עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

יחסים, פצעים וויאגרה

מה עושים עם פצע בשפה, לשם מה צריך ויאגרה ואיפה משיגים, ובאילו אמצעי זהירות יש לנקוט במהלך יחסים עם נשא איידס. ד"ר דובי עונה

קוראים וקוראות יקרים,
חלפו שבועיים מפרסום רשימתי הקודמת. לשמחתי יותר ויותר אנשים פונים אלי בשאלות וסיפורים אישיים. על חלקם אני עונה בתשובה ישירה לפונה ועל חלקם אני כותב יותר בהרחבה כאן במדור. המשיכו כך והוסיפו לכתוב, לשאול, לשתף ולהגיב על הכתוב ובכלל.
להשתמע,
דר' דובי שטינמץ

ג. התנשק עם מישהו ולמחרת יצא פצע בחלק הפנימי של השפה. קיבל "זוירקס" מהרוקח ושואל האם הטיפול מתאים וכיצד להימנע מכך בהמשך.
ובכן, ג. חביבי, מתיאורך לא היה ברור לגמרי האם הפצע הינו בודד? יצא מעל או מתחת לשפתיים? או האם היה בחלק פנימי של השפה? כמובן שאם מדברים על הרפס של השפתיים הנגעים בצורת שלפוחיות קטנות יוצאות לרוב מספר ימים מההדבקה, אלא אם כן היה זיהום קודם והגוף כבר מרוגש ומכיר את הוירוס. במקרה זה בדר"כ מתחילים להרגיש עקצוצים על השפה וכעבור זמן מה יוצאת הפריחה עם השלפוחיות והמראה בדר"כ אופייני. במקרה זה אכן משחת "זוירקס" או כל משחה אנטי וירלית אחרת יכולה להקל על הסימפטומים. במקרים חמורים ניתן לתת כדורים של "זוירקס" או תרופה אנטי וירלית אחרת, דבר שמקצר את מהלך המחלה ומקל מאוד על הסימפטומים שלה.

אם הנגע שלך הוא בחלק הפנימי של השפה, לרוב הוא איננו הרפס. יכולה להיות פציעה או שפשוף של הרקמה ויכולה להיות "אפטה" שזה מעין כיב קטן ממקור לא ברור (אולי וירלי ואולי לא). כל התופעות הללו נרפאות מעצמן (כולל ההרפס) אך כתוצאה ממצבים דומים או אחרים יכולות לשוב. אם אכן מדובר באפטה אפשר למרוח משחה המתאימה לשימוש בחלל הפה כמו "אורקורט" (או המקבילה שלו מתוצרת חוץ "קנלוג אין אורבז") ולהקל מעט על התחושה הלא נוחה הכרוכה בבעיה.

פופאי מספר שלא תמיד עומד לו גם כשיש חשק ושואל כיצד להשיג "ויאגרה" מקורית.
פופאי יקירי, בעייתך משותפת לרבים אחרים (אמנם "צרת רבים נחמת טיפשים", אבל זה אומר שהבעיה מדוברת מאוד ויש לה הרבה סוגי פתרונות). לא פרטת במכתבך האם באופן קבוע לא עומד לך? האם עומד אבל במידה לא מספקת את צרכיך? האם זה קורה עם כל האנשים או רק עם בן הזוג הקבוע (אם יש)? האם עומד מספיק לקיים אוננות ורק בחדירות ישנה הבעיה? האם יש לך זיקפת בוקר? כל השאלות שרשמתי הן שאלות שתשובותיהן מכוונות לסוג טיפול מתאים. יתכן ויהיה צורך שתתייעץ עם סקסולוג/ית, יתכן שכדאי להיבדק ע"י רופא משפחה או אורולוג המתמצאים בנושא או לפנות למרפאה המתמחה באופן מיוחד בנושא זה.

