עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: חודש משפט הרצח של נערה טרנסית

שלושה צעירים המואשמים ברצח גוון אראוחו, טרנסקסואלית בת 17, עומדים למשפט חוזר, לאחר שהמושבעים לא הגיעו להכרעה

משפטם של שלושה גברים המואשמים ברציחתה של נערה טרנסקסואלית נפתח השבוע בשנית, לאחר שבמשפט הראשון הודיע חבר המושבעים כי אינו מסוגל להגיע להכרעה בשאלה האם להרשיע את השלושה ברצח מדרגה ראשונה, רצח מדרגה שנייה, או בהריגה. בהצהרת הפתיחה למשפט, הכריז התובע מטעם המדינה, כי החלטתם של החשודים לרצוח את הנערה בת ה-17, הייתה "מחושבת" ו"מודעת", וטען כי הם תכננו את הרצח וביצעו אותו בקור רוח. עוד אמר התובע כי "הם [הנאשמים] שפטו אותה וקבעו שהיא אשמה. הם גזרו עליה מוות, והוציאו את העונש שלה לפועל בהתלהבות".

הנרצחת, גוון אראוחו, הייתה נערה טרנסקסואלית בת 17 מהעיר ניוארק שבקליפורניה. היא נרצחה באכזריות לפני כשלוש שנים, אחרי שרוצחיה גילו שהיא נולדה כזכר. היא הוכתה ונחנקה באכזריות במשך כמה שעות אחרי ששניים מרוצחיה קיימו אתה יחסי מין, וגופתה הוסעה על ידם למקום המרוחק כ-200 ק"מ, שם הסתירו אותה. הרצח הברוטלי זיעזע את הקהילה הטרנסג'נדרית ואת העיר השמרנית שבה התגוררה. לאחר האירוע, עצרה המשטרה שלושה בני טובים שהואשמו במעשה והועמדו לדין.

מייקל מגידסון, ג'וזה מרל וג'ייסון קאזארס, שלושתם בני 25, הואשמו בביצוע הרצח אך במהלך משפטם הייתה מחלוקת בין המושבעים, בשאלת טיב ההרשעה. התביעה במשפט ביקשה להרשיע את השלושה ברצח בדרגה ראשונה או שנייה, בתוספת מרכיב של פשע שנאה. העונש הצפוי להם היה בין 25 שנים למאסר עולם; הרשעה ברצח בדרגה שנייה הייתה גוררת עונש של 15 שנה עד מאסר עולם, ואילו העונש על הריגה היה 11 שנות מאסר. על כל אלה הייתה יכולה להיגזר תוספת של ארבע שנים נוספות במידה והיו מורשעים גם בפשע שנאה. כעת, תבקש התביעה להרשיע את השלושה שוב, ברצח מדרגה ראשונה או שנייה, בתוספת עבירה על חוק פשעי השנאה - המחמיר, כאמור, את עונשם של השלושה.

ההגנה, מצידה, טענה כי לא מדובר ברצח, כי אם בהריגה. במהלך הדיונים, טען הסניגור שייצג את השלושה, כי היו להם "נסיבות מקילות", ואמר כי אחד מעדי המפתח במשפט הוא אדם שקרן שעדותו מפוקפקת ובעלת טעויות רבות. עוד טענה ההגנה, כי הנאשמים איבדו את עשתונותיהם אחרי שגילו שאראוחו היא זכר גנטי, וציינה שאחד הנאשמים אף צעק במהלך הרצח "אני לא הומו! אני לא הומו!".

התביעה דחתה טיעון זה, הן מבחינה עקרונית, מאחר והוא מטיל את האשמה על הקורבן, והן מהותית, שכן העובדות, כך לדברי התביעה, מלמדות שמדובר ברצח מחושב שנעשה בדם קר.

בני משפחתה של הנרצחת, כמו גם ארגוני טרנסג'נדרים בארה"ב, הביעו כעס על טיעוני ההגנה. דודה של אראוחו התראיין לאמצעי התקשורת השונים, ואמר כי ההגנה מטילה את האשמה ברצח על הנרצחת, משום שהייתה טרנסקסואלית. כעס רב התעורר גם סביב חוסר יכולתו של חבר המושבעים להגיע להכרעה, וארגונים גאים שונים טענו כי זוהי דוגמה נוספת לטרנספוביה, המשפיעה על שיקול הדעת במשפט בעל נסיבות ברורות וחד-משמעיות. "אם גוון הייתה אישה גנטית, השלושה היו כבר מזמן מאחורי סורג ובריח", אמר דודה בנעילת המשפט הקודם.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...