עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בריטניה: זכויות אימוץ גם לזוגות הומוסקסואלים

לפי תיקון חדש בחוק, זוגות לא נשואים בהם הומוסקסואלים, יוכלו לאמץ ילדים; בעבר, רק זוגות נשואים ובודדים יכלו לאמץ

חברי הפרלמנט הבריטי הצביעו בעד זכויות שוות לבני זוג מאותו המין בתחום האימוץ, והשוו בכך את זכויותיהם לזוגות הטרוסקסואליים. הדבר נעשה ביום חמישי האחרון, לאחר דיון ייצרי וחוצה מפלגות. 155 חברי פרלמנט הצביעו בעד התיקון שפתח את האימוץ לכל הזוגות, כאשר בהווה המצב הוא שרק יחיד הוא זוג נשוי רשאים לאמץ.

החוק נדחה בארבעה חודשים עד החלטת ממשלת הלייבור הבריטית אם לתמוך בהצעת הליברליזציה של חוק האימוץ. אלן מילבורן, מזכיר ועדת הבריאות בפרלמנט, אישר רק בשבוע שעבר את תמיכתו והבטיח חופש הצבעה לחברי מפלגת הלייבור. לפי החוק הקיים, הומוסקסואל או לסבית כבודדים רשאים לאמץ, אך זוגות חד-מיניים - כמו זוגות שאינם נשואים אחרים, אינם זכאים לכך. מצדדי החוק אומרים כי ההגבלה יכולה לגרום לבעיה כאשר המאמץ החוקי אינו יכול לדאוג עוד לילד. עם זאת, שמרנים וארגונים נוצריים רבים הקימו שדולה נזעמת נגד השינויים, אשר לדעתם חותרים תחת מוסד הנישואין ומסכנים את הילדים בכך שהם מועברים מדאגה מוסדית-ממשלתית לעתידם למערכת יחסים בלתי יציבה, בה ילדים מנועים מלקבל דמויות "נורמליות" לחיקוי.

דייויד הינצ'קליף, ממובילי הצעת התיקון בחוק ועובד סוציאלי במקצועו, הכחיש כי הדבר יזיק למוסד הנישואין. "יש לי אמונה גדולה וחזקה בנישואין", הוא אמר, בהדגישו כי יש לו דאגה אחת בלבד והיא לאינטרסים של הילדים החלשים. עם זאת, דוברי המפלגה השמרנית האשימו את הממשלה בכך ששמה את האינטרסים של המבוגרים לפנים מהאינטרסים של הילדים, על מנת לרצות את התביעות של ה"פוליטיקלי קורקט", התקינות הפוליטית. הם טענו כי העיכובים באימוץ שהממשלה מעוניינת לסיים באמצעות הרחבת מעגל המאמצים, יכולים להיעלם באמצעות הורדת חשיבות נושאים הקשורים לגזע, דת, תרבות ושפה.

פיטר ליליי, לשעבר מזכיר הוועדה לענייני ביטחון סוציאלי בפרלמנט, טען כי זוגות נשואים ימצאו את נושא האימוץ אפילו יותר קשה עבורם. "ילדים אינם פרס", אמר. "ילדים אינם ולא אמורין להיות כלים לתכנון חברתי, בין אם עבור אג'נדה שהיא 'תקינה פוליטית' ובין אם לאלו מאיתנו המאמינים בנישואין", הדגיש. למרות זאת, בכירים בקבינט הצללים של המפלגה השמרנית (המקביל לקבינט הממשלתי), נמנעו בהצבעה על התיקון בחוק הקיים.

שרת הבריאות הבריטי הכחיש כי נושא של "תקינות פוליטית" האיט את תהליך האימוץ. היא הדגישה כי היה חשוב הדבר שנושאים כמו מוצא אתני, דתי ותרבותי יילקחו בחשבון כאשר הדבר מגיע לכדי "נושאי זהות של חיים שלמים". אע"פ שיותר מ-4,000 ילדים אומצו בהצלחה בשנה האחרונה, רק 2,700 מהם הגיעו מ-58,000 הילדים המצויים במוסדות הרווחה. ישנה הוכחה לכך כי רבים שאינם מאומצים מסיימים לבסוף ברחובות.

הדבר יכול לקח שנים החל מהבקשה לאימוץ עד למימוש הבקשה. אחד מתוך עשרה ילדים המטופלים ע"י מוסדות הרווחה מחכים יותר משלוש שנים עד שמשפחה שיכולה לאמצם מקבלת את האישור לכך.

הכתבה תורגמה בקיצורים מתוך העיתון היומי הבריטי Guardian

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...