עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שלושה צועדים נדקרו באירועי הגאווה בי-ם

מפגין דתי התפרץ למצעד ודקר שלושה - אחד מהם נפצע באורח בינוני ושניים קל. הערכת המשטרה: למצעד הגיעו כ-8,000 איש

שלושה משתתפים שלקחו חלק במצעד הגאווה אמש (חמישי) בירושלים נדקרו על ידי אדם דתי כבן 30. בסמוך לפתיחת האירוע, התפרץ צעיר דתי למצעד ודקר שלושה מבין הצועדים - שני גברים נדקרו באורח בינוני, ואחת נפצעה פעצים קלים בידה. השלושה פונו לבית החולים "שערי צדק" בעיר, שם ישארו להשגחה בסוף השבוע. התוקף נעצר.

הפצוע, מיד לאחר הדקירה. צילום: רונן אטיאס מפקד מחוז ירושלים ניצב אילן פרנקו אמר במסיבת עיתונאים מאולתרת במקום: "היה לנו מידע על שימוש באבנים ותקיפות, אבל לא אלימות קשה יותר או דקירה. החשוד בדקירה הוא אדם בן שלושים ממודיעין עילית, הוא נעצר ונחקר בדקות אלה, ויוגש נגדו כתב אישום". לדברי פרנקו, "הוא הצליח לחדור את מעגל האבטחה, אף אחד לא ציפה שאדם בודד ינסה לעשות משהו. הוא הצליח לדקור שלושה אנשים לפני שנתפס".

במסיבת העיתונאים נאמר עוד כי בעוד שהבית הפתוח ביקש רישיון ל-700 עד 1,000 צועדים, בפועל הגיעו למקום כמה אלפי משתתפים. במשטרה מעריכים כי במקום נאספו בין 6,000 ל-8,000 צועדים.

המשטרה פיזרה כחמישים צעירים דתיים וחרדים, שהגיעו מוקדם יותר לפינת הרחובות ההסתדרות ובן יהודה בעיר, וניסו להתפרץ אל עבר הצועדים. חבר הכנסת יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר שהוא ינסה לעצור את "מצעד התועבה, הבושה לעיר" בגופו ונשכב על הרצפה. שוטרי יס"ם פינו אותו מהמקום, יחד עם פעילים נוספים שנשכבו לצידו. כ-13 צעירים דתיים נעצרו לאחר שניסו לחסום את הצועדים. צעיר חרדי נוסף נעצר לאחר שלפי החשד, ניסה לתקוף צלם עיתונות שנכח במקום ושבר את מצלמתו.

מצעד הגאווה הירושלמי הרביעי יצא לדרך בבירה, בהשתתפותם של כמה אלפי משתתפים - הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים וחברים, ומנגד - מתנגדים למצעד. הצועדים התאספו במדרחוב בן-יהודה, כשאת נוכחותם ליוותה הפגנה שבה כמה מאות חרדים, הקוראים קריאות בגנות הצועדים והשליכו עליהם חיתולים.

כוחות משטרה ואבטחה שנשכרו על ידי המארגנים, אנשי הבית הפתוח, חצצו בין הצועדים לבין החרדים והמפגינים האחרים. אלה התקבצו במקום תחילת המצעד, והקריאו פסקי תהילים "לעצרת זעקה לקדושת ירושלים". המפגינים השליכו חיתולים עם צואה על הנוכחים במקום.

חבר הכנסת ניסים זאב (ש"ס) אמר בפתיחת המצעד, כי "אני חושב שזהו מצעד תועבה, אין לו מקום בירושלים ואין לו חלק ונחלה בכלל ביהדות ובארץ ישראל. זה מצעד זנותי לכל דבר. במדינות רבות בעולם נלחמים ומחרימים נגד ההכרה (בנישואי גייז) עד כדי כך שספרד מוכנה לא להיכנס לאיחוד האירופי בשביל זה. אנחנו לא יכולים להיות יותר גרועים מהם. אין יותר זנות מבחינת היהדות מאשר משכבי זכר".

מפגינים בירושלים. צילום: ליאור שגיא

החרדים נשאו שלטים שעליהם הכיתוב "אתם בושה לאנושות", "צאו טמאים מארץ הקודש", "שבויים (בצבעי הקשת) נמאסתם", "ירושלים אינה סן-פרסיסקו, אמסטרדם או רומא", "רשעים ערורים: מפני חטאיכם גלינו מארצנו", ו-"המצעד שלכם זהה למדורה בלב בתי הזיקוק", "ההומוסקסואליזם אינה מחלה חשוכת מרפא וניתנת לטיפול פסיכולוגי" ועוד. במקום התפתחו כמה ויכוחים קולניים, בין המפגינים הדתיים למשתתפים במצעד ועוברי אורח.

פעילי הקהילה והבית הפתוח נשאו שלטים כמו "אורי תתרומם", "על שינאת חינם חרבה ירושלים" ו-"מצעד הסובלנות". קבוצת הביסקסואלים נושאת שלט ועליו הכיתוב "אני סטרייט גאה" ו"מאה אחוז ביסקסואל".

חבר מועצת ירושלים, סער נתנאל (יח"ד-מרצ), אמר בתגובה לדברים כי "מבחינתי למה שאירע היום יש אחראיים. אלה שהסיתו, השמיצו והעלילו את הקהילה ההומו-לסבית. האחראיים האלה הם ראש העיר, לופוליאנסקי, וחברי הקואליציה העירונית-חרדית שלו והח"כים החרדיים. אני חושב שצריכה לקום ועדת חקירה שתבדוק מי אחראי למה שקרה כאן היום", אמר נתנאל.

פרסום ראשון: 30/6/2005 19:00.
בהכנת הידיעה השתתפו: יניב הלפרין, ערן פאר וטל איתן.

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...