עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פס"ד: עובד זר הומוסקסואל לא יגורש מהארץ

ביהמ"ש המחוזי הפך על פיה הנחייה של שר הפנים לשעבר, אברהם פורז, לגירושם של שוהים זרים לא חוקיים הומואים ולסביות

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום את עתירתה של האגודה לזכויות האזרח נגד החלטתו של שר הפנים לשעבר, אברהם פורז (שינוי), לחייב אזרח זר ששוהה בארץ באופן לא חוקי והוא בן זוג של אזרח ישראלי לצאת את תחומי המדינה קודם שיחל הדיון בבקשתו להסדיר את שהייתו כאן. בכך ביטל בית הדין את ההחלטה. בעקבות פרשה זו אמר פורז בחודש שעבר כי "עובדים זרים הומואים אינם חסינים מגירוש", דברים שעוררו תסיסה בקהילה. ההחלטה מותחת ביקורת על משרד הפנים.

במקרה זה מדובר על אזרח ישראלי, עולה חדש מצ'ילה, שהגיע לארץ במסגרת פרוייקט "נעל"ה"- נוער עולה ללא הורים, ועל אזרח קולומביה שהגיע לארץ לראשונה לפני 10 שנים. השניים הכירו בשנת 2002 ואף עברו לגור יחדיו. הם גרים יחדיו מזה כשנה וטוענים כי הם חיים כידועים בציבור ומנהלים משק בית משותף. בהחלטתו גולל השופט עוזי פוגלמן, שקיבל את ההחלטה, את פרטי המקרה: בחודש מאי 2004 הגיעו בני הזוג למינהל האוכלוסין בבקשה להסדיר את מעמדו של האזרח הקולומביאני בארץ כבן זוגו של האזרח הישראלי. הם הציגו, במהלך הפגישות שלהם במשרד הפנים, מסמכים שונים שנתבקשו להציג המעידים על היותם בני זוג. במהלך השתלשלות העניינים נעצר האזרח הקולומביאני על ידי המשטרה וניתנו לו צו הרחקה וצו משמורת. לאחר ששוחרר ממעצר כדי להסדיר את שהייתו בארץ, טענה הלשכה למינהל אוכלוסין שבמשרד הפנים: "הנ"ל שוהה שלא כחוק. אנו דורשים את יציאתו המיידית מהארץ. לאחר יציאתו ישקול משרד הפנים את הבקשה לאשרת כניסה".

עו"ד עודד פנר מהאגודה לזכויות האזרח, בא כוחם של העותרים, טען בפני בית המשפט כי יש לבני הזוג זכות בסיסית לחיות יחדיו. משרד הפנים טען כי אין המדובר בנוהל ידועים בציבור אלא בנוהל "בני זוג שאינם נשואים כולל בני זוג מאותו המין". בפסק הדין נכתי משרד הפנים טען כי "הנוהל מיועד לאנשים נורמטיביים השוהים כדין בישראל (בן הזוג הזר מצוי בישראל בין כתייר ובין כעובד), ואינו מיועד למי ששהה בארץ שלא כדין, הפר את חוקי המדינה וכעת מבקש לקבל אשרת שהייה כדין", ולכן התעקש המשרד על יציאתו של האזרח הקולומביאני מהארץ לפני הסדרת שהותו בישראל.

בית המשפט טען כי יש לבחון את העניין על פי עקרון המידתיות, שאחד מיסודותיו הוא בחינת כנות הקשר בין בני הזוג. לדברי השופט, על פניה, הוצאתו של בן הזוג הקולומביאני מהארץ לא תסייע בכך. לדבריו, "היציאה לחו"ל אינה מסייעת לבדיקה זו, ולעומת זאת פוגעת היא פגיעה קשה, כלכלית ורגשית, בחיים המשותפים של בני הזוג". זאת בין היתר לאור העובדה כי בן הזוג הישראלי הוא חייל בודד וזה הקולומביאני לא רשאי לעבוד בארץ. לכן, הכנסתם היחידה היא המשכורת הצבאית של בן הזוג הישראלי וסיוע נוסף שצה"ל נותן לו. השופט הוסיף וכתב כי "נוכח הנתונים שנאספו עד כה והראיונות שבוצעו, אין כל מניעה לסיים את הבדיקה וליתן את ההחלטה בבקשת בני הזוג לגופה, בתוך פרק זמן של שלושים יום (פרק הזמן שנקצב בנוהל למתן החלטה לאחר שבן הזוג הזר עוזב את הארץ), גם בלא שתידרש יציאת בן הזוג. התועלת ביציאת בן הזוג אינה ברורה בנסיבות המקרה כלל ועיקר. הנזק הלכאורי כמבואר לעיל גלוי וברור".

בית המשפט אף תקף את משרד הפנים על כך שלא פרסם את נוהל זוגות לא נשואים: "בענייננו", כתב השופט בהחלטה, "לא זו בלבד שפרסום ראוי לא נעשה. אף זו משרד הפנים נמנע מלהציג את הנוהל בבתי המשפט בהתדיינויות רלבנטיות שונות. הנוהל, על עדכוניו השונים, הוצג לבית המשפט,= רק בחודשים האחרונים, לאחר שעלתה דרישה פוזיטיבית של בית המשפט". זאת ועוד- השופט אף כתב כי "כפועל יוצא, נמנעה זכותו של הפרט לדעת את הנורמות העשויות להשפיע על מהלך חייו. יש להניח כי כפועל יוצא לא פנו לפחות חלקם של בני הזוג שלנוהל היתה תחולה עליהם בבקשה להסדיר את מעמדם". לדבריו, "אין צריך לומר כי אי גילוי מכלול הנתונים לאשורם, חותר במישרין תחת יכולת בתי המשפט לקיים ביקורת שיפוטית אפקטיבית על המינהל הציבורי".

השופט חייב את משרד הפנים בתשלום שכר טרחתו של עורך הדין של העותרים, בסך 10,000 שח.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...