עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

המדריך לגיי המתחיל: חלק א'

צעירים? מבולבלים? לא יודעים מה לעשות? אורי שרון מביא לכם את כל התשובות לכל השאלות


אוקיי, אז אתה בן שלוש עשרה, או שאת בת חמש עשרה, או שאתם כבר בני שבע עשרה. כבר כמה זמן אתה חושד, או שאולי אתה בטוח, שאתה לא כמו כולם. את כבר כמה זמן מזהה שבנות הרבה יותר מעניינות אותך מבנים. אתה כבר קורא לזה בשם, או שאולי עוד לא. אבל יש פה בהחלט משהו שצריך להתייחס אליו.

אז מה עושים עם זה? איך אני יודע אם אני באמת הומו או לסבית? או אולי אני משהו אחר בכלל? ומה עושים עם זה, איך אני אמור עכשיו לחיות? מה אני אמור לספר, ולמי? מאיפה מתחילים? ואיפה כל זה ייגמר?

1. בלי פאניקה

אתה לא הראשון שעובר את זה. בעולם חיים היום מאות מיליוני הומוסקסואלים ולסביות. בישראל חיים מאות אלפים. אחוז גדול מהם חיים כהומוסקסואלים באופן גלוי, מחזיקים במשרות מכובדות, וחיים בקשר זוגי. חלק לא קטן מהם גם מגדלים ילדים.

אז נכון, זה קצת מפחיד לגלות על עצמך דבר כזה. ונכון, זה קצת מבלבל. אבל אין שום סיבה לבהלה. אין סיבה ללחץ. הומוסקסואליות היא תופעה נורמלית ואפילו די נפוצה, ואתם נמצאים רק בתחילת הדרך. בטח יש מה שנראה כרגע מפחיד, או בלתי וודאי, או אולי אפילו מחסום שאי אפשר לעבור אותו. אבל זה לא באמת ככה. הכל יכול להסתדר, גם אם זה לא בדיוק נראה ככה כרגע. חכו ותראו.

2. לא למהר

במצבים של חוסר ודאות לפעמים נדמה שחייבים לפתור את המצב מתחילתו ועד סופו עכשיו ומיד. אל תיפלו למלכודת הזו. קחו את הזמן. תהליכים של קבלה עצמית, גיבוש ואימוץ דרך חיים, ויציאה מהארון יכולים לקחת ובדרך כלל לוקחים שנים.

כדאי בשלב ראשון לקחת את הדברים צעד אחרי צעד. אל תמהרו להתחיל להכיר אנשים ולצאת אתם. אל תמהרו לצאת בהכרזות למשפחה או לחברים. אל תמהרו להגדיר את עצמכם בצורה זו או אחרת. וגם אל תמהרו להסיק מסקנות איך החיים שלכם יראו או לא יראו. לכל הדברים האלו עוד יהיה זמן בהמשך, וחבל להיחפז לצעדים שעשויים להתגלות כמוטעים. יש לכם את הזמן, אז קחו אותו.

3. ללמוד ולהתייעץ

שני הדברים הכי חכמים שאפשר לעשות בשלב הראשון הם ללמוד יותר על הנושא, ולמצוא מישהו לדבר ולהתייעץ אתו. לגבי ייעוץ, לא חייבים לפנות אל מישהו פנים אל פנים אם אתם חוששים מהתוצאות. אולי עדיף לגשת למישהו בטוח יותר שגם מוסמך לייעץ. יש שתי אופציות קלות וטובות לעניין הזה, ששומרות על דיסקרטיות ונותנות שירות מקצועי ויעיל.

האחת היא הקו הלבן, קו תמיכה טלפוני להומואים, לסביות ביסקסואלים וטרנסקסואלים שפועל בימים א'-ה' בין השעות 19:30 ל- 23:30 בטלפון 03-7325560. תורני הקו ישמחו לדבר אתכם בקיצור או באריכות, לנדב לכם מידע, להתלבט אתכם ולספק תמיכה. בנוסף לקו הרגיל, שפונה גם לבנים וגם לבנות, יש קו נוסף בו בנות עונות לבנות, שפועל כל יום רביעי בין השעות 19:30 ל- 23:30 בטלפון 03-7325580.

האופציה השניה היא אתר אינטרנט בשם סהר, בו מספקים אנשי מקצוע סיוע והקשבה אונליין. האתר פעיל בכתובת http://www.sahar.org.il ונותן כרגע שירות כל יום בין השעות 20:00 ל- 24:00 באמצעות מערכת צ'אט ומערכת איי.סי.קיו. אנשי האתר מדווחים כי הם מקבלים הרבה מאוד פניות מבני נוער הומוסקסואלים ולסביות.

