עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

זוגיות זה לא ביטוח נגד איידס

זוגות קבועים רבים מאמינים שהם בטוחים מאיידס במסגרת הקשר. אורי שרון יוצא לנפץ את המיתוס, ומסביר מדוע דווקא זוגות ביחסים מונוגמיים חשופים לסיכון

אני וחבר שלי ביחד כבר כמעט שנה (טפו טפו, בלי עין הרע). בתום שלושת החודשים הראשונים שלנו ביחד, ביצענו את טקס המחויבות ההומואי הראשוני, והלכנו יחד לעשות בדיקת איידס. שנינו (טפו טפו, בלי עין הרע) יצאנו שליליים.

אחרי הבדיקה הרשינו לעצמנו להפסיק לקיים מין בטוח. אחרי הכל, שנינו נבדקנו ונמצאנו שליליים, שנינו מאמינים בקשר מונוגמי, אף אחד משנינו לא מתכוון לקיים יחסי מין מחוץ לקשר, אז אין שום סיבה להמשיך להשתמש בקונדומים מעצבנים. אלא מה, שמאז התחלתי קצת לדאוג. לא שאין לי אמון בחבר שלי. נהפוך הוא, מעולם לא היה לי בן זוג שהייתי כל כך משוכנע שהוא רחוק מבגידה. אבל אני גם לא נולדתי אתמול.

אני יודע שאם נישאר ביחד מספיק שנים, האפשרות של בגידה בהחלט עלולה להופיע, וגם לקרות. מספיק זוגות נאמנים ומוצלחים כשלו בזה לפנינו, מכדי שאני אתהדר ואומר מראש: "לנו זה לא יקרה". למרבה הצער, בעולם ההומואי למין מחוץ לזוגיות יש משמעות שמעבר למשמעות הבגידה. יש לו גם משמעות של סכנת חיים, במקרה שאחד מבני הזוג נדבק באיידס. הדבר עוד יותר מסוכן כאשר בן הזוג שנדבק אינו יודע שנדבק. הבעיה הזו מופיעה בצורות שונות אצל זוגות שמקיימים יחסים פתוחים, ואצל זוגות שמקיימים יחסים מונוגמיים.

אצל זוגות שמקיימים יחסים פתוחים, ישנה סכנת הידבקות כל הזמן, דרך הפרטנרים החיצוניים. נכון, אפשר להחליט שמחוץ לזוג מקיימים יחסי מין בטוחים ובתוך הקשר לא, כי אין צורך. זו שיטה בטוחה לכאורה, אבל לצערי אני מכיר יותר מדי זוגות שחיו ככה - ושני בני הזוג נדבקו באיידס.

אצל זוגות שמקיימים יחסים מונוגמיים הבעיה היא אחרת, ואולי אפילו קשה יותר. אם אחד מבני הזוג בוגד, הוא נמצא במילכוד. הוא אינו יכול לספר לבן זוגו כי הוא חושש לחשוף את הבגידה. הוא גם אינו יכול שלא לספר כי הוא חושף את חברו לסכנת איידס. ברמה יסודית יותר יכול בן הזוג הבוגד להיות מונע גם על ידי פחד שהוא נדבק ובן זוגו לא, ושבן זוגו יעזוב אותו כי יפחד לחלוק את חייו עם נשא איידס.

אני מניח שבמצב כזה, רבים מעדיפים לטמון ראשם בחול ולהאמין שלא נדבקו מ"פעם אחת" - ולכן לא חושפים את הבגידה. בדרך כלל זה עובד, אבל לפעמים זה לא. גם בדרך זו, למרבה הצער, מצאו ומוצאים את עצמם זוגות רבים חולקים ביניהם לא רק את הזוגיות אלא גם את הנגיף. אני, אישית, בחרתי להסביר לחבר שלי באופן חד משמעי שאם תהיה בגידה במסגרת הקשר - אני מצפה לדעת עליה.

אני יודע שרבים חושבים שאם יש בגידה בקשר עדיף לכולם שזה לא יוצא לאור. אני אישית, ובמיוחד לגבי גייז, לא חושב שזה נכון. אני חושב שאני מסוגל להאמין לבן זוג שטוען שהוא אוהב אותי למרות שבגד בי. אני בטוח שאני לא מסוגל להאמין לבן זוג שטוען שהוא אוהב אותי למרות שסיכן את חיי ביודעין. חבר שלי קצת הופתע מההצהרה הזו שלי. אולי הוא אפילו קצת נפגע. הוא הסביר לי שוב שאין לו שום כוונה לבגוד, ולא הבין למה אני לא נותן בו אמון. הסברתי לו שלא בזה העניין, ושאני נותן בו אמון מלא. א

בל אם בכל זאת תהיה בגידה, התעקשתי, אני חייב לדעת ומיד. אני לא יודע אם זה יעזור. אני מקווה שאף פעם לא אעמוד בפני מצב שכזה - אבל אם אי פעם בעתיד בן זוג שלי יבגוד, ויהיה איזשהו חשש שהוא בסיכון לאיידס, אין לי ספק שהוא יעמוד בפני דילמה קשה. אני מקווה שבמצב כזה הוא יזכור את הבקשה שלי, ויאזור עוז לעשות את הדבר הנכון.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...