עוד בחדשות ודעות
 >  > 

שוודיה: הומואים ולסביות יוכלו לאמץ ילדים

בשבוע שעבר החליט בית המחוקקים השוודי כי הומוסקסואלים ולסביות יורשו לאמץ ילדים; ב-1995 התירה שוודיה רישום זוגי לגייז

בית המחוקקים השוודי הצביע בשבוע שעבר על הצעת החוק המאשר לזוגות נשואים מאותו המין לאמץ ילדים. החלטה זו כונתה בפי פעילים למען זכויות הומוסקסואלים ולסביות כצעד קדימה לקראת קבלת זכויות מלאות ושוות לזוגות נשואים חד-מיניים.

תחת החוק, הומוסקסואלים ולסביות הרשומים כבני זוג (חוק שאושר בשוודיה בשנת 1995) יוכלו להיחשב כהורים מאמצים לילדים מהארץ או מחוצה לה. אחד מן ההורים יוכל לאמץ ילד או יותר. אישור הצעת החוק, שנערך לאחר כמה שעות של דיון מתוח בפרלמנט, הופך את האומה השוודית - המונה תשעה מיליון בני אדם - לאחד מכמה ארצות הנותנות להומוסקסואלים ולסביות את הזכות להיחשב כבני זוג לכל דבר ועניין מבחינת החוק ולהיחשב כברי-זכות לאמץ. ההחלטה להכליל אימוץ של ילדים ע"י הומוסקסואלים ולסביות, גם אם ילדים אלה אינם תושבי המדינה, נחשבת לנדירה - גם אם היא בעלת משמעות קטנה מבחינה פרקטית, מאחר שמרבית הארצות אוסרות אימוץ ע"י הומוסקסואלים. החוק ייכנס לתוקף, ככל הנראה, בתחילת השנה הבאה.

הממשלה הסוציאל-דמוקרטית בשוודיה הציעה את החוק לאחר שוועדת בדיקה פרלמנטרית מצאה שזוגות הומוסקסואלים יהיו בעלי אותה היכולת לדאוג עבור ילדים מאומצים. אלף סובנסון, מנהיג האופוזיציה הנוצרית-דמוקרטית, פנה למחוקקים "להבטיח כי הילדים המאומצים לא יעברו חוויה שכל ילד חייב לא לחוות, כאשר יש לו שני אבות או שתי אימהות". שוודיה ושכנותיה בנורבגיה, דנמרק ופינלנד כבר הכירו בנישואין אזרחיים הומוסקסואליים, אך רק דנמרק ואייסלנד הכיר באימוץ.

"אנחנו עכשים מתכוונים להיאבק עבור האפשרות להינשא תחת אותם החוקים כפי שזוגות סטרייטים עושים", אמר רוברט קרלסון סווארד, דובר הפדרציה השוודית לזכויות ההומוסקסואלים והלסביות.

תרגם: דוד מרחב.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...