עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הבחירות בהולנד: תמיכה ניכרת לימין הקיצוני

מפלגת הימין הקיצוני שייסד פים פורטאון צפויה לזכות היום במקום השני בבחירות בהולנד, אחרי המפלגה הנוצרית הדמוקרטית

היום נערכות בהולנד הבחירות בסימן התחזקות הימין הקיצוני, הזוכה לתמיכה נרחבת בעקבות ההתנקשות בחיי מנהיג הימין הקיצוני, פים פורטאון, בשבוע שעבר. פורטאון, שהיה ידוע כהומוסקסואל וכליברל בתחום זכויות האזרח בהולנד, הוביל קו רדיקלי של התנגדות לאיסלאם ולמהגרים ממוצא מוסלמי בהולנד. בבחירות הכלליות שמתקיימות היום צפוי גוש השמאל לאבד את השלטון. הסקרים חוזים כי מפלגתו של פורטאון, שהוקמה רק לפני שלושה חודשים, תהפוך לכוח הפוליטי השני במדינה, ותיכנס כשותפה בממשלת מרכז-ימין.

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי לפי נתוני מכון המחקר ההולנדי NIPO עולה, שרשימת פים פורטאון (LPF) עשויה לזכות בלפחות 18.5 אחוז מהקולות, שהם 28 מבין 150 המושבים בפרלמנט. בסקרים של המכון לפני ההתנקשות, זכתה הרשימה ב-17 אחוז תמיכה וצפויה היתה להפוך לכוח הפוליטי השלישי בלבד. מפלגת הנוצרים-דמוקרטים השמרנית צפויה לנצח בבחירות עם 20.5 אחוז תמיכה (שהם 31 חברי פרלמנט) לעומת 19.3 אחוזי תמיכה שקיבלה בסקר הקודם.

לפי ה-NIPO, אחוז התומכים במפלגת הלייבור של ראש הממשלה היוצא, וים קוק, ירד מ-19.8 בתחילת חודש מאי ל-16.5 החודש. על פי הסקר, תאבד המפלגה כמחצית מהמושבים שלה בפרלמנט. "הארץ" מוסר כי רבים מהבוחרים סבורים כי הממסד בהולנד נושא באחריות לרצח של פורטאון. עוד מוסר העיתון, כי פרקליטיו של פורטאון שוקלים כעת לתבוע מנהיגים פוליטיים ועיתונאים, שלטענתם עשו למנהיג "דמוניזציה" והפקירו את ביטחונו.

העיתונאית רחל לוי, עורכת ביטאון הקהילה היהודית באמסטרדם, טענה בראיון ברשת ב' כי אחוז ההצבעה היום עשוי להגיע ל-90%, לראשונה מאז 1967. לוי מוסרת כי כבר לפני הירצחו של פורטאון, מסרה המפלגה הנוצרית-דמוקרטית כי היא מוכנה לשבת באותה ממשלה עם מפלגתו של פורטאון. עוד טוענת לוי, כי בקרב הקהילה היהודית קיים חשש מהתחזקות מפלגתו של פורטאון, מאחר שפורטאון הביע תמיכה במדיניות ישראל אך דעותיו כלפי היהודים היו מאד שנויות במחלוקת. פורטאון הבטיח להעלים ברגע שייבחר את סעיף אי-האפלייה על רקע אתני מהחוקה ההולנדית.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...