עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פרופ' עוזי אבן הושבע הערב כחבר כנסת

ראש הממשלה שרון בירך את אבן מעל דוכן הכנסת; ח"כ נסים זאב ניסה להפריע לברכתו של ח"כ יוסי שריד - וסולק מהמליאה

לראשונה בתולדות הכנסת נבחר נציג מטעם הקהילה ההומו-לסבית לכהן כחבר בה - ח"כ עוזי אבן כחבר סיעת מר"צ. בישיבה שנערכה בכנסת, בנוכחות ראש הממשלה אריאל שרון, שרים מהממשלה ונציגים מסיעות שונות - בהן "העבודה", מר"צ, שינוי, חד"ש, רע"ם ואחרות, נשבע אבן אמונים. כאשר ירד אבן מדוכן הכנסת, לחצו את ידיו השרים לימור לבנת, ציפי לבני וסילבן שלום, וכן חברי הכנסת מסיעות העבודה, מר"צ, שינוי, חד"ש ורע"ם. הסיעות הדתיות החרימו את ישיבת הכנסת. לפני שהציג את מינוי רא"ל (במיל.) שאול מופז לתפקיד שר הביטחון, בירך ראש הממשלה אריאל שרון את חבר הכנסת הטרי, עוזי אבן. בברכתו לח"כ אבן, אמר ראש הממשלה כי "אני שמח שיכולת לעמוד ולומר את דבריך באופן ברור".

את ברכת יו"ר מר"צ יוסי שריד, שנשא את נאום סיעות מר"צ וחד"ש שהגישו הצעות אי אמון, לעוזי אבן ובני משפחתו, הפריע ח"כ נסים זאב (ש"ס). זאב נכנס למליאה וכששמע את דברי שריד, החל לצעוק לעבר שריד "תפסיק לבזות את הכנסת!". יו"ר הכנסת, אברהם בורג, סילק את זאב מהאולם תוך שניות ספורות.

בנאום שנשא אחרי ההשבעה אמר אבן, כי "אני נרגש וגאה לעמוד כאן היום ולהישבע אמונים לכנסת ישראל, כיוון שהיו ימים אחרים שבהם נאלצתי לעזוב את עבודתי כמדען רק בגלל שרציתי לחיות את חיי בגלוי, בלי בושה". הוא הוסיף ואמר, כי "אני עומד כאן היום כנציגם של כל המיעוטים שהחברה שלנו איננה מתפנה להקשיב להם. מהיום אגייס את כל מרצי כדי לעשות חברה טובה יותר". ח"כ אבן הדגיש, כי "אני בא לכאן כאיש שלום". "אני מאמין שנוכחותי תבהיר לאלה שעדיין נמצאים בארון שאין להם ממה לפחד יותר", אמר. "אני רוצה לומר לאלו שיצאו באופן חריף נגדי: קשה לי להבין מדוע בחרתם בנו כאויבים", הטעים אבן. אבן הוסיף כי "ההשתלחות שלכם מותירה אותי פעור פה. בהתבטאויותיכם אתם גורמים צער לאנשים שהם חלק מבשרכם".

בנאום שנשא יו"ר "שינוי", ח"כ יוסף (טומי) לפיד, אמר לפיד כי "אני רוצה לברך את פרופ' עוזי אבן על כניסתו לכנסת. אני רוצה לומר לכל הפטריוטים הגדולים שניסו לפגוע בו ולבזות אותו: מי שמכיר את הרקורד הבטחוני של אבן, יודע שהוא עשה למען בטחון ישראל יותר מחברי ש"ס ואגודת ישראל ביחד". לפיד הגדיר את בחירת אבן "תוספת כוח אינטלקטואלית נכבדה מאד לכנסת".

ביציע האורחים נכחו בני משפחתו של אבן, ויחד עמם נציגים של כל ארגוני הקהילה ההומו-לסבית בישראל. כפי שהוסכם בין יו"ר הכנסת אברהם בורג לחברי הסיעות הדתיות והחרדיות - הסכם אשר נחשף לראשונה היום בצהריים בחדשות GoGay - חברי סיעות אלו החרימו את ההשבעה. במהלך הנאום המיוחד שנשא אבן אחרי ההשבעה לא נרשמו הפרעות.

אבן: לא אציע הצעות חוק שנפילתן תסב נזק

קדמה להשבעת אבן ישיבה מיוחדת של תת הוועדה לענייני הומואים ולסביות של הכנסת, שאבן הוא היו"ר הטרי שלה. בישיבה פירט אבן שבע הצעות חוק שכבר הגיש על שולחן הכנסת, בהן הכרה בגייז אלמני צה"ל, שוויון זכויות לגייז בתחום מיסוי מקרקעין, תיקון חוק הירושה והעונשין על מנת שאלה יכללו גם זכויות הומואים ולסביות, איסור שידורי הסתה ברשות השנייה והשוואת זכויות הטרנסג'נדרים. אבן הדגיש, כי "נושאי החקיקה יהיו מאד מדורגים. אני לא אציע הצעות חוק שאם הן תיפולנה זה יגרום נזק". בישיבה נאמו נציגי הארגונים ההומו-לסביים השונים. נכחו בישיבה חברי הכנסת של מר"צ, חברות הכנסת יעל דיין וקולט אביטל מסיעת "העבודה", ח"כ נחמה רונן מטעם סיעת המרכז וח"כ תמר גוז'נסקי מטעם סיעת חד"ש.

בראיון שנערך עם בן זוגו של אבן, ד"ר עמית קמה, אמר קמה: "הייתי נרגש. בכיתי לאורך ההשבעה. הכי ריגש אותי שכשעוזי ירד מהבמה כל הנוכחים ניגשו אליו. העובדה שהדובר הבא אחריו היה ראש הממשלה - היה לזה ערך אדיר. זה ריגש אותי מאד". שולמית אלוני, בעבר מנהיגת מר"צ ושרת החינוך, אמרה לאתר Ynet בתגובה למינוי אבן: "כבר ראינו רבנים זנאים שהתעסקו עם נשים נשואות. כדאי שייטלו קורה מבין עיניהם ויסתכלו מה קורה בישיבות שלהם ובפנימיות שלהם ויעזבו אותנו במנוחה".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...