עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נבחרו יקירי הקהילה לשנת 2005

הרב דוד לזר, קבוצת משפטנים המטפלים בענייני הקהילה ואילן שיינפלד הם הזוכים בפרס. דן לחמן יקבל את פרס מפעל החיים

נבחרו יקירי הקהילה בישראל 2005: הרב דוד לזר וקבוצה של משפטנים שמטפלים שנים רבות בענייני הקהילה - אייל גרוס, עירא הדר, דן יקיר, ערן לב, דני סאביץ' ודורי ספיבק - נבחרו כיקירי הקהילה. הסופר והמשורר אילן שיינפלד נבחר כגיבור תרבות של הקהילה. דני לחמן יקבל פרס על מפעל חיים, במלאות 30 שנה לאגודה, שהוא בין ראשוניה. התארים יוענקו בטקס שיתקיים ב- 16/6.

יושב ראש ועד האגודה, מייק המל, אמר כי "נבחרו אנשים ראויים בתחומים שונים. השנה הייתה שנה שהנושא המשפטי ליווה אותה בצורה מאוד משמעותית עם הישגים מאוד חשובים". בין הדברים הבולטים שקרו בשנה האחרונה בתחום המשפט בענייני הקהילה הם פסק הדין בפרשת טל ואביטל ירוס - חקק, שאפשר לבנות הזוג לאמץ זו את ילדיה של זו, ופסק הדין שפסק שגבר יוכל לרשת את בן זוגו.

המל הוסיף כי "לכל ההישגים היה שותף צוות שלם, לכן הענקנו את ההכרה לכל הצוות הזה שמשתף פעולה ועובד יחד. כל שאר האנשים תרמו כל אחד בתחומו - דני לחמן מקבל אות על מפעל חיים על הקמת הקו הלבן והקמת הועד למלחמה באיידס, הרב דוד לזר הוא דמות מאוד בולטת בנושא התנועה הקונסרבטיבית שלא עוזרת לו ואילן שיינפלד הוא אייקון תרבותי, הוא ליווה את הקהילה עם מעורבות, אכפתיות, עזרה ותמיכה. מעבר לזה, יש גם את היצירה האישית שלו שהיא בולטת מאוד". המל אמר כי "יש לנו פנל מאוד מכובד וראוי וזה נפלא".

עו"ד דורי ספיבק אמר בתגובה לזכיית צוות המשפטנים בתואר כי "קודם כל, זה מאוד משמח שלצד ההערכה לקבוצת המשפטנים מקבלים את התואר עוד אנשים בקהילה. אני רואה את עבודת המשפטנים כשלובה לאחרים בעבודות אחרות. תפקיד המשפט הוא לאפשר חיים טובים, להביא למצב שיהיה אפשר לחיות בישראל, בתור גייז, במצב הרבה יותר טוב. אי אפשר להגיע להצלחות משפטיות בלי שינוי חברתי וליהפך".

עו"ד ספיבק הוסיף כי "חלק גדול מקבוצת המשפטנים הזו עובד במשותף באמת המון שנים. דן יקיר היה חלוץ כשחזר מארצות הברית בתחילת שנות ה- 90', מיד אחרי זה דן יקיר, עירא הדר ואני הגשנו את בג"ץ קלפים פתוחים (הטלוויזיה החינוכית הערימה קשיים על שידור התכנית 'קלפים פתוחים' שעסקה בבני נוער גייז) ב- 97', עם ערן לב הגשתי בשנת 95' (תביעה נגד בעל בית שחזר בו מכוונתו להשכיר דירה לסניף החיפאי של האגודה בטענה כי הוא לא רוצה להשכיר דירה לארגון גאה)...". ספיבק הזכיר גם את התביעה שהגישו אייל גרוס וערן לב נגד הגבלתו להקרנה של הסרט "כמעט 18" לצפייה מגיל 18 ומעלה. הוא ציין כי "כמעט כולנו עושים עבודת זכויות אדם שהיא מעבר לרק בשביל הקהילה". לדבריו, "זה רק מראה איך הקשרים בינינו חשובים כדי לחבר את הקבוצה הזאת שעובדת ביחד".

הרב דוד לזר אמר כי "אני כמובן שמח, זה כבוד גדול שנותנים לי להיות חלק מזה. אני לא יודע איך מגיבים במצבים כאלה. זה כבר כמה שנים שאני עוסק בחתונות של הומואים ולסביות, זה דבר די מרכזי ברבנות שלי. על פי רוב מדובר בטקס חופה וקידושין, אבל לפעמים אלה טקסים אחרים עם אוריינטציה דתית. השתדלתי להיות מעורב ומלווה עם מה שקורה עם הבית הפתוח והאגודה".

הוא ציין כי "חלק ממה שאני עושה לא מוצא חן בעיני התנועה הקונסרבטיבית, חלק גדול זה נגד המדיניות המוצהרת של התנועה אבל עולה בקנה אחד עם תחושות הרבנים האחרים". הוא התוודה כי "לפעמים אני משלם מחיר. אין לי ספק שהמחיר כדאי כי זה הדבר הנכון לעשות, זה עניין של צדק חברתי. זו פרשנות נכונה, עכשווית, דתית של המסורת היהודית. אין ספק שזו פרשנות נכונה לתורה ולמקורות אחרים".

דני לחמן הגיב על זכייתו באומרו כי "אני מאוד נרגש ומאוד מבולבל, לא ציפיתי לזה. בודאי שאני שמח שמעריכים אותי, את פועלי. אין לי מה להגיד, עוד לא הצלחתי לעכל את זה".

אילן שיינפלד אמר כי "אני נרגש עד דמעות, אני ממש המום מהרגע הזה שמייק (המל, יושב ראש ועד האגודה) צלצל. זה נורא מרגש, אני די בשוק. לא ציפיתי לזה". הוא הוסיף כי "אני עושה את מה שאני עושה כל השנים כי אני מאמין שזה מה שצריך לעשות וכי זה מה שנותן טעם לחיי. אני נורא שמח שזכיתי לזה בחיי ולא אחרי זה. בחברה הישראלית יודעים לברך כשמתים. זה שבקהילה יודעים להגיד תודה כשאנחנו חיים - זה פשוט נפלא".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...