עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רמי הסמן וגילה גולדשטיין נבחרו ליקירי הקהילה

הפרס יוענק בתחילת יוני באירוע פתיחת חודש הגאווה; במלאת עשור למותו, הוחלט להעניק את הפרס גם לבמאי עמוס גוטמן המנוח

גילה גולדשטיין ורמי הסמן הם הזוכים בתואר "יקיר הקהילה" לשנת 2003. השנה, בניגוד לשנים קודמות, נתקבלה ההחלטה בהסכמה משותפת של פורום ארגוני הלהט"ב. הפורום החליט להעניק השנה פרס מיוחד לבמאי הקולנוע עמוס גוטמן ז"ל במלאות עשור למותו. התארים יוענקו במהלך אירוע פתיחת אירועי חודש הגאווה הקרוב שייערך באולם "צוותא" בתל אביב ב-4 ביוני השנה.

חברי הפורום ציינו בהחלטתם להעניק את הפרס לגילה גולדשטיין, כי מדובר באחת הדמויות "הוותיקות והמוכרות בקהילת הטרנסג'נדרים וב"נציגה בולטת של דור, אשר לא היסס לחיות לפי זהות מגדרו ובנראות מוחלטת, למרות הדחייה, הרדיפות והתלאות הרבות שעברו בשל כך". גולדשטיין, זמרת ואמנית דראג, אמרה בכנס שנערך על טרנסג'נדריות בחודש הגאווה בשנה שעברה, כי "לפני 35 שנה היינו נעצרות ל-48 שעות רק כי היינו קוקסינליות. שגבר יתלבש כאישה היה משהו לא נורמאלי. החלטנו להיות זונות כי לא נתנו לנו להתקיים, אפילו לא לשכור דירות. חיינו במלונות. כשהלכנו ברחוב קיבלנו מכות, סכינים". 

הזוכה הנוסף, רמי הסמן, פרסומאי במקצועו, כיהן כיושב ראש הוועד למלחמה באיידס. הסמן חשף את דבר מחלתו בראיון למקומון "עיתון תל אביב". הפורום ציין, כי החליט להעניק את התואר להסמן כי היה "מן הבולטים שבפעילי הקהילה ההומו-לסבית, טרנס ובי בעשור האחרון. כאסטרטג ואיש פרסום בעל שם, הוא הוביל מאבקים של קהילת הנשאים, כמו המאבק במשרד האוצר להכנסת תרופות הקוקטייל לסל התרופות. רמי היה פעיל באגודה [אגודת ההומוסקסואלים והלסביות] וליווה אותה ואת שאר הארגונים בייעוץ מקצועי במגוון נושאים. במקביל לפעילותו בארגון בל"ה דואגת, נבחר לשמש כיו"ר הוועד למלחמה באיידס, והפך אותו לארגון בעל שם בישראל. במהלך כהונתו נחשף רמי כחולה איידס וסרטן, והציב את עצמו באומץ רב בחזית המאבק".

רותם דנון, דובר המועצה הפוליטית לזכויות הלהט"ב, מסר כי "ארגוני הקהילה עשו בחירה היסטורית, עם מסר ברור - הן כלפי פנים הקהילה והן כלפי חוץ. זו בחירה המייצגת פנים, שלא תמיד ידעה הקהילה להתמודד עמם בכבוד. אנו יודעים כי הן קהילת הטרנסג'נדרס והן נושא האיידס סבלו מניכור מתמשך מצד פעילים רבים, במשך תקופות ארוכות. זוהי הכרה בעובדת היותם של כל הטרנסג'נדרס חלק בלתי נפרד מן הקהילה. חשוב לנו כקהילה לא להתבייש באף נדבך בעברנו, ולזכור כי בטרם מסדרונות הכנסת וביהמ"ש העליון היו גם תאי המעצר והחיים בשולי החברה. גם בנושא האיידס, למדה הקהילה להבין, בזכות מאבקם של רמי וחבריו, כי האיידס הוא 'בעיה שלנו' וכי יש לפעול למען יצירת קהילה תומכת, בפרט בתוך קהילת הלהט"ב, לאנשים החיים עם נגיף ה-HIV".

פרס מיוחד יוענק בטקס לבמאי הקולנוע עמוס גוטמן ז"ל. גוטמן נפטר בשנת 1993 ממחלת האיידס. כבמאי ביים סרטים שונים שזכו לתהודה ניכרת, בהם "חסד מופלא", "בר 51" ו"נגוע". בסרטיו ניכרה התעסקות רבה במחלת האיידס ובהתמודדות עמה. הפרס יוענק בטקס לאמו של גוטמן המנוח.

פורום ארגוני הקהילה, שבחר את זוכי הפרס, כולל את יוקי לביא ורותם דנון מן המועצה לזכויות קהילת הלהט"ב, אלון סטריקובסקי ונורה גרינברג מן האגודה, אורית פוטשניק מקל"ף, ג'רי לוינסון מן הבית הפתוח, גל פטישי מן הפורום החיפאי, אנה טאליסמן מן הפורום הרוסי וכן נציגי העשירון האחר ו-TQ.

פרס יקירי הקהילה מוענק משנת 2000, ביוזמת המועצה הפוליטית לזכויות הלהט"ב. עד כה הוא הוענק לשולמית אלוני ומרדכי וירשובסקי (2000), יונתן דנילוביץ', חיה שלום וחנה קליין (2001), ויעל דיין בשנה שעברה. בעקבות ביקורות וחיכוכים שנתגלעו בתהליך קבלת ההחלטות בשנים קודמות, הידקה המועצה את הליך הבחירה ופנתה לכינוס פורום הארגונים במועד מוקדם מן הרגיל.

כאמור, בניגוד לשנים קודמות, ההחלטה על הענקת תואר "יקיר הקהילה" התקבלה השנה על ידי פורום ארגוני הלהט"ב, שכולל נציגים מארגוני הקהילה השונים. בשנים עברו נתגלעו חילוקי דעות קשים בקשר להליך הבחירה במקבלי התואר בין האגודה לבין קל"ף. הדברים הגיעו לכדי החלטה של קל"ף להעניק את תואר יקירות הארגון לטל ואביטל ירוס-חקק. זאת, לאחר שהאגודה החליטה להעניק את תואר יקירי הקהילה לח"כ לשעבר יעל דיין, אז ח"כית מטעם מפלגת העבודה, ולרון חולדאי, ראש עיריית ת"א-יפו.

כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...