אופציה שלישית, שלפעמים עולה על שתי הקודמות, היא לגשת להתייעץ עם פסיכולוג. לפעמים תוך פגישה או שתיים אפשר לפתור הרבה קונפליקטים שאחרת היה לוקח יותר זמן לפתור. לפעמים נכנסים לתהליך טיפול ארוך יותר, ויוצאים אפילו ברווח גדול יותר. היתרון בטיפול פסיכולוגי הוא ההכוונה המקצועית והאישית. החיסרון הוא שהטיפול הוא תהליך יקר, ובדרך כלל ההורים מממנים אותו ולכן יודעים עליו. כמובן, הם רק צריכים לדעת שאתם הולכים לטיפול, אבל לא חייבים לדעת את סיבת הטיפול אם אתם עדיין בארון. אם אתם מחליטים ללכת לטיפול, מומלץ שתבררו קודם שהמטפל אליו אתם מתכוונים ללכת הוא ליברלי בנושא גייז.

מעבר לזה, כדאי מאוד להרחיב את הידע בנושא הומוסקסואליות. אפשר לקרוא המון מידע על הומוסקסואליות באינטרנט, כאן באתר GoGay ובעוד אתרים רבים בארץ ובעולם. אני רק אסביר בקיצור, שהומוסקסואליות היא המצב בו גבר או אשה נמשכים רגשית ומינית באופן בלעדי או לא בלעדי לבני מינם. הומוסקסואליות איננה הפרעה נפשית, או מחלה, או שום דבר מהסוג הזה. זו תופעה נורמלית ואפילו די נפוצה (ישנם מחקרים שמצביעים על כך שאחד מכל עשרה אנשים הוא גיי) בקרב גברים ונשים בכל מקום בעולם.


4. לא להיתפס להגדרות


אולי אתה נמשך לגברים. אולי את נמשכת לנשים. אולי אתה מרגיש נשי ושונה מגברים אחרים. אולי חווית פעם חוויה מינית עם בן/בת מינך. כל אלה עדיין לא מצביעים בהכרח על כך שאתם הומוסקסואלים, וגם אם כן, הומוסקסואל היא מילה שמתארת מגוון רחב מאוד של דברים, וסוגים רבים מאוד של אנשים.

חשוב להבין שהומוסקסואליות היא לא מצב חד ערכי, אלא טווח של מצבים. אנשים טועים לחשוב שיש רק שני מצבים מצב בו אתה נמשך לבני המין השני, או מצב בו אתה נמשך לבני מינך. אבל זה לא באמת ככה. יש גם גברים ונשים שנמשכים לשני המינים, ואלו נקראים ביסקסואלים. יש אנשים שנמשכים יותר לבני מינם, אבל גם קצת לבני המין השני. יש אנשים שנמשכים קצת לבני מינם, ויותר מזה לבני המין השני. ישנם גם הרבה מצבים נוספים. אתם יכולים להיות ממוקמים בכל מקום בטווח הזה, וייקח זמן עד שתדעו בדיוק איפה.

הרבה מאוד אנשים חווים חוויות מיניות עם בני מינם בלי שהדבר יהפוך אותם להומוסקסואלים. הדבר נפוץ גם בקרב בני נוער, מחוויות של אוננות משותפת ועד חוויות מיניות מלאות. לפעמים הסיבה היחידה להתנסויות כאלו היא הסקרנות, ואין בכך כל פסול. במקרים אחרים אלו התנסויות שמצביעות על הומוסקסואליות. גם כאן עדיף לא להיתפס מהר מדי להגדרות, ולאפשר לעצמכם לבחון את הנושא לעומק ולאורך זמן. לא תמיד יודעים מיד את התשובה, וכדאי לקחת את הזמן ולא להיתפס להגדרות מוקדם מדי.

בנוסף, ישנן גם תופעות אחרות שניתן בקלות לבלבל אותן עם הומוסקסואליות. טרנסקסואלים הם גברים או נשים שנולדו עם נפש של בן המין השני. כך יתכן גבר שמרגיש פנימית שהוא אשה, או אשה שמרגישה פנימית שהיא גבר. מצב כזה מתקדם לפעמים לקראת תהליך של שינוי מין. זהות כזו יכולה להיות מאוד מבלבלת בשלבים מוקדמים. כמובן שלא כל גבר נשי הוא טרנסקסואל. במקרה של חשד לטרנסקסואליות מומלץ לפנות לדר' אילנה ברגר במרכז לחקר המיניות, שמתמחה בנושא.

תופעות אחרות כוללות טרנסווסטיזם צורך להתלבש מדי פעם בבגדי המין השני, BDSM - משיכה ליחסי שליטה ולאלימות (בהסכמה) במסגרת מערכת מינית-רגשית, פטישיזם משיכה למין שמערב חפצים מסוימים או התנהגויות מסוימות, ועוד מגוון רחב של העדפות ותופעות. כל הואריאציות האלו ואחרות נחשבות היום כמוכרות ולגיטימיות, ואף אחת מהן איננה בעיה או סטייה. בכל מקרה תופעות אלו רק מתחילות להופיע בגיל ההתבגרות, ולעתים קרובות קשה לזהות ולהגדיר אותן בוודאות בשלבים מוקדמים.

