורה". לדבריו, "אין מה להתבייש ביחס של הקהילה למין. מצד שני, אי אפשר להציג את נושא המין כדבר היחיד שרלוונטי בקהילה, כאילו כולו מתרחש בשירותים ובחדרי חושך".

"על פי הכתבה", מוסיף פנקס, "כל חייו של ההומו מתרחשים בשירותים ובחדרי חושך. העריכה של הכתבה, הצילומים, התוכן, הראיונות, הכל נבנה בצורה מגמתית, קשה ופשוט לא טובה. כל הזמן הוצגו אלה מול אלה הומואים חסרי האחריות שחיים בשירותים לעומלת האם צריך לספר או לא כמובן הסטרייטית מודיעה לכולם וההומואים הרשעים וחסרי האחריות לא. אם אתה נשא מה שחשוב הוא האם תעמוד על מין מוגן ולא האם תספר או לא תספר. הדילמה לא הוצגה בכלל מההיבט הזה".

הוא הוסיף כי "זה פשוט הפך לסרט תעמולה הומופובי שמיועד לקהילה הסטרייטית, במיוחד עם ההצמדה לכתבה על עברייני מין שמסתובבים חופשי".

לדברי לחמן ביטויים כמו "פריצות מינית הומוסקסואלית" יחד עם מה שהוא מגדיר בתור "הניסיון להפוך את כל ההומוסקסואלים לפרוצים מינית, את אלה שמקיימים הרבה יחסי מין וגם את אלו הממעיטים", הוא "איום ונורא בעיני ומחזיר אותנו כל כך הרבה שנים אחורנית". לטענתו, "הניסיון לקבוע שכל ההומואים הם שיכורים וצרכני סמים נשמע כאילו אמרו לקהילה, 'תראו איך הם מתנהגים, מגיע להם לחלות ולמות'".

"שום דבר טוב לא היה במשדר הזה. לאיש לא ניתנה יותר מחצי דקה להגיד את מה שיש לו להגיד וכולם נחתכו באמצע", אמר לחמן. " לא יצא מהמשדר שום דבר חדש, שום דבר חשוב, חוץ מהוכחה שמילון ההתייחסות לא השתנה שם מזה שלושים שנה. מזל שזה היה בערוץ הראשון", הוסיף, "ערוץ בו איש כמעט ואינו צופה".

לחמן גם תקף בדבריו את יושב ראש האגודה, מייק המל. "הוא דיבר על חינוך ילדים למשפחתיות וזוגיות כבר בכיתה אלף בבתי-ספר, ומצא בזה את הסיבה להתפרצות המחלה. לצערי הוא חשב שיתנו לו לעבור על כל ההיסטוריה ההומוסקסואלית מאז ימי התנ"ך, הוא לא התייחס ולא מחה כלל על השפה בה דיברו במשדר".

מייק המל: אני לא עיתונאי, לא מעביר ביקורת

המל אמר בנושא כי "אני לא עיתונאי ואני לא מעביר ביקורת על הכתבה מבחינה עיתונאית. היו בה דברים שיותר נראו לי ומספר דברים שפחות נראו לי. אני חושב שחשיבות בזה שהיא מעלה את הדברים על סדר היום". לדבריו, "לא הייתה בכתבה ממין ההומופוביה. היא התמקדה בפן של הקהילה ההומוסקסואלית. היא דיברה על הבעייה שניכרת ושאנחנו יודעים עליה מזה כחצי שנה שנה,על העלייה במספר ההידבקויות בקהילה".

המל הוסיף כי "אני לא הייתי שם בשביל לתת ביקורת עיתונאית על הכתבה אלא בשביל להתייחס למציאות שמשתקפת בכתבה. המציאות הזאת היא מציאות אמיתית. עם כל הכבוד לזועקי ההומופוביה, מרוב הומופוביה אנשים מתים, מרוב פחד אנשים מתים. אנשים מתים מהפחד, לא מהמחלה. אי אפשר להתמודד עם הבעייה כשאנחנו עסוקים בלפחד ובאיך אנחנו נמראים. אנחנו נראים רע לא כי מישהו מצייר אותנו רע. אנחנו נראיפ רע כיוון שזוהי המציאות".

הוא טען כי "אין דרך להתמודד עם בעיות מהסוג הזה אלא אם כן הן על השולחן ואנחנו מתמודדים עם הבעיה האמיתית בצורה אמיצה גם כשהמציאות לא נוחה, גם כשהיא קשה".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...