עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הקו הלבן נסגר "בגלל טרפוד של האגודה"

מנהלי קו התמיכה הוותיק מאשימים את האגודה בפגיעה מכוונת בפעילותו - לאחר שאחד מראשי הארגון לא התקבל כמתנדב בקו

"הקו הלבן", קו הסיוע הוותיק לחברי הקהילה, הודיע הלילה (ראשון) על סגירתו בשל עימות וחילוקי דעות עם הנהלת האגודה. במכתב שנשלח ליושב ראש האגודה, מייק המל, כתבו חברי ועד ההנהלה של הקו הלבן, כי "הסיבות להפסקה הזמנית של פעילות הקו הן רבות, אולם הן מתנקזות לכלל מסקנה אחת - אי רצון ועד האגודה לדורותיו בפעילות הקו". במכתב מעלים חברי הוועד שורה ארוכה של טענות נגד הנהלת האגודה, שטרפדה, לטענתם, את פעילות הקו, ובכלל זה ביקורת על קו התמיכה הנוסף שהקימה האגודה, "יש עם מי לדבר". באגודה, לעומת זאת, מאשימים את אנשי הקו ש"לא השכילו למצוא את הדרכים לחסכון, לא השכילו למצוא את הכלים לקיום שיח פתוח עם הנהלת האגודה והועד המנהל לדורותיו". "איננו טוענים [נגד האגודה] מתוך כעס, אלא מתוך אכזבה עמוקה לגוף שהיה צריך לתמוך ולתחזק את הקו הלבן שפעל רבות לטובת הקהילה", נכתב במכתב ששלחו אנשי הקו לאגודה.

"אי הרצון התבטא, בראש ובראשונה, באי מתן תנאים הולמים לקיום רמתו המקצועית הגבוהה של הקו כפי שהדבר מבוטא בחזון הקו הלבן: 'לספק תמיכה ואוזן קשבת להומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים, וטרנסג'נדרס ולמי שמבקש לדבר על הנושאים הללו'". לפני שנים אחדות הקימה האגודה את "יש עם מי לדבר", קו תמיכה וייעוץ נוסף לגייז, שפעל במקביל לקו הלבן והעניק סיוע. פתיחתו של "יש עם מי לדבר" עוררה סערה וכעס מצד מתנדבי הקו הלבן, וטענו אז שמדובר במהלכים לפגיעה בפעילותו של הקו הלבן.

פעילים בקו הלבן אמרו היום ל-GoGay, כי "ההחלטה של האגודה להקים את 'יש עם מי לדבר' באה מיד לאחר שאחד מראשי האגודה ומנהליה לא עבר את המיונים לקו הלבן ולא התקבל כמתנדב בקו. זו התנהגות שמתאימה לגנון ולא לארגון שמצהיר על עצמו כחשוב ומרכזי", הוסיפו. לטענתם, יש קשר הדוק בין אי קבלתו של האדם לבין פתיחת קו הייעוץ הנוסף, והפסקת התמיכה הכספית של האגודה לקו הלבן. דעיכת הקו הלבן החלה לאחר שלא הוזרמו אליו תקציבים מספקים ולאחר שצומצמו התמיכות של האגודה בפעילותו. לפני כשנה ארעה פריצה למשרדי הקו, במהלכה נגנבו מכשירי הטלפון במקום ונשבר קיר הגבס שחצץ בין המשרדים. בחודש נובמבר 2004 הודיע הקו על צמצום פעילותו מפעילות יום-יומית בימי חול לשלושה ימי פעילות בשבוע בלבד, בעקבות קשיים כלכליים.

קו אנונימי ודיסקרטי

בדומה לקווי תמיכה אחרים בעולם, הפועלים באופן דומה, מתנדבי הקו הלבן ואנשי ההנהלה שומרים בקנאות על פרטיותם ואינם חושפים את זהותם. חבר ועד ההנהלה ששלח את המכתב לאגודה, ציין מספר מטלות שהאגודה נכשלה, לדבריו, ביישומן: "מימון קורסי הדרכה להכשרת תורנים חדשים וכן פעילות הדרכתית שוטפת לתורנים הוותיקים, כדי לאפשר פיתוח משאבי כוח אדם כנדרש; תחזוקת המקלט ששימש משכנו של הקו; ותמיכה בפיתוח כלים חדשים שהיו מהווים מענה לצרכי המציאות המשתנה בעולם של ייעוץ ותמיכה בבני/ות הקהילה". לדבריו, "חברי הקו הלבן פיתחו כלי ייעוץ לחברי הקהילה דרך האינטרנט, במימונם העצמאי ובהשקעת אנרגיה גדולה, אולם היוזמה סוכלה בידי ועד האגודה שבאופן תמוה, לא אישר את הפעלתו". בנוסף, לדבריו האגודה מנעה "פיתוח קווי יעוץ לבני/ות קהלים שטרם קיבלו מענה הולם לצרכיהם, דוגמת דוברי רוסית, ערבית, יוצאי אתיופיה, טרנסג'נדרים ועוד...". ועד הקו אף טוען כי האגודה לא עשתה "שימוש נבון ומושכל בידע המקצועי הרב שנצבר אצל תורני הקו הותיקים על ידי מימון פעולות של מתן ייעוץ והדרכה למגוון רחב של פונקציות ברחבי המדינה שעוסקות במתן ייעוץ ותמיכה לבני/בנות הקהילה: ער"ן, שירותי ייעוץ לבני נוער ואחרים בחסות העיריות, שירותי ייעוץ ופורומים של תמיכה הדדית באינטרנט...". חבר הועד הוסיף כי "אי הרצון בקיומו של הקו היווה, לדעתי, מנוף לתקוף את הקו ואת חבריו תוך ניסיון בוטה להסתירו ולהמעיט בחשיבותו". הוא אף טען כי הייתה "אי התייחסות רצינית לפעילות הקו, למעט של איתי פנקס בעת שכיהן כיושב ראש האגודה. זה הבין את החשיבות האמיתית של קו התמיכה, והצליח לבטא אותה גם במעשים ובתקציב".

מוסד קהילתי ותיק

הקו הלבן הוקם בשנת 1977 על ידי קבוצת פעילים גאים בראשותו של דני לחמן, שקיבל לפני מספר חודשים אות על מפעל חיים, בין היתר בעקבות הקמתו של הקו הלבן. לאחר מספר שנים של פעילות עצמאית, אוחד הקו הלבן עם פעילות האגודה והחל לפעול תחתיה, אך במסגרת אוטונומית, המתירה לו ניהול עצמאי ומקצועי, תוך קבלת תמיכות וסיוע מהאגודה. 

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...