לגבי ה"ויאגרה" הכדורים המקוריים הם של חברת "פייזר", הם כחולים ומגיעים באריזה של 4 כדורים. ישנם 3 מינונים של הכדור. 25, 50 ו-100 מ"ג. לרוב מתחילים עם המינון הנמוך ביותר ועולים למינון הבא במידה וזה לא מספק. יש לזכור שהכדור לבדו לא עושה כלום. אתה צריך להיות בסיטואציה מינית כלומר שיהיה גירוי מכני של אבר המין על מנת שהתרופה "תתחיל לעבוד". כדאי לקחת אותו כחצי שעה ופחות לפני האקט המיני. אנשים שמקבלים תרופות ללב ובעיקר ממשפחת הניטראטים אסור להם להשתמש בויאגרה. חוץ מזה כמעט ואין הגבלה על לקיחת התרופה. בכל מקרה כדאי להתייעץ עם הרופא במידה ואתה סובל ממחלה כרונית כלשהי ובעיקר אם אתה נוטל תרופות אחרות.

הכי פשוט שתגיע לרופא המשפחה שלך ותבקש שירשום לך מרשם ל"ויאגרה" ותקנה את הכדורים בבית מרקחת. בצורה זו תקבל כדורים מקוריים ולא חיקוי כלשהו שעשוי להיות לא יעיל ועלול להיות אף מסוכן. בהצלחה

נ. מספר שהכיר עלם חמודות, התנשק איתו בלהט מספר ימים וכשהגיע ל"תכלס" אמר לו הבחור שהוא "נשא". שואל נ. כיצד עליו להישמר אם ברצונו להמשיך את הקשר ואיך להתנהג בסיטואציות שונות.
נ. חמוד. ראשית הרשה לי להגיד לך "כל הכבוד" על רצונך בהמשך קיום הקשר. אני מניח שרוב האנשים היו נרתעים ומסיימים את הקשר או לפחות נמנעים מקיום יחסי מין.

למרות שאתן פה כמה פיסות מידע וקצת עצות אני מציע שתהיה בקשר עם מרכז רפואי המטפל באיידס ו/או עם אנשי "בלה דואגת" ותקבל מהם יותר מידע מדויק ודרכי התמודדות.

גם ברוק וגם בנוזל המקדים מצאו נוכחות של וירוס האיידס. ברוק בכמויות קטנות ואין הוכחה בספרות הנוכחית שאכן קרתה הדבקה מנשיקות בלבד או מהעברת רוק ובמיוחד אם אתה מספר ש"העומס הוירלי" של הבחור שנוטל קוקטייל נמוך מאוד בשלב זה. ("עומס וירלי" הוא אחד המדדים הרגישים כיום להערכה של מצב הזיהום של האדם הנגוע בוירוס וכושר ההדבקה שלו) כך שאני מניח שנשיקות בלבד לא הזיקו לך. יש להיזהר כמובן שלא להיפצע בזמן ההתנשקות. חיכוך זין בזין עלול להוציא נוזל מקדים ואף יותר מזה והוא כאמור מכיל וירוסים בכמות זו או אחרת וכאן שוב תלוי אם העור שלם, אם יש פצעים (ואפילו זעירים מיקרוסקופיים) כך שקיים סיכון מסוים אם כי עדיין קטן להערכתי. צחצוח שיניים לפני אינו משמעותי היות וחלל הפה ואזור החניכיים מכיל "פתחים" מיקרוסקופיים רבים והחדירה של הוירוס יכולה להתחולל גם ללא קשר לצחצוח קודם.

בגדול הייתי ממליץ ששניכם תשימו קונדום מיד עם הזיקפה וההתחככות הראשונה ונזהר מעט בעצמת השימוש בפה. נ., מאחר ואני קצת מוגבל בידיעותיי לגבי פרטים אלו ואחרים הקשורים באיידס, נשאות ומשמעות העומס הוירלי והטיפולים אני ממליץ לך בחום שתתייעץ עם מרכז טיפול באיידס על מנת שתהיה רגוע יותר ועל מנת שתוכל להמשיך את הקשר ויחסי המין בצורה טובה ובטוחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...