עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הצלחה לימין הקיצוני בבחירות אמש בהולנד

בבחירות שנערכו אמש בהולנד זכתה "רשימת פים פורטאון" ב-26 מושבים והקדימה את מפלגת הלייבור, שאיבדה מחצית מכוחה

לפי התוצאות הסופיות של הבחירות שנערכו אמש בהולנד, הפכה "רשימת פים פורטאון" (LPF) למפלגה השנייה בגודלה בהולנד, לאחר שזכתה ב-26 מבין 150 המושבים בפרלמנט. המפלגה הנוצרית-דמוקרטית השמרנית (CDA) זכתה בבחירות ב-41 מושבים, ומנהיגה יאן-פטר בלקננדה יעמוד בראש הממשלה החדשה. המפלגה היתה באופוזיציה בשמונה השנים האחרון. מול עליית הימין הקיצוני וחזרת הימין השמרני לשלטון, הפסידה מפלגת הלייבור כמחצית מכוחה והיא זכתה ב-24 מושבים בפרלמנט. הלייבור שלט בהולנד בשמונה השנים האחרונות. מפלגת ה-VVD ("מפלגת העם לחירות ודמוקרטיה", המפלגה הליברל-דמוקרטית) זכתה במספר מנדטים זהה למנדטים של מפלגת הלייבור. שיעורי ההצבעה בבחירות היו גבוהים מהממוצע בהולנד. בין 80-73 אחוזים מציבור הבוחרים נטלו חלק בהצבעה.

עיתון "הארץ" מוסר היום כי בעקבות התבוסה של המרכז-שמאל בהולנד בראשות הסוציאל-דמוקרטים, הודיע אד מלקרט, מנהיג הלייבור שהחליף את ראש הממשלה היוצא וים קוק, על התפטרותו מהתפקיד. הנוצרים-דמוקרטים, מפלגת האופוזיציה המובילה בהולנד, איבדה את השלטון ב-1994, בפעם הראשונה מאז 1918. המפלגה ידועה בהיותה שמרנית ואינה אוהדת את זכויות ההומוסקסואלים והלסביות. לפי ההערכות, המלכה ביאטריקס תטיל על מנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטית את מלאכת הרכבת הממשלה.

לפי ההערכות, הקמתה של ממשלה ימנית בהולנד תביא לפגיעה חמורה במערכת הרווחה ההולנדית, שטופחה תחת שלטון מפלגת הלייבור, תוך האצת תהליכי הפרטה של המשק ההולנדי, הנחשב למשגשג במיוחד. אולם הנושא הראשון שיהיה על סדר יומה של הממשלה יהיה מדיניות ההגירה. "הארץ" מעריך הבוקר כי החוקים המתייחסים להגירה והענקת מקלט מדיני יוקשחו. עוד מוסיף העיתון, כי ערב הבחירות בחרה מליאת מפלגתו של פורטאון באיש העסקים פטר לנחנדאם להוביל אותה באופן זמני, עד שייבחר מנהיג קבוע.

מפלגתו של פורטאון, שזכה לקולות גם בקרב הקהילה ההומו-לסבית, לא צפויה לקדם את הנושא ההומו-לסבי במסגרת הממשלה עם הימין השמרני. פורטאון עצמו התנגד לנישואין הומו-לסביים, ועיגן את התפישה הימנית שלו בתחום חירות האדם לעשות כל שברצונו, אך לא לקדם את הזכויות של ההומוסקסואלים והלסביות למישור החקיקתי.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...