עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

איידס - כאן כדי להישאר

אורי שרון הופתע לגלות שחברים שלו לחוצים מבדיקות איידס, והופתע עוד יותר לגלות למה

לפני כמה שבועות ידיד שלי ניגש לעשות בדיקת איידס. לא שקרה משהו מיוחד, פשוט בדיקה שגרתית שרובנו נזכרים לבצע אחת לכמה זמן, בדרך כלל קצת מאוחר מדי. את הימים מביצוע הבדיקה ועד קבלת התוצאות בילה הידיד שלי בעיקר בדיבורים. לא על הבדיקה, חלילה, רק דיבורים כלליים על נושאים כלליים, שהבדיקה ותוצאותיה המדאיגות הוזכרו בהם מדי פעם, אחת לחמש דקות בערך.

בפעם העשרים זה כבר עלה לי על כל העצבים. "מה אתה כל כך מודאג?", שאלתי אותו בפעם המי-יודע כמה. "הרי לא קרה משהו מיוחד? אין לך סיבה מיוחדת לדאוג?" "לא, לא", ענה (שוב) הידיד, "זו רק בדיקה שגרתית" "וזה לא שיש איזה סיכוי שנדבקת?", אני שואל. "לא", הוא אומר, "לא ממש, אבל עבר כבר המון זמן מאז שנבדקתי, ואתה אף פעם לא יודע" "מה זאת אומרת אף פעם לא יודע?", שאלתי עצבני. "באיידס לא נדבקים מהאוויר. או שאתה מקיים יחסי מין בטוחים, או שלא. או שעשית משהו שאפשר להידבק ממנו, או שלא". "לא", אומר החבר שלי. "אני מקיים יחסי מין בטוחים. רק שהייתה את הפעם ההיא ש" "הפעם ההיא?", אני שואל. באף אחת מעשרים השיחות הקודמות שלנו בנושא לא הוזכרה אף "פעם ההיא".

המשך השיחה גילה שחיי המין של הידיד שלי אינם בטוחים כפי שהוא היה רוצה שיהיו. נכון, הוא לא מטומטם מספיק כדי לקיים יחסי מין מלאים בלי קונדום, אבל הוא כן עשה כמה שטויות אחרות. סכנת הידבקות לא גבוהה, אבל בהחלט קיימת. אני חייב להודות שהייתי קצת המום. משום מה נדמה היה לי שלידיד טוב שלי, אי שם בתחילת העשור הראשון של האלף השלישי, יהיה קצת יותר שכל כדי להיזהר. אחרי שפלטתי לו מה דעתי על מנת המשכל שחלק לו האלוהים, ואחרי שביליתי עוד עשרים דקות בלהבטיח לו שיהיה בסדר והבדיקה תעלה בשלום (וכך באמת היא הייתה בסופו של דבר), נפרדתי ממנו וניתקתי את השיחה. אלא שהעניין חזר להטריד אותי בימים שאחר כך. מצאתי את עצמי מעלה את העניין בשיחות עם כמה חברים נוספים שלי, ואיכשהו התשובות נשמעו די דומות.

נכון, כולם מקיימים יחסי מין בטוחים, אבל אף אחד מהם לא ממש נבדק בחצי השנה האחרונה, לרוב גם לא בשנה האחרונה. ואף אחד מהם לא היה לגמרי משוכנע כדי שיוכל לומר: "אני בטוח לחלוטין שלא נידבקתי". כולם נזכרו (אחרי לחץ מתון מצדי) שהיו גם כמה "פיספוסים", כמה סיכונים מיותרים שלקחו, כמה אי-וודאויות. אצל חברות סטרייטיות שלי המצב נראה אפילו פחות מעודד. רובן סומכות על גלולות כאמצעי למניעת הריון ולא משתמשות בקונדומים למניעת הידבקות באיידס. רק אחת הצליחה להיזכר בבדיקת איידס שעשתה בעבר בטווח זמן נראה לעין. ואני חייב לעצור כאן ולהסביר (גם אם כמה חברים שלי ירביצו לי מחר) שחברים שלי הם אנשים די סולידיים, בהחלט לא מהסוג שקופץ ממיטה למיטה ושוכב כל יום עם מישהו אחר. בקיצור: אם הם לא בטוחים אז מי כן?

