עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: "אלימות נגד גייז איננה פשע שנאה"

הרפובליקנים הכשילו הצעת תיקון המגדירה מעשים נגד הקהילה כפשעי שנאה. פעילי זכויות אדם: זו בושה לחברה האמריקנית

בסמוך ליום השנה לציון רציחתו של מתיו שפרד, הכשילו נציגי המפלגה הרפובליקנית בארצות הברית הצעת תיקון לחוקי השנאה הפדרליים, המגדירים מעשים נגד הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'דרים - כפשעי שנאה. הצעות התיקון שהועלו לדיון יועדו להגביר את האכיפה ולהזרים תקציבים לחקירת אירועים על רקע נטייתם המינית של הקורבנות, וכן לסייע לנפגעים להתמודד עם המקרה שאירע להם. בדיון שנערך הבוקר (שישי) הוחלט פעם נוספת שלא להכליל מעשים על רקע נטייה מינית או מגדרית ברשימת העבירות הנחשבות לפשעי שנאה בחוק הפדראלי, המחייב את כל המדינות בארצות-הברית. הרפובליקנים טענו שהתיקונים הם 'בלתי הגיוניים', וציינו כי עלות מימושם למשלם המיסים האמריקני גבוהה מדי. לעומתם, טוענים הדמוקרטים ונציגי תנועות לזכויות אדם, כי ביטול ההצעה הוא "בושה וחרפה לחברה האמריקנית כולה". ארגונים אלה פועלים כבר משנת 1998 בניסיון להכניס פשעים נגד הקהילה הגאה לרשימת פשעי השנאה, אך ללא הצלחה.

החוק הפדראלי של פשעי שנאה בארצות הברית קובע כללים ברורים לאופן התנהלות השלטונות מול מקרים של פגיעה באנשים על רקע מוצאם, מינם, צבע עורם, או תרבותם. בחודש יוני האחרון הציעו נציגים בסנאט להוסיף כללים מחמירים יותר לחוקים אלה, במטרה להקטין את מספר פשעי השנאה המדווחים מדי שנה ברחבי ארה"ב, וכדי ליצור גורם הרתעה לנוכח הגידול במספר מקרי האלימות במדינות השונות. זאת, במקביל לעלייה שנרשמה במדינות שונות, באלימות כלפי הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים.

"התוכנית יקרה מדי"

במסגרת השינויים, הוצעה תוכנית הדורשת תוספת תקציבית העומדת על כ-422 מיליארד דולר, שעיקרה הגנה על נפגעי פעולות שנאה והזרמת כספים לחקירתם. במהלך הדיונים הוחלט להשמיט תיקונים אלה, ונציגי הרפובליקנים דרשו לשנות אותם "לסכומים הגיוניים שעומדים בפרופורציה למעשה", דיווחו אמצעי התקשורת השונים בארה"ב.

לפני שהועברו התיקונים לאישור סופי, החסירו הרפובליקנים מהתוכנית את התוספת לחוקי פשעי השנאה, לפיה פשעים על רקע של נטייה מינית או מגדר נכללים בהגדרה זו ונחשבים לפשע שנאה. תיקון זה עשוי היה להגביר את ההרתעה מפני פשעים אלה, ולהחמיר עם עבריינים שביצעו אותם. בנוסף, היה התיקון מאפשר העברה של תקציבים ותוספות כוח אדם לחקירת פשעים שנעשו על רקע נטייתם המינית או מגדרם של הנתקפים, ולהעלות את הסיכוי ללכידת האשמים במעשה ולהבאתם לדין.

"התיקון יכול היה להעניק לאדם הנפגע תשתית משפטית רחבה והיה מזהיר את מי שמתכנן או חושב לפגוע באדם על רקע נטיותיו המיניות", אמר אחד מנציגי הדמוקרטים בסנאט לכתבי ה-CNN. "החלטת הרפובליקנים ראויה לכל גינוי", אמר אדוארד קנדי, דמוקרט ממסאצ'וסטס בהודעה לעיתונות שפרסם לאחר ההחלטה אמש.

"שכחנו את מתיו שפרד"

"התמיכה הרחבה בתיקון החוק, שבאה משתי המפלגות, לא מנעה מראשי המפלגה הרפובליקנית לבטל את התיקון. בימים אלה אנו מציינים את יום השנה לרציחתו האיומה של מתיו שפרד, אך עדיין נכנסים אל תוך שנה נוספת שגם בה עדיין אין תשובה הולמת לפשעי השנאה האלה. זו בושה", אמרה שריל ג'ייקובס, נשיאת ה-HRC - הלובי הפועל למען זכויות הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. "מה שיותר חמור בכל הסיפור", הוסיפה ג'ייקובס, "הם המניעים הפוליטיים שעמדו מאחורי הסיפור. במקום לקדם הגנה על נפגעי תקיפה על רקע של פשעי שנאה, הנשיא בוש מקדם אפליה. הבוחרים יזכרו את זה בבחירות הקרובות והולכות", אמרה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...