עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ה-Viread לטיפול ב-HIV - מחוץ לסל התרופות

אתר ynet חושף היום כי התרופה, המשמשת לטיפול בנשאים וחולים שבגופם התגלה זן אלים ועמיד של הנגיף, לא תיכלל בסל

הוועדה להרחבת שירותי סל התרופות השמיטה שורה של טיפולים ותרופות, ובהם כאלה המיועדים לטיפול בחולי ונשאי איידס. כך מדווח היום (רביעי) אתר ynet. לפי הפרסום, הוועדה, שטרם סיימה את עבודתה, החליטה להחסיר מהסל את ה-Viread - תרופה המשמשת לטיפול בחולי ונשאי איידס.

עלות הטיפול השנתית ב-Viread (שמה המסחרי של ה-Tenofovir) עומדת על כ-11,000 שקלים לשנה לחולה, והיא יכולה לשפר ואף להציל את חייהם של כ-200 חולים ונשאים בישראל. התרופה נחשבת לפופולרית מאוד בטיפול בארצות הברית ואירופה, משום שהיא מאפשרת לטפל גם בחולים שהנגיף אותו הם נושאים עמיד לטיפולים אחרים, וכן בגלל מיעוט תופעות הלוואי שלה.

חשוב לציין כי ככל שמספר התרופות ל-HIV ואיידס גדול יותר, כך יכולת הטיפול והסיכוי לשיפור איכות החיים של הנשאים גבוהה יותר. מאחר ונגיף ה-HIV משתנה תדיר ומפתח עם הזמן עמידות לתרופות שונות, יש צורך בגיוון בסוג התרופות ואופיין, וכאשר אפשרויות הבחירה העומדות בפני הרופאים מצטמצמות, קטן הסיכוי שהם יוכלו להתאים טיפול הולם לחולה.

משרד הבריאות ונציגי קופות החולים סירבו למסור ל-ynet כל מידע על ישיבות הוועדה, והרכבו העתידי של סל התרופות עדיין איננו ברור. החלטות הוועדה להרחבת סל התרופות הן בבחינת המלצה בלבד, ונציגי משרד הבריאות והאוצר רשאים לערוך בהן שינויים לפי שיקולי התקציב.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...