עוד בחדשות ודעות
 >  > 

התנקשות במנהיג הימין הקיצוני בהולנד

פים פורטאון, הומוסקסואל מוצהר ומנהיג הימין הקיצוני בהולנד, נרצח הערב; גורמים מעריכים כי עתיד היה לזכות באחוזים ניכרים

פים פורטאן, מנהיג הימין הקיצוני בהולנד, נרצח על ידי אלמוני בעת שיצא מתחנת רדיו מקומית בעיר הילוורסום, שם התראיין לתכנית רדיו מקומית. האלמוני ירה בפורטאון שישה כדורים בצווארו, בראשו ובחזהו, סוכנויות הידיעות מדווחות כי פורטאון מת מפצעיו זמן קצר לאחר שנורה. בעת שצעד לכיוון מכוניתו שחנתה בסמוך ליציאה מבניין תחנת הרדיו התקרב אליו אלמוני וירה בו מטווח קצר.

פורטאן, בן ה-45, נורה תשעה ימים לפני הבחירות הכלליות במדינה. סקרי דעת הקהל שנערכו בשבועות ובימים האחרונים במדינה הראו כי מפלגתו החדשה של פורטאון עשויה הייתה לזכות בכ-15% מקולות הבוחרים, ותהפוך לאחת המפלגות הגדולות בפרלמנט ההולנדי. הוא היה פופולארי בעיקר בקרב המצביעים הצעירים, בין הגילאים 30-18, שכ-50% מהם אמרו כי יצביעו בעבורו בבחירות הקרובות. הוא הקים מפלגת ימין חדשה לאחר שהורחק ממפלגתו הקודמת על רקע התבטאויות כנגד המוסלמים במדינה, והיה לראש מפלגת הימין הקיצוני הראשון שהצהיר על נטיותיו המיניות ואף עשה בהם שימוש לקידום אמונותיו ודעותיו.

נגד האיסלאם, בעד ישראל

פורטן הכה בחודש שעבר את הולנד בתדהמה כשמפלגתו זכתה ב-35 אחוזים מן המושבים במועצת העיר רוטרדם, העיר השניה בגודלה בהולנד .

פורטן, כמו לה פן בצרפת, קרא לעצור את ההגירה להולנד ובפרט את ההגירה מארצות האיסלאם. הגירה מוסלמית, כך טען, מצעידה את הולנד אחורה אל המאה השמונה עשרה. "יש לנו המון אורחים המנסים להשתלט על הבית" אמר פורטן. הוא קרא להכרזה על מלחמה קרה כנגד העולם המוסלמי ונתפס בשל כך כגזען. כלפי הומואים ולסביות שטענו כנגדו, הוא נהג להשיב כי האיסלאם היא הסכנה המרכזית לזכויות ההומואים והלסביות. הוא טען כי הדת האיסלאמית מתייחסת להומואים ולסביות כנחותים ובזויים, ובעבר אמר כי האיסלאם היא "דת מפגרת, המתנגדת להומוסקסואלים". במקביל, היה פורטן היה תומך נלהב של ישראל ושל מדיניותה בשטחים.

פורטן זרע מבוכה ובלבול בקרב חברי הקהילה ההומו-לסבית בהולנד וההתייחסות שם אליו נעה משנאה תהומית להערצה צרופה כלפי ההומו החזק באירופה, "העומד לעשות את זה ובגדול". בקהילה ההומו-לסבית ההולנדית, המזוהה בעיקר עם השמאל ושוחרי זכויות האדם, יש שכינו אותו "הפרנקנשטיין שיצא מקרבנו", בעוד שיש שראו בו אות ומופת למאבק של הומוסקסואל כנגד הדעות הקדומות במדינה. פורטן היה ללא ספק התופעה המוזרה ביותר שייצר הימין הקיצוני באירופה וההומוסקסואל החזק ביותר באירופה - ובשל שתי הסיבות הללו, המנוגדות זו לזו לכאורה, משך אליו אש ציבורית.

בהכנת הידיעה השתתפו טל איתן וערן סיקורל.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...