עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארגון הנוער פורש מהאגודה, עובר לניהול עצמי

יו"ר הארגון שיגר מכתב לאגודה והודיע על מעבר לניהול עצמאי. את הארגון תנהל עמותת "כמוני כמוך", שבראשה עומד גל אוחובסקי

|משבר באגודה|
פרסום ראשון: ארגון הנוער הגאה שיגר בשעה האחרונה מכתב לראשי האגודה, בו דיווח יניב ויצמן, ראש ארגון הנוער הגאה, ופורום רכזי ורכזות הארגון, על פרישתם מהאגודה ומעבר ארגון הנוער לניהול עצמאי. בארגון הנוער אומרים כי הפרישה באה בעקבות שורה של מחלוקות ועימותים עם הנהלת האגודה, ובעיקר לאור חילוקי דעות על כספים שנתרמו לארגון הנוער - אך הושארו ברשות האגודה ולא הגיעו ליעדם. באגודה הגיבו בזעם לדברים: שעות ספורות לאחר שנודע לאגודה על כוונת הפרישה, בעקבות חשיפת GoGay, שיגרו אנשי הוועד מכתב למערכות העיתונים בו מואשם ויצמן ב"אי סדרים, מנהל לא תקין ומעילה באמון".

עוד בנושא:

  • תגובת האגודה: יניב ויצמן הושעה מתפקידו; מואשם באי-סדרים חמורים
  • המכתב ששיגר ויצמן לאגודה

  • במכתבו, כותב ויצמן כי "האגודה כארגון גג אמורה להיות גאה בהצמחת ארגונים מוצלחים מסוג ארגון הנוער אך המציאות מדברת אחרת. מאבקי אגו ורצון לכפות ולשלוט גם כשאין במה ועל מה הובילו לכך שארגון הנוער חש כבול וחנוק בייחוד בתקופה כה קריטית של צמיחה והתפתחות. משאבים שגויסו למען פעילות הנוער לא הגיעו ליעדם, הבטחות לא קוימו ומתנדבים שזיהו את ה"לכלוך הפוליטי" פחדו להצטרף לעשייה".

    "את המצב המסוכן הזה זיהה הוועד המייעץ של ארגון הנוער (וועד מקצועי בראשותו של גל אוחובסקי) כבר לפני זמן רב וזו הסיבה שהובילה להקמת עמותת 'כמוני כמוך'", אומר ויצמן. "בתחילה הוקמה העמותה כדי לוודא שכספים שמגויסים לטובת פעילות הנוער אכן מגיעים ליעדם ולא נבלעים בתוך חור תקציבי שחור ומאיים. עם הזמן, יותר ויותר פעילויות שלא התאפשר לקיימן במסגרת האגודה - הן בגלל סדרי עדיפות תקציביים והן בעקבות חשש מהתערבות בתכנים - עברו להתקיים כחלק מהעמותה".

    מספר ימים לפני פתיחת סמינר המדריכים של הארגון, הודיעה האגודה להנהלתו כי לא תעביר כספים למימון הכנס. החלטת האגודה שלא לתקצב את הארגון נבעה מקשיים כלכליים הפוקדים אותה בחודשים האחרונים, ובכלל זה הגירעון התקציבי באגודה. במסגרת משבר כספי זה, הוקפאה גם פעילותה של מקהלת הגייז הפועלת באגודה - ה"גייזמרים".

    ראשי ארגון הנוער ערכו בימים האחרונים שורה של פגישות, במהלכן דנו בהשפעת המשבר הכלכלי והפוליטי עם הנהלת האגודה, ובאופן שבו הם משפיעים על תפקוד ארגון הנוער ופעילויותיו השונות ברחבי הארץ. לאחר הדיונים הוחלט להודיע לאגודה על פרישת הארגון לטובת ניהול עצמאי דרך עמותת "כמוני כמוך" שהוקמה לפני כשנתיים. בראש העמותה עומד העיתונאי גל אוחובסקי.

 

עזיבתו של ארגון הנוער את האגודה מהווה את אחד המשברים החמורים שידע הארגון מימיו. זוהי הזרוע העיקרית של האגודה כיום, ונפח הפעילות של האגודה יירד באופן משמעותי עם מעבר ארגון הנוער לניהול עצמאי. למעשה, תיוותר האגודה ללא זרועות ביצועיות של ממש, וזאת לאחר ש"הקו הלבן", נסגר וארגון "חוש"ן" פרש אף הוא לניהול עצמאי. זכויות האגודה על ירחון "הזמן הוורוד" הועברו לאחרונה לרשת "שוקן", וגם זרוע ההסברה לאיידס, "בל"ה דואגת", אינה פועלת במסגרת האגודה כבר חודשים ארוכים. יחד עם הקפאת פעילות להקת ה"גייזמרים", נותרו באגודה פעילויות ספורות, ובהן כ-5 קבוצות מפגש וקו התמיכה "יש עם מי לדבר" שפועל בשעות הערב בחלק מימות השבוע.

