עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ניו יורק: בית משפט התיר נישואי גייז

שופטת ביהמ"ש העליון בניו יורק: החוק המונע נישואים בין בני זוג מאותו המין מנוגד לחוקת המדינה. בקהילה - שביעות רצון מההחלטה

התפתחות בפרשת הנישואים ההומו לסביים בארצות הברית: שופטת במדינת ניו יורק קבעה כי אי מתן אפשרות לבני זוג מאותו המין להינשא מנוגד לחוקת המדינה. היא הורתה למדינת ניו יורק להעניק רשיונות נישואים לבני זוג מאותו המין. זאת במהלך 30 יום לאחר שתקבל המדינה עותק מהחלטתה של השופטת. בקהילה הניו יורקית הגיבו על החלטה זו בשמחה.

השופטת, דוריס לינג - כוהן שמה, קבעה כי החוק למערכות יחסים זוגיות שחוקק במדינת ניו יורק עוד במאה ה - 19 מנוגד לחוקה של המדינה. לדבריה, החוק הזה מונע נישואים מאותו המין ומונע מהקהילה הגאה את ההגנה הראויה להינתן לה בחוק.

ההחלטה נתקבלה בתביעתם של חמישה זוגות גייז שיוצגו על ידי ארגון "למבדה", ארגון כלל אמריקני הפועל לזכויות גייז. לינג כוהן כתבה בהחלטתה כי "החברה רואה בנישואים כביטוי הגבוה ביותר של מחוייבות ואהבה בין בני זוג. התובעים עשויים לחפש את הביטוי האולטימטיבי הזה דרך נישואים אזרחיים". במהלך הדיונים, הורתה השופטת לעיריית ניו יורק לספק צידוק משמעותי ביותר לאיסור על נישואים בין בני זוג מאותו המין. המדינה טענה כי באופן מסורתי, נישואים הם בין גבר לאישה. היא גם טענה כי הגדרת הנישואים בניו יורק צריכה להיות תואמת לזו שבמדינות אחרות בארצות הברית. השופטת הורתה כי החוק ייכתב מחדש, בלא שתהיה בו התייחסות למינם של הנישאים. היא קבעה שבמקום המילים "בעל", "אישה", "חתן" ו- "כלה" המופיעות בחוק זה כיום צריך להופיע בו צמד המילים "בן זוג". היא השוותה בין חוקים האוסרים על נישואים בין בני זוג מאותו המין לחוקים שהיו קיימים בחלק מארצות הברית עד שנות ה- 60' של המאה הקודמת ואסרו על נישואים בין גזעיים.

ארצות הברית חלוקה בדעתה בימים אלה סביב הסוגייה של נישואים בין בני זוג מאותו המין. לאחר שבית המשפט העליון של מדינת מסצ'וסטס התיר נישואים כאלה במדינה ולאחר שבסן פרנסיסקו ערך ראש העירייה, גווין ניוסום, טקסי נישואים כאלה, הודיע נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, על תמיכתו בתיקון לחוקה האמריקנית שיאסור על קיומם של נישואים הומו לסביים. תיקון שכזה נדחה אשתקד על ידי שני בתי הקונגרס של ארצות הברית.

עו"ד סוזאן סומר מארגון למבדה, שהייתה התובעת הראשית במשפט, אמרה בתגובה להחלטה כי "הלקוחות שלנו קיבלו טיפול הוגן בתביעתם, וזה כל מה שביקשנו". לדבריה, "ניכר שבית המשפט בחן היטב את חוקת המדינה ואת הזכויות וההגנות שנמנעו מבני זוג מאותו המין מפני שהם לא יכלו להינשא". דוברת מטעמו של מושל מדינת ניו יורק, ג'ורג' פטאקי, אמרה כי "המושל מאמין כי החלטת השופטת היא טעות. חוקי הנישואים בניו יורק הם ברורים וקובעים שנישואים הם אך ורק בין גבר לאישה".

כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...