עוד בחדשות ודעות
 >  > 

החמרה בעבירות שנאה? לא במחשב המשטרה

תחקיר GoGay מגלה כי למרות אישור מליאת הכנסת לפני כחודשיים, לא ניתן להגיש תלונה בגין הומופוביה. המשטרה: הנושא בטיפול

הכנסת תיקנה, המשטרה עדיין לא: בתחילת חודש נובמבר האחרון אישרה מליאת הכנסת הצעת תיקון לחוק העונשין, המכפילה את עונשם של נאשמים שיורשעו בעבירות שנאה. אך מתחקיר GoGay עולה כי למרות שהחוק תוקן ואושר לפני יותר מחודשיים, משטרת ישראל טרם עדכנה את מחשביה - ולכן לא ניתן להגיש תלונות על עבירות שנעשו לכאורה על רקע עוינות לציבור מסוים. במשטרה מאשרים כי הסעיף אכן עדיין לא הוזן למערכת, אך מציינים כי הנושא בטיפול.

על פי התיקון להצעת החוק, שאושר ברוב של 32 חברי כנסת וללא מתנגדים, נאשמים שיורשעו בעבירות שנעשו על רקע עוינות לציבור מסוים, יידונו לעונש כפול מהעונש הרגיל הנקוב בחוק העונשין. הצעת החוק מתייחסת לפשעים הנעשים כלפי על רקע מוצא עדתי, דת, נטייה מינית, מגדר, שיוך לאומי, ועוד. כך לדוגמה, קובע החוק כי אדם שיורשע בתקיפת הומוסקסואל על רקע הומופובי, יהיה צפוי לעונש של עד ארבע שנות מאסר, בעוד שהעונש המרבי הנקוב בחוק על עבירת התקיפה הוא מאסר של שנתיים.

עוד נקבע בתיקון לחוק העונשין, כי העונש המרבי לאדם שיורשע בגרימת חבלה חמורה לאחר בשל השתייכותו למגזר מסוים יהיה 10 שנות מאסר. את הצעת התיקון לחוק הגישה לראשונה חברת הכנסת דאז, יעל דיין, כבר לפני כתשע שנים, אך התיקון לא עבר במליאה בשעתו. בגרסתו החדשה, מגדיר החוק גזענות כ"רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני".

לפני יותר משנה החלה חברת הכנסת דליה איציק (עבודה) בתהליך הגשה מחודשת של התיקון לחוק, וכאמור, הכנסת קיבלה אותו לפני כחודשיים. אך למרות אישור הכנסת, במשטרה טרם הזינו את הסעיפים הרלוונטיים למחשבים, ואזרח המגיע לתחנת המשטרה ומבקש להגיש תלונה על עבירה שנעשתה לכאורה על רקע של עוינות לציבור מסוים (ובכלל זה לקהילה הגאה) - לא יכול לעשות כן.

בדיקת GoGay מעלה, כי מאחר וסעיף 144ו' לחוק העונשין, הסעיף העוסק בפשעי שנאה, טרם הוזן למסופי המשטרה, מוגשת התלונה בסיווג של "תיק כללי". כך שלמעשה, אנשים שנפלו, לכאורה, קורבן למעשים על רקע הומופובי, אינם יכולים להתלונן במשטרה על סעיף זה והוא מסווג כתיק כללי בלבד. כתבנו שניסה להגיש תלונה בנושא, התבקש להתאזר בסבלנות עד אשר יוזן הקוד המתאים למסופי המחשב - ואז תסווג תלונתו מחדש תחת הסעיף הרלוונטי. עד אז, כאמור, נותרת התלונה כבלתי-מסווגת.

תגובת המשטרה

במשטרה לא ידעו לענות מתי צפויים המחשבים להתעדכן בתיקון לחוק העונשין, אך הבטיחו כי הנושא בטיפול. מלשכת דובר המשטרה נמסר כי "ככלל, סעיפי החוק לרבות התיקונים המשתנים מעת לעת מוזנים במערכת המחשב המשטרתית (מסוף), אולם מאחר והסעיף הנ"ל נחקק לאחרונה (נובמבר 04), טרם הסתיים תהליך הזנתו למערכת והנושא בטיפול. לציין כי עם השלמת תהליך ההזנה - תסווג התלונה כנדרש".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...