עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האגודה: הוקפאה פעילותה של מקהלת הגייז

פתיחת שנת הפעילות של ה"גייזמרים" נדחתה בעקבות קשיים כלכליים. מנכ"ל האגודה: "מצב המקהלה מעולם לא היה טוב יותר"

|משבר באגודה| המשבר הכלכלי וגירעון האגודה משפיע גם על להקת הגייזמרים - מקהלת הגברים הפועלת תחת חסותו של הארגון. חברי המקהלה והאגודה האחראית על פעילות המקהלה אינם יכולים לממן את העלות שדורשת המנצחת, רונית אייזנברג - 500 שקלים לכל חזרה. במקהלה מעוניינים בהמשך קיומה ואומרים כי אם האגודה לא תמצא את הכסף - ייתכן שחבריה יעזבו את הארגון בניסיון לחפש מקורות מימון אחרים. באגודה טוענים, לעומת זאת, כי המצב של הגייזמרים "מעולם לא היה טוב יותר".

חבר המקהלה, אלי גילסון, אמר כי "הגענו למצב שבו המנצחת דורשת סכום כסף שאנחנו לא יכולים לעמוד בו לבד - היא מבקשת מאתנו 500 שקלים לחזרה". הוא הוסיף כי "הייתה לנו ישיבה עם מנכ"ל האגודה, גיל פלדשטיין. הוא נקב בסכום מסוים אותו האגודה יכולה להקציב כרגע לגייזמרים. הסכום הזה הוא מועט. האגודה פנתה למשרד החינוך בבקשה לתמיכה עבורנו. הפנייה הייתה השנה והמשרד כנראה יאשר אותה, אבל מה שנשאר מסכום הכסף שיתקבל, אחרי הקיזוזים, לא מספיק לנו כדי לפעול ".

גילסון אמר כי האגודה עזרה למקהלה בעבר, ואף מנסה לעזור לה בימים אלה להמשיך ולהתקיים אף בדרכים נוספות לפנייה למשרד החינוך: "הבנתי שמנכ"ל האגודה נמצא במשא ומתן עם כל מיני גורמים במשרד החוץ, בניסיונות לארגן לקבוצה הופעות בחו"ל. יושב ראש ועד האגודה, מייק המל, ייסע בקרוב שוב לארצות-הברית בניסיון לגייס תרומות".

לא ברור אם העונה החדשה תיפתח כמתוכנן

לדבריו, "גם אם הכספים האלה יגיעו, ייקח להם זמן להגיע. לנו אין כסף לחזרות כרגע! אם לא יהיה לנו את הכסף במיידי - לא יהיה לנו איך לפעול. מבחינת חזרות, המקהלה משותקת. אנחנו לא יכולים להמשיך בלי סיוע כלכלי. יצאנו לפגרה בחודש יולי והיינו אמורים להתחיל חזרות בספטמבר, אבל העונה הנוכחית של החזרות לא התחילה וטרם ברור אם תתחיל".

בעבר, ניצחו על הגייזמרים מתנדבים וסטודנטים לניצוח שלקחו סכום כסף מועט עבור עבודתם. בתשובה לשאלה מדוע לא לחזור לכך עכשיו, לאור המצוקה הכלכלית, ענה גילסון כי "המקהלה התקדמה. היא הוקמה לפני 7 שנים כדי לייצג את ישראל ב"GayGames", וזה עדיין לא קרה. אם אנחנו רוצים להיות ברמה מספיק טובה - אנחנו לא יכולים להישאר במקום עם מנצחים שהם לא מנוסים. אנחנו משוכנעים שאם אייזנברג תמשיך לעבוד אתנו בשנה הקרובה - היא תעלה אותנו לגבהים חדשים. לחזור אחורה למנצח לא מנוסה - זאת, מבחינתנו, ירידת מדרגה".

גילסון אמר כי חברי המקהלה לא חושבים, בשלב זה, על פרישה מהאגודה, אולם אומר כי "אם האגודה לא תוכל לסייע לנו, ואנחנו הרי מאוד רוצים להמשיך לשיר - אני מניח שניאלץ למצוא מקורות מימון בעצמנו. נעשה את זה רק אם לא נהיה תחת האגודה. כרגע אנחנו עדיין מקווים שהאגודה כן תוכל למצוא מקורות מימון ואנחנו מקווים שבזמן הקרוב, איזשהו גוף יעזור לאגודה לממן אותנו. לא מדובר פה בסכומים מאוד גדולים". הוא הביא דוגמאות של מקהלות גאות אחרות בעולם שגופים מסחריים נותנים להן את חסותם.

פלדשטיין אמר בתגובה לדברים כי "נכון להיום, מקהלת הגייזמרים אינה בסכנת סגירה כלל וכלל. נהפןך הוא, מצבה מעולם לא היה טוב יותר. האגודה מצאה עבור מקהלתה מנצחת מעולה, האגודה משיגה עבור מקהלתה תמיכות וכותבת בקשות תמיכה הן בארץ והן בחוץ לארץ. האגודה עובדת קשה לפרסם את מקהלתה ולהשיג לה הופעות בארץ ובחוץ לארץ, בשיתוף משרד החוץ ומשרדי ממשלה נוספים. האגודה מחפשת תקציבים ותמיכות על מנת לשלוח את הגייזמרים למשחקי הגיי גיימס בארצות הברית בתחילת הקיץ ופועלת לארגן למקהלה סבב הופעות בקרב הקהילות היהודיות שם".

"קידום הקהילה צריך להיות בכל החתומים"

פלדשטיין טען כי האגודה משקיעה את המאמצים הללו "מתוך ראייה ובהתאם לחזון האגודה כי קידום הקהילה צריך להיעשות בכל התחומים, כולל תרבות ואומנות". הוא גם טען כי "כרגע אנו בתהליכים להפקת דיסק עם מספר שירים של הגייזמרים וחלוקתו בארצות הברית לשם קידום המקהלה והאגודה". גילסון טען כי המל עתיד לצאת לארצות הברית עם אלבום DEMO מוזיקלי של המקהלה.

פלדשטיין הוסיף כי "כפי שהובהר מלכתחילה לכל הנוגעים בדבר, האגודה לא יכולה לסבסד את פעילות הגייזמרים על חשבון פעילויות אחרות, מה גם שכרגע האגודה פועלת להתייעלות וצמצום עלויות. תרומות ומענקים אשר מיודעים ישירות עבור המקהלה הם הדרכים היחידות בהן האגודה יכולה לסייע, וכך היא עושה".

לדבריו, "אחת הדרכים שהוצעו למימון פעילות הגייזמרים היא הגדלת התשלום של כל משתתף במקהלה לעלות הדומה לזו של חוג נוער במתנ"ס, למשל". גילסון אמר בנדון כי "חלק מחברי המקהלה הם סטודנטים. קשה לנו לעמוד בכל או ברוב הסכום שהמנצחת דורשת בעצמנו".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...