עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"תעשו את מצעד הגאווה העולמי בעיר מכה"

ח"כים מהמפלגות הדתיות מכנים את המצעד "מלחמה על ירושלים" ומבטיחים: יהיו הפגנות חוקיות, אבל אי אפשר לדעת איך הן יסתיימו

התבטאויות חסרות תקדים מצד נציגי המפלגות הדתיות, להם חברו גורמים שמרניים נוצרים ומוסלמים, נגד קיומו של מצעד הגאווה העולמי בירושלים: "מצעד הגאווה העולמי הוא הכרזת מלחמה על צביונה וקדושתה של ירושלים. קומץ קטן של אנשים אומללים בא להשפיע פה על העיר, לשבור את הנורמות בחברה הישראלית ולומר שיש עוד דרך של חיים. זאת דרך מעוותת, לא רק אנטי דתית אלא גם אנטי חברתית שצריך להוקיע אותה. הם לא היו מעזים לעשות את זה לא במכה ולא בותיקן". כך אמר חבר הכנסת נסים זאב (ש"ס) במסיבת עיתונאים מיוחדת שכונסה היום (רביעי) בנוגע למצעד הגאווה העולמי בעיר.

זאב מבטיח: "יהיו הפגנות חוקיות", אך מאיים: "בהפגנות יודעים איך זה מתחיל, אף פעם לא יודעים איך זה הולך הלאה". ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי) אמר כי הוא גייס חתימות של 30 ח"כים נגד קיומו של המצעד בירושלים וכי המצעד לא רק שלא יביא תיירות לירושלים, אלא ירחיק תיירות מהעיר. הרב יהודה לוין - "קודם שיעשו את המצעד במכה".

ביום שישי האחרון פורסמה בעיתונות הישראלית עצומה נגד קיומו של מצעד הגאווה העולמי בירושלים, ובעקבותיה קיימה קבוצה נוצרית אוונגליסטית, בראשותו של ליאו ג'יאובינטי, מסיבת עיתונאים נגד המצעד. ג'יאובינטי אמר במסיבת העיתונאים: "לא באתי לכאן כי אני שונא הומוסקסואלים אלא כי אני אוהב יהודים". הוא טען כי "כאן אנחנו מגנים על עצמנו, אנחנו לא התוקפנים. יש עולם ששונא את ישראל. אני פוחד שהמוסלמים ישתמשו בקיומו של המצעד ויאמרו: זה למה היהודים לא צריכים להיות בארץ. כל אחד יכול לחיות את חייו. אני צריך להיות סובלני לסגנון החיים שלהם, הם לא סובלניים לאמונתי הדתית". ג'יאובינטי קרא לאנשים לחתום על העצומה.

ח"כ בני אלון אמר כי הוא החתים 30 ח"כים על העצומה. לדבריו, הוא שוחח בנושא גם עם ח"כ עבד אל מאליכ דהאמשה (רע"ם), שהבטיח לעזור במאמצים למנוע את קיומו של המצעד. הוא ציין כי הוא לא שואל את חברי הכנסת לדעתם על הומוסקסואליות, אלא האם זה הגיוני לקיים את מצעד הגאווה העולמי בירושלים. אלון אמר כי "כשהייתי שר התיירות, אמרתי שהאירוע לא יכול להתקיים בירושלים. אני עדיין חושב שזו טעות גדולה. אני אומר שוב: זה לא הגיוני להכריח אותנו על ידי פרובוקציות לעשות משהו שהוא נגד ההגיון. יש כל כך הרבה מקומות בעולם. למה הם רוצים לעשות את זה דווקא כאן, בירושלים?"

לדבריו, "הם רוצים לעשות פרובוקציה. הם לא דנים בנושא חופש הביטוי, נושא זכויות האדם. כל אלה הן סוגיות חשובות גם לי, אני אעשה כל שביכולתי נגד אפלייה, נגד פגיעה בחופש הדיבור, אבל לעשות זאת במקום כזה...". אלון אמר כי הוא יודע על נוצרים אוונגליסטים שאמרו שאם המצעד יתקיים, הם לא יגיעו לירושלים באוגוסט, חודש קיומו של המצעד.

"קומץ אומלל של אנשים באים לקלקל את ירושלים"

"אני לא יכול לשכוח את הימים שרחובות ירושלים היו ריקים", אמר, "אנשים סגרו את חנויותיהם.... בימים האלה, נוצרים באו וצעדו בירושלים. יש לנוצרים האלה לויאליות למקומות האלה, לא רק בגלל התנ"ך". הוא הוסיף כי "אני חושב שעלינו לדעת מהי הייחודיות שלנו ולהיות גאים בה. עלינו שיהיה לנו מצעד גאווה שלנו, עלינו להיות גאים בערכים שלנו, בתנ"ך שלנו. אני אומר שוב ושוב, בשם הסובלנות ובשם חופש הדיבור: אל תעשו את זה בירושלים! שיבואו לירושלים כפי שבאים לירושלים ולא יבואו בפרובוקציה שתרגיז מיליונים ותזיק לתיירות".

ח"כ נסים זאב אמר כי "המצעד הזה - יש בו משום הכרזת מלחמה על צביונה וקדושתה של ירושלים. קומץ קטן של אנשים אומללים בא להשפיע פה על העיר, על בני הנוער, לשבור את הסטטוס קוו, לשבור את הנורמות בחברה הישראלית ולומר שיש עוד דרך של חיים. זאת דרך מעוותת, לא רק אנטי דתית אלא גם אנטי חברתית שצריך להוקיע אותה. אסור לנו לשתוק מנגד ולהפוך דברים שעד לפני כמה שנים היו נחשבים גם בחוק הישראלי לתועבה לנורמה. אנחנו לא שונאים הומוסקסואלים אבל לא יכולים לתת לאנשים שנגד הזרם, נגד החברה לתת להם דגל. הם לא היו מעזים לעשות את זה לא במכה ולא בותיקן".

הרב יהודה לוין מאיגוד הרבנים של אמריקה דווקא הציע לגייז לעשות את המצעד קודם במכה, ורק אחר כך בירושלים. הוא הוסיף: "גם אם הם אומרים שהם יעשו את זה במקום אחר בארץ - לא, כי זאת ארץ קדושה! אני מוכן להציג אותם לשר החוץ של ירדן, של סוריה, של לבנון...".

"רוב האוכלוסייה מתעבת את זה"

בתשובה לשאלת כתב GoGay לפיה המצעד הוא לפי מארגניו מצעד של אהבה, שוויון וזכויות אדם, אמר ח"כ אלון כי "אני חושב שהרצון לעשות את זה בירושלים זאת פרובוקציה מתוכננת, שבמידה מסויימת אולי גם הצליחה. אני יכול להבין בראש פרובוקטיבי איך זה היה חכם לעשות את זה. ירושלים קדושה יותר וחשובה יותר ומלוכדת יותר מאשר להשתמש בה רק לדברים כאלה".

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...