עוד בחדשות ודעות
 >  > 

חוש"ן פרשה מהאגודה, הקימה עמותה נפרדת

באגודה זועמים על עזיבת זרוע ההסברה והחינוך וטוענים: זהו צעד כוחני ולא חוקי. בחוש"ן דוחים הטענות: האגודה הכשילה אותנו

פרסום ראשון: ארגון חוש"ן (חינוך ושינוי), מרכז החינוך, ההסברה ומערך ההרצאות של הקהילה, הקים "חברה לתועלת הציבור" - מלכ"ר עצמאי לצורך ניהול ענייניו. בכך, מהווה למעשה חוש"ן גוף קהילתי עצמאי, הפועל שלא במסגרת האגודה או כל גוף אחר. באגודה הגיבו בחומרה לעזיבת חוש"ן את הארגון. במכתב ששלחו חברי ועד האגודה לחברי דירקטוריון חוש"ן, הם כינו את התהליך "הפרת אמון", ואת "ההתנהלות של קבוצת מתנדבי חושן כהתנהגות כוחנית לא ישרה ולא ראויה".

בחוש"ן דוחים את הטענות, ובמכתב תשובה מפורט ששיגרו הלילה לאגודה, כתבו אנשי חוש"ן כי "הצעד של הקמת ישות נפרדת ועצמאית בא מחוסר ברירה גמור ומוחלט, לנוכח היחס של האגודה, יחס שיותר מכל מזכיר את הבדיחה על האיכר ש"כמעט" הצליח להרגיל את סוסו לא לאכול - אלא שהסוס מת". 

חוש"ן הוקמה לפני כשלוש שנים במסגרת האגודה, כזרוע מתנדבים, שמטרתה להילחם בסטריאוטיפים ובסטיגמות הקיימות כלפי הומוסקסואליות וזהות מגדר בלתי נורמטיבית, ולהגביר את הפתיחות כלפי הקהילה הגאה. כיום מתנדבים בחוש"ן כ-70 מתנדבים, שערכו בשנה האחרונה כ-180 מפגשים, ונפגשו עם למעלה מ-10,000 איש: מורים, יועצות חינוכיות, בני-נוער בבתי ספר, חיילים, סטודנטים, פסיכולוגים ועוד. השנה החלה חוש"ן גם בהעברת סדנאות במשטרת ישראל, לאחר שהתקבלו דיווחים רבים על אלימות של שוטרים כלפי חברי קהילה, ובמסגרת ההבנות בין ארגוני לקהילה והמשטרה, הוחלט לקיים סדנאות אלה ולהעבירן לאחריות חוש"ן.

יואב ארד, יושב ראש דירקטוריון חוש"ן, אמר הערב בשיחה עם כתב GoGay כי "היפרדות חוש"ן מהאגודה הייתה צעד בלתי-נמנע נוכח התמקצעותו ובשל הגידול המתמיד במערך הפעילות. אנו מחוייבים להקים פלטפורמה מינהלית מפותחת ויציבה, דבר שנמנע מאיתנו במסגרת האגודה, בה פעלה חוש"ן עד כה", אמר ארד, "וזאת כדי שנוכל לתת מענה לדרישה ולביקוש הגובר. כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בחוש"ן ולהגיע לכמות גדולה ככל הניתן של קהלים, עמדנו מול הצורך להקים את החברה החדשה, על-פי המתכונת של חברה לתועלת הציבור מלכ"ר".

בדירקטוריון חוש"ן מכהנים כיום שלושה עשר מתנדבים, והם מהווים את גרעין הפעילים המרכזי של הארגון. כיו"ר הדירקטוריון, כאמור, נבחר יואב ארד, שריכז את פעילות חוש"ן באגודה בשנים האחרונות. בדירקטוריון מכהנים: עו"ד עמוס ון-אמדן, רונית מיכל, סמדר בלזברג, אסף שלו, יובל מלמד, יוני איש-הורביץ, הילה להב, אסף יפת, מיכל הרפז, מארי מלמד, משה טצת וארי מלניק שהצטרף היום לדירקטוריון.

"אנו מחויבים בראש ובראשונה לקהילה", אומרים ראשי חוש"ן. "הופקד בידנו פיקדון יקר מטעם הקהילה ואנו רואים במימושו שליחות בעלת חשיבות עליונה. גם במסגרת החברה החדשה נמשיך לעשות הכל על מנת שנהיה ראויים לאמון מתנדבינו ולאמון הקהילה כולה, ולעמוד באחריות הכבדה שנטלנו על עצמנו: לחנך, להסביר, ללמד, למגר את ההומופוביה, לנפץ סטיגמות ולהיות שגרירים נאמנים של קהילת הלהט"ב".

ועד האגודה: נכסי חוש"ן שייכים לאגודה

בתגובה לפרישת חוש"ן, דורשת האגודה מהארגון החדש להשיב אליו את כל "הנכסים שהצטברו מפעילות חושן, ושייכים לאגודה", בין היתר לדבריהם, "מתוקף זכויות היוצרים השמורות לאגודה". ביום שישי בלילה שלחו חברי הוועד המנהל של האגודה, מכתב למתנדבי חוש"ן, ומכתב נוסף - לראשי הארגון. במכתב לראשי חוש"ן, כתבו חברי ועד האגודה, כי "חוות הדעת המשפטיות שקיבלנו מציינות בבירור כי הנכסים שהצטברו מפעילות חושן שייכים לאגודה, כי אם הפעילים, בעצמם או באמצעות חברה, מתחילים לפעול באופן עצמאי, הרי שאם הם נמנעים מלהעביר לאגודה את מלוא נכסיה הם מפרים חובותיהם אליה, ואם הם אף נוטלים מנכסי האגודה עימם הם עוברים על החוק".

"כעמותה החייבת בקיום דיני המדינה ומחובתם האישית של חברי הועד על פי חוק, חייב ועד האגודה לתבוע את החזר רכושה המלא", כתבו חברי הוועד. "ברור ומובן כי אין ברצוננו לפגוע במפעל כה חשוב וכה משמעותי המבוסס על עבודת מתנדבים תוך השקעת זמנם ומשאביהם האישיים והאחרים".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...