עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מעריב: "הרב הראשי הטריד מינית גברים"

העיתון מדווח הבוקר, כי ארבעה גברים התלוננו על מעשים מגונים שעשה בהם הרב הראשי לישראל, יונה מצגר; מצגר מכחיש הטענות

עיתון "מעריב" מפרסם הבוקר (ו') ידיעה בה הוא מביא את טענותיהם של ארבעה גברים הטוענים כי הרב יונה מצגר, שנבחר בשבוע שעבר לתפקיד הרב האשכנזי הראשי לישראל, ביצע בהם מעשים מגונים.

אחד הגברים, "דוד", טוען כי במהלך טקס חתונה של חברתו, אותו ערך מצגר בשלהי שנות ה-80, מישש הרב את גופו בניגוד לרצונו. לדבריו, במהלך החתונה, החל מצגר לגעת בחזהו וגופו של האיש, המתאמן לפיתוח גופו, והכניס יד אל מתחת לחולצתו. לאחר מכן ביקש הרב, לדברי המתלונן, לגעת בשרירי רגליו אך זה אמר לו כי "מוטב שנחזור אל הטקס".

האדם נוסף הטוען שמצגר ביצע בו מעשים מגונים הוא "שאול", אדם דתי שנפגש עם מצגר בנסיבות הלכתיות בעבר כדי לדון בעניינים מקצועיים. לדברי המתלונן, מצגר הביע התפעלות משריריו ובמהלך פגישתם הוא ניאות להוריד את חולצתו ואף הניח לרב לממש את החזה והזרוע שלו לאחר שביקש לעשות כן. שאול מסר ל"מעריב" כי "נפל לו האסימון" לאחר שהרב מצגר התעניין בגודל שרירי הרגליים שלו.

השניים נתבקשו על ידי מערכת "מעריב" לבצע בדיקת פוליגרף, והסכימו לבקשה. שאול נמצא דובר אמת בכל השאלות שנשאל. דוד נמצא דובר אמת בתשובותיו לשאלות האם הרב מצגר הכניס את ידו מתחת לחולצתו של דוד כשהם שהו במקום מבודד מהקהל החוגג והאם הרב מצגר ליטף אז את ירכו של דוד. באשר לשאלה השלישית, האם הרב מצגר הציע לנבדק שידוך, לא נתגלו בבדיקה ממצאים חד משמעיים.

עו"ד אורי קידר, מומחה לצד המשפטי של תקיפות מיניות, קבע לאחר שהועברו אליו ממצאי שני המקרים כי "לכאורה, לאור העובדה שהנפגעים בשני המקרים לא הסכימו למעשי הרב הבכיר בגופם, ובהנחה שאין הסבר סביר להתנהגותו, מהווה ליטוף גופו של אדם בנסיבות המתוארות מעשה מגונה".

מתלונן נוסף טען אף הוא על "מישוש שרירים" שביצע בו, לדבריו, הרב מצגר. דבריו של המתלונן השלישי הועברו עוד ב- 1998 למי שהיה הרב הספרדי הראשי לישראל אז, הרב אליהו בקשי-דורון. בקשי-דורון אישר בשיחה ל"מעריב" שהתלונה שהובאה אז בפניו עסקה ב"נגיעות" וכי המתלונן סבר כי המדובר בהטרדה.

סיפורו של המתלונן הרביעי הועלה על-ידי הרב יהודה עמיחי מבאר שבע. הרב עמיחי טען שהבחור, יונתן, טען שהרב מצגר נגע בו לפני 12 שנה, כשהיה בן 18. יונתן סירב לדבר על הפרשה.

העיתון פנה לרב מצגר בבקשה לערוך לו בדיקת פוליגרף לאימות טענותיו. בתחילה סירב הרב מצגר, אולם לאחר מכן נתקבל במערכת מכתב מעורך דינו של הרב מצגר, פרופ' דוד ליבאי, ובו דו"ח של בדיקת פוליגרף בה ענה הרב מצגר בשלילה על ארבע שאלות הנוגעות לעניין. הרב מצגר נמצא בבדיקה דובר אמת.

לאחר שמערכת העיתון הטילה דופי באמינותו של המכון בו נבדק הרב מצגר, ניאות הרב לעבור בדיקת פוליגרף נוספת במכון אחר. בבדיקה זו הוא נשאל: "האם אי פעם נגעת באיבר אינטימי של גבר כלשהו?" ו"האם אי פעם עשית מעשה מגונה בגבר?" ובתשובה לשאלות אלה נמצא, כי הוא דובר אמת.

מלשכתו של הרב מצגר נמסר בתגובה לידיעה כי "הרב מצגר נבדק בשני מכוני פוליגרף נפרדים ובשניהם נמצא דובר אמת. גורמים רבניים מפורסמים מוכנים לרדת לשאול תחתיות ולהעליל כזב ושקר גס, לאחר שנכשלו בהאשמות לגבי רדיפת נשים, עברו להאשמות לרדיפת גברים. בשלב הבא יגיעו כנראה לרדיפת בעלי חיים". עוד נכתב שם כי "כיוון שבשקר גס אנו עוסקים- ומוזרה מאוד העובדה שהמתלוננים בחרו דווקא עכשיו להתלונן- אין פלא ש'המתלוננים' האלמונים חוששים למלא את חובתם האלמנטרית ולהתלונן במשטרה בשמם המלא ובגלוי. רק חקירה משטרתית של 'שכירי החרב', המשמיצים והמנסים להוציא דיבה חמורה על הרב, תחשוף את מי שעומד מאחורי המתלוננים ומדרבן אותם, תוציא את האמת לאור ויוכח קבל עם ועולם שאין שחר לכל מסכת השקרים שמנסים להעליל על הרב".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...