ארגון הנוער הוא הארגון הגדול ביותר הפועל כיום בקהילה הגאה. הוא פועל ברחבי הארץ, מצפון עד דרום, ובכלל זה בעמק הירדן - טבריה ורמת הגולן, הקריות, חיפה, הרצליה, נתניה, כפר סבא, פתח תקווה, תל אביב, חולון, ראשון לציון, רחובות, בית שמש, ירושלים, קריית גת, אשדוד, אשקלון, באר שבע ואילת. עוד עוסק הארגון בהפקת אירועים כגון הכנה לשרות בצה"ל, הסברה בנושא איידס, השתלמויות בתכנים שונים הנוגעים לקהילה ולמשפחה, מסיבות, טקסים ומחנות. לאחרונה אף הפיק הארגון מחזמר "שיר בשניים", שיוצע למוסדות חינוך שונים.

מלבד מימון של האגודה, ארגון הנוער מקבל כספים מגורמים שונים, ובהם תורמים פרטיים ועסקים, רשויות מוניציפאליות (תל-אביב, כפר-סבא, הרצליה), שיתופי פעולה עם עמותת על"ם, החברה למתנ"סים, עמותת ידיד, עמותת תפוזים ותנועת הנוער "השומר הצעיר", מימון עצמי - באמצעות גביית תשלום סמלי מהחניכים בעבור חלק מהפעילויות וגביית דמי חבר מחברי העמותה. במקביל, פועל הארגון לקבלת הכרה ותמיכה של משרד החינוך, התרבות והספורט.

חוש"ן פרש לניהול עצמאי, הקו הלבן נסגר

ב-11/9 פורסם כי "הקו הלבן", קו סיוע וותיק לחברי הקהילה, נסגר בעקבות עימות עם הנהלת האגודה. במכתב שנשלח ליו"ר הארגון, כתבו חברי ועד ההנהלה של הקו הלבן, כי "הסיבות להפסקה הזמנית של פעילות הקו הן רבות, אולם הן מתנקזות לכלל מסקנה אחת - אי רצון ועד האגודה לדורותיו בפעילות הקו". במכתב מעלים חברי הוועד שורה ארוכה של טענות נגד הנהלת האגודה, שטרפדה, לטענתם, את פעילות הקו, ובכלל זה ביקורת על קו התמיכה הנוסף שהקימה האגודה, "יש עם מי לדבר". באגודה, לעומת זאת, מאשימים את אנשי הקו ש"לא השכילו למצוא את הדרכים לחסכון, לא השכילו למצוא את הכלים לקיום שיח פתוח עם הנהלת האגודה והועד המנהל לדורותיו".

בחודש יולי 2004 הודיע ארגון חוש"ן (חינוך ושינוי) על הקמתה של עמותה עצמאית לצורך ניהול ענייניו, והפסיק את פעילותו במסגרת האגודה. באגודה הגיבו בחומרה לעזיבת חוש"ן, ושיגרו מכתב תקיף (המכתב המלא) לחברי דירקטוריון חוש"ן, בו הם כינו את התהליך "הפרת אמון", ואת "ההתנהלות של קבוצת מתנדבי חושן כהתנהגות כוחנית לא ישרה ולא ראויה". בחוש"ן פרסמו מכתב תגובה (המכתב המלא), בה נכתב כי "תרומתה של האגודה לפיתוחו של חוש"ן הייתה צנועה בהחלט והדברים נאמרים על דרך ההמעטה והנימוס. חוש"ן לא מומן ע"י האגודה. נהפוך הוא - בכל אחת מהשנים האחרונות הזרימה פעילותו של חוש"ן כספים לקופת האגודה, הרבה מעבר לכל תקורה שאפשר לייחס לשירותים הצנועים (בלשון המעטה שבהמעטה) שהאגודה העמידה לחוש"ן. לא למותר לציין כי באותה שעה עצמה נמנעו מחוש"ן ע"י האגודה משאבים חיוניים, ואלה סופקו או ממונו ע"י מתנדביו. גם כעת, בעת יציאתו של חוש"ן לדרך עצמאית, החיונית כ"כ לביסוסו והתפתחותו, מושאר מאחור בקופת האגודה סכום של כמעט 25,000 שקלים".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...