עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"לא רצחנו את מתיו שפרד בגלל שהיה הומו"

בראיון ראשון לאמצעי התקשורת, מספרים רוצחיו של מתיו שפרד על ערב הרצח, וטוענים: רצינו רק לשדוד אותו, זהו לא פשע שנאה

"הוא היה לבוש היטב, והיה לו ארנק מלא בכסף. כל מה שרציתי היה להכות אותו ולשדוד אותו. זה נראה לי רעיון טוב באותו הזמן". כך אמר אהרון מק'יני, אחד מרוצחיו של מתיו שפרד, בראיון ראשון מאז מאסרו. בראיון לרשת ABC אמר מק'יני, כי הרצח לא היה על רקע הומופובי, וכי הוא דוחה את הטענות לפיהן זהו רצח שנאה.

לדברי מק'יני ושותפו לרצח, ראסל אנרדסון, השוד יצא מכלל שליטה והם היכו את שפרד חזק מדי. השניים חבטו בכל חלקי גופו בזמן שהוא היה קשור לגדר במקום, והוא איבד את הכרתו. "הרגתי אותו בגלל שהוא השתמש בסמים, לא בגלל שהוא היה הומו", אמר מק'יני, ואילו אנדרסון אישר את דבריו ואמר "זה לא בגלל שלי או לאהרון יש משהו נגד הומואים".

השניים בילו "בשלב כלשהו ביקשנו משפרד סיגריה, והוא אמר שהוא שיכור מדי וביקש מאיתנו להסיע אותו הביתה", סיפרו השניים. לדבריהם, הם הסיעו אותו לביתו, ובדרך הוא ביקש מהם לקיים עמו יחסי מין בתמורה לסמים שיספק להם. השניים טוענים כי בשלב זה, הם החליטו לשדוד אותו.

"היכינו אותו, לא חזק מדי, ואחר כך תכננו להוריד אותו בנקודה מרוחקת", אמרו השניים. בהמשך נסיעתם הם הגיעו לאזור מגודר, והחליטו לקשור אותו לגדר ולהשאיר אותו שם. השניים קשרו אותו כשהוא חבול, והתכוונו לנסוע מהמקום. "כשעזבתי את המקום", אמר מק'יני, "הוא אמר שהוא ילשין עלי. חזרתי למקום והיכיתי אותו פעם נוספת. הפעם, היכיתי אותו ממש חזק", אמר.

עורכי דינם של השניים טענו בעקבות הראיון כי העונש היה מוגזם. "זהו לא פשע שנאה. זהו לא פשע נגד הומוסקסואלים. זו הייתה עבירה קשה, על רקע של שוד וסמים ולא מה שניסו לעשות מזה", אמרו.

רצח שזעזע את העולם

על פי פסק הדין, בחודש אוקטובר 1998 הגיעו אנדרסון ומק'יני אז בני 21, למקום בילוי של גייז בוויומינג, ארצות הברית. במקום הם פגשו את שפרד, סטודנט בן גילם, ופיתו אותו לבוא עמם לרכב. הם נסעו איתו לאיזור מבודד, שם שדדו אותו באיומי אקדח, היכו אותו בחוזקה וקשרו אותו לגדר כשהוא מדמם.

שפרד נותר קשור לגדר בקור מקפיא במשך כ-18 שעות, עד ששני אופנוענים שעברו במקום זיהו שמדובר באדם והעבירו אותו לבית החולים. במשך חמישה ימים נאבק שפרד על חייו, וב-12 באוקטובר הוא מת מפצעיו. על פי הדיווחים, שפרד לא עמד במכות הקשות שספג ומת עקב חבלות קשות בראשו וחשיפה לקור מקפיא.

בתחילה, חשדה המשטרה המקומית כי מדובר בחטיפה לצורך שוד בלבד, אך עד מהרה נחקרה האפשרות כי שפרד נחטף בשל נטיותיו המיניות. התקשורת האמריקנית דיווחה בהרחבה על רציחתו של שפרד, ובארצות הברית התעורר דיון נוקב בנושא פשעי השנאה. הפרשה עוררה הדים רבים ברחבי העולם, ובעיקר בקרב ארגוני הומוסקסואלים וארגונים לזכויות אדם.

בהסכם שחתם כדי להימנע מעונש מוות אפשרי, הודה ראסל הנרדסון ברצח מתיו שפרד ב-5 באפריל, 1999. בית המשפט גזר עליו שני עונשי מאסר עולם, ללא אפשרות לשחרור על תנאי. עורך דינו של אנדרסון הגיש לפני מספר חודשים ערעור, בטענה שהוא לא יכל להתייעץ עם מרשו בנוגע לזכויותיו החוקיות להגיש ערעור על עונש המאסר וזאת למרות הודאתו במעשים המיוחסים לו. הוא ביקש לקצר את מאסרו - אך בית המשפט דחה את בקשתו.

אהרון מק'יני, שותפו של אנדרסון לרצח, הורשע בנובמבר 1999 ברצח בנסיבות חמורות, שוד אלים וחטיפה. נגזרו עליו שני עונשי מאסר עולם, וכדי להימנע מעונש מוות הסכים מק'יני לוותר על זכויות הערעור שלו, והסכים שלא לשוחח עם עיתונאים על פרשת הרצח.

אנדרסון טען כי הוא ניסה למנוע ממק'יני להכות את שפרד באופן "חמור יותר", לדבריו, ולהרוג אותו. במהלך משפטו טען עורך דינו של מק'יני שדבריו של אנדרסון אינם נכונים, והוא "מכר" את חברו בהסכם שחתם עם הרשויות - והודאתו באשמה שבאה בעקבותיו.

ראש עיר הומוסקסואל

כתב GoGay מוסיף: לפני מספר ימים מונה גיא פאדג'ט לתפקיד ראש העיר של קאספר בה התגורר מתיו שפרד. פאדג'ט בן ה-27 הוא ראש העיר הצעיר ביותר שהיה לקאספר, והראשון שהוא הומוסקסואל מוצהר.

פאדג'ט ייכנס לתפקידו בתחילת שנת 2005, והוא ימלא שורה של תפקידים ציבוריים ובהם דובר מועצת העיר, ניהול ישיבותיה וקביעת סדר היום של העירייה. עם היבחרו, אמר פאדג'ט כי רציחתו של מתיו שפרד השפיעה עליו רבות. "הכרתי את מתיו באופן אישי. אמנם לא היינו קרובים, אך רציחתו גרמה לי לזעזוע עמוק. לקחתי את זה באופן אישי", הוא אמר.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...