כתבה שעלתה בגיליון האחרון של הזמן הורוד מציגה תמונה אפילו פחות ורודה. מתראיינים שם אנשים שביודעין ובכוונה מקיימים יחסי מין מלאים (אנאליים) בלי קונדום, עם פרטנרים שאין להם שום מושג לגבי מצבם הבריאותי.

פניתי אל הסטטיסטיקה, וגיליתי שהנתונים בעניין אינם קצת מטעים. כולם יודעים להגיד שישנה ירידה חדה בכמות המתים מאיידס, אבל זה נובע בעיקר מתרופות חדשות שמעכבות את התפרצות המחלה אצל נשאים. מצד שני דווקא בגלל הארכת חיי הנדבקים בנגיף האיידס, כמות הנשאים בעולם היא הגבוהה שהייתה אי פעם, מה שהופך את סיכויי ההידבקות במגע מיני בודד לגבוהים יותר מאשר בכל זמן אחר.

מחקרים מספרים על מגמות דומות של ירידה בזהירות גם בארה"ב. הסיבות המנומקות הן שונות. חלק מהתופעה מיוחס לעובדה שהתרופות החדשות והסטטיסטיקות על ירידה במקרי מוות יוצרים את הרושם הלא נכון שהמגיפה נעצרת. חלק אחר מיוחס לאפקטים פסיכולוגיים של אנשים המעורבים במין לא בטוח, אם בגלל ההתלהבות מביצוע האקט המסוכן, ואם בגלל הפחד מדחייה אם יתעקשו על מין בטוח. חלק נוסף מיוחס לאמונה שרווחת בזמן האחרון בין גייז, שהמחלה יצאה מגבולות הקהילה והפכה למחלה של כולם. בעניין הזה אין מה לשמוח. גברים הומוסקסואלים, שבוודאי אינם מהווים יותר מ- 5% מהאוכלוסייה, עדיין מהווים כ- 50% מהנדבקים, מספר גבוה מאוד לכל הדעות.

לאור כל הנתונים האלו, אין ספק שמחלת האיידס אינה מתכוונת להיעלם מהאופק שלנו בזמן הקרוב. אין מה לעשות, למרות התרופות, למרות ההסברה, אפילו בעולם המערבי איידס זו עובדה שנצטרך לחיות אתה עוד שנים רבות.

מה שכן אפשר לעשות, זה לדאוג באופן אישי שהמחלה תישאר מחוץ לחיים הפרטיים שלנו. זה אומר לקיים אך ורק מין בטוח (עם פרטנר שלא נבדק לפחות שלושה חודשים אחרי יחסי המין האחרונים שהיו לו עם מישהו מלבדנו). זה אומר ללכת בעצמנו לבדיקות אחת לששה חודשים. זה אומר לא לפשל בעניין הזה, גם לא כשעומד מולנו (תרתי משמע) משהו מפתה במיוחד.

זה גם אומר שאפילו אם יש לנו בן זוג קבוע ובדוק שאנחנו מקיימים אתו יחסי מין בלי קונדום, צריך להבהיר לו שאצלנו לא מכניסים איידס הביתה, ושאם הוא מקיים יחסי מין מחוץ לזוגיות שיתריע על חזרה לקונדום. אני יודע, זה נשמע נורא, אבל בחיים גם זה קורה, ועדיף לשמוע שבן זוג שלך בגד מאשר לגלות שנדבקת באיידס. ה מ ו ן מקרי הידבקות הם של בני זוג נאמנים שלא ידעו או שהעלימו עין מבגידות של בן הזוג שלהם.

אם קראתם עד כאן, אולי אתם שואלים את עצמכם איפה אתם נמצאים בתוך כל הסטטיסטיקות האלו. אז תשאלו את עצמכם האם הגעתם לבדיקת האיידס האחרונה שלכם רגועים לחלוטין, בטוחים שאין שום סיכוי שנדבקתם. אם התשובה היא לא כדאי שתעשו שינויים רציניים בהרגלי הזהירות שלכם.

כן. זה כולל גם אותך.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...