עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יקירי הקהילה: שז, אילנה ברגר, והזוג ירוס-חקק

פורום ארגוני הלהט"ב בחר היום את הזוכים לשנת 2004. ברגע האחרון טורפדה בחירתו של מנחם שיזף, שנחשב למועמד המוביל

ד"ר אילנה ברגר, טל ואביטל ירוס-חקק נבחרו לקבל את פרס"'יקירות הקהילה" לשנת 2004. המשוררת שז תקבל את פרס "יקירת התרבות". כך קבע היום (יום רביעי) פורום הארגונים הישראלי הגאה, שכלל את האגודה, המועצה הפוליטית לזכויות הלהט"ב, קל"ף, הבית הפתוח והעשירון האחר. הזוכים התבשרו היום על זכייתם והביעו הסכמה לקבל את הפרס. כמה מחברי הפורום הגדירו את הכשלת בחירתו של מנחם שיזף, שנחשב למועמד המוביל לקבלת הפרס, כ"תרגיל פוליטי מלוכלך".

שז מקבלת את אות "יקירת הקהילה" על פועלה בתחום התרבות, לאחר שבשנה שעברה נבחר הבמאי עמוס גוטמן, ז"ל. דוד גולן, נציג הפורום, אמר בשיחה עם כתב GoGay כי "שז היא משוררת וסופרת שזכתה להכרה רבה, אחד מאומני הקהילה הראשונים שיצאו מהארון, בתקופה בה זה היה כרוך בסיכון אישי ומקצועי גדול. היא ידועה במאבק שלה בנושא גילוי עריות, ובאמצעות היצירה שלה היא העלתה את הנושא למודעות הציבורית ופתחה צוהר אל שני נושאים שהיו טאבו בחברה הישראלית".

בנמקו את בחירתן של טל ואביטל ירוס-חקק, אמר גולן כי "אירועי הגאווה השנה הם תחת הכותרת "משפחה גאה", בה אנו מדברים על היותנו הורים. לאור זאת הוחלט לתת פן לאנשים שיש להם קשר לנושא, ולכן הוחלט לתת את האות לטל ואביטל ירוס-חקק". ירוס-חקק היו הפעילות המרכזיות של קל"ף והן פעלו למען הקהילה בהתנדבות במשך תקופה ארוכה, ועמדו במרכזו של המאבק על זכויות הורות ואימוץ זוגי לזוגות בני אותו המין - הן במישור הקהילתי והן במאבק המשפטי. "תוצאותיו של מאבקן המשפטי, על אימוץ משותף, עשויות לסלול דרך לקהילה", הוסיף.

ד"ר אילנה ברגר, מומחית למין ומגדר ומתמחה בטיפול בטרנסג'נדרים, הועלתה כמועמדת על ידי המועצה הפוליטית לזכויות הלהט"ב. "ברגר היא חלוצה ופורצת הדרך בהפצת התרבות הטרנסג'נדרית ושינוי גישות בנושאי זהות, מגדר ומיניות בישראל", אמר גולן. "בשנת 1996 היא השמיעה לראשונה בארץ את המונח טרנסג'דר ושנה לאחר מכן הקימה באגודה את קבוצת הטרנסג'נדרים, אותה היא מנחה מאז 1997 ועד היום בהתנדבות. היא גם זו שבעקבות פועלה האגודה שינתה את שמה לאגודת 'ההומואים, הלסביות, הבי והטרנס', וכללה את הטרנסים בתוכה".

האגודה והמועצה הפוליטית ביקשו להעניק את תואר יקיר הקהילה למנחם שיזף, לשעבר יו"ר האגודה ופעיל קהילתי בולט, לאור תרומתו לקהילה וגם לאור מחלתו הקשה, אך שאר הארגונים התנגדו לכך. בתגובה למועמדותו של שיזף לתפקיד, הציע ארגון קל"ף את ג'רי לוינסון, לשעבר יו"ר הבית הפתוח, כמועמד מקביל ליקיר הקהילה. "המהלך הפוליטי של העלאת לוינסון כמועמד יצרה שני 'מחנות' בפורום הארגונים - הבית הפתוח, קל"ף ו'העשירון', מול המועצה הפוליטית והאגודה, ולבסוף סיכלה את בחירתו של שיזף - וגם את בחירתו של לוינסון", אמרו לכתב GoGay כמה מהמשתתפים בפורום.

טקס הענקת הפרסים ליקירי הקהילה צפוי להתקיים ב-1 ביולי בתל-אביב, כאירוע מיוחד בשורת אירועי הגאווה הצפויים להיערך בישראל כמדי שנה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...