5. הומוסקסואליות זה הרבה יותר מסקס

הרבה אנשים נוטים לקשר הומוסקסואליות לסקס. יש כמובן קשר, אבל הומוסקסואליות היא גם הרבה יותר מזה. הומוסקסואליות היא קודם כל נטייה רגשית. היכולת להתאהב ולאהוב את בן מינך, היכולת לחוש סיפוק ושלמות בקשר אינטימי עם בן מינך.

בנוסף, הומוסקסואליות היא גם תרבות. אם הכרתם כבר, או כשתכירו הומוסקסואלים או לסביות, תגלו שבהרבה מקרים יש להם הרבה במשותף ביניהם. לפעמים תוכלו לזהות צורות התנהגות דומות, צורות לבוש דומות, טעמים דומים, ועוד ועוד. התרבויות הללו והסיבות שהן נוצרות עדיין נחקרות, אבל נראה שהן שילוב של נטייה טבעית ושל מקום חברתי דומה.

כמובן, הטווח הוא רחב ויש הרבה דרכים להיות הומוסקסואל. בכל מקרה אל תרגישו מחויבת להתנהג דווקא בדרך מסוימת ולא אחרת, רק בגלל שהומואים או לסביות אחרים מתנהגים ככה. אתם יכולים להתלבש כמו שאתם אוהבים, להתנהג כמו שאתם מרגישים, ולאהוב את מה שאתם רוצים. תהיו מי שאתם, ואל תיתנו לאף אחד להכתיב לכם איך להיות.

בנוסף, ישנם הרבה מיתוסים וסטריאוטיפים לגבי הומוסקסואלים. למשל:

הומואים הם נשיים לא נכון, יש גם הרבה מאוד הומואים גבריים. תמצאו הומואים בתפקידים קרביים בצבא, בצמרת עולם הספורט, בפוליטיקה, בין אופנוענים, נהגי משאיות, או כל דימוי גברי אחר (וגם לדימויים האלו אין בדרך כלל קשר אמיתי לגבריות). יש כמובן גם הומואים עם מרכיבי התנהגות נשיים, וזה לא פחות לגיטימי.

לסביות הן גבריות לא נכון, יש גם הרבה מאוד לסביות נשיות. גם כאן אפשר לפרט סטריאוטיפים למיניהם, אבל אני אחסוך מכן את הטמטום הזה. כל אחת יכולה להיות גברית, או נשית, או כל דבר אחר שבא לה להיות, בלי קשר לנטייתה המינית והרגשית.

הומואים לא מצליחים לבנות קשרים ארוכי טווח שטות מוחלטת. בארה"ב בלבד חיים לפחות מליון(!) הומואים ולסביות מחוץ לארון במשקי בית משותפים, ואלו נתונים רשמיים ומדויקים מאוד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה האמריקאית. מרבית מדינות אירופה כבר מתירות סוגים כאלו ואחרים של נישואים או של התקשרויות לזוגות חד מיניים, והנושא נמצא בשלב מתקדם גם בארה"ב וגם בישראל. יש אינספור מקרים בכל העולם של זוגות חד מיניים שמחזיקים קשרים ארוכים ויציבים לאורך עשרות שנים.

יש עוד הרבה סטריאוטיפים טיפשיים כאלה, אבל אני מניח שהבנתם כבר את העיקרון.

אבל יותר מכל מזה יש עוד המון חלקים בזהות שלכם שלא קשורים בכלל לזהות המינית או הרגשית שלכם. הומואים או סטרייטים יכולים להיות חכמים, טיפשים, אמיצים, פחדנים, טובי לב, אכזריים, אטומים, מתחשבים, פתוחים לשינוי, מפונקים, ספונטניים, או להחזיק בעוד אלפי תכונות שאין להן שום קשר לזהות המינית. מה שהופך אותך לאדם טוב זו עצם היכולת שלך לאהוב, בלי קשר לאן אתה בוחר לכוון את האהבה שבך.

ומה בחלק השני של המדריך?

עד כאן החלק הראשון של המדריך לגיי המתחיל. עד עכשיו עסקנו יותר בלהבין  שמדובר בתופעה רחבה ומורכבת שהיא מצד אחד נפוצה מאוד, ומצד שני כוללת בתוכה טווח מאוד רחב של טעמים, רגשות ותחושות. בחלק השני נעסוק יותר בצעדים המעשיים מה כדאי לעשות עם זה, מה זה אומר על העתיד שלך, איך ולמי לספר, האם אפשר לשנות את זה, ועוד.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...