עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בריטניה דוחה תוצאות הבחירות בזימבבואה

הבחירות בזימבבואה בהן ניצח הרודן השליט שם, ממשיכות לעורר הדים בעולם בעקבות איום ממשי על הומוסקסואלים במדינה

העניין סביב ניצחונו של הרודן רוברט מוגאבה בבחירות שנערכו בזימבבואה, והמאבק בין האיחוד הלאומי של זימבבואה (ZNU-PF) והתנועה לשינוי דמוקרטי (MDC), ממשיכים לעורר הדים בעולם וגם בקרב הקהילה ההומו-לסבית הבריטית ואירגונים הומו-לסביים שונים, החוששים ממסע רדיפה של גייז בזימבבואה. כידוע, מוגאבה שולט בזימבבואה מזה 22 שנה.

סוכנות הידיעות "רויטרס" מוסרת כי שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, הודיע הבוקר (חמישי) כי מדינתו אינה מכירה בלגיטימיות ובתוצאות הבחירות בזימבבואה. לדברי סטרו, מסרבת בריטניה להכיר בבחירות, כי מלכתחילה לא הייתה כוונה אמיתית לערוך בחירות של ממש ולשנות את הרכב השלטון במדינה, ולעם בזימבבואה לא ניתנה בכלל האפשרות לבחור את מנהיגם.

רוברט מוגאבה, הנשיא הנוכחי - העתיד להמשיך בכהונתו - ידוע בדעותיו ההומופוביות. מזה זמן רב הוא לוקח חלק בדיכוי הציבור ההומו-לסבי במדינה, בכל דרך אפשרית. הוא התגאה בעבר שממשלתו מורכבת משרים ושרות בעלי משפחות, כלעג על שרים הומוסקסואלים בבריטניה, וכן טען שצריך ללמד את ההומואים והלסביות במדינה "מעט על ביולוגיה". הוא אף טען כי "המאפיה ההומוסקסואלית שולטת בבריטניה". במהלך כהונתו נרצחו למעלה מ-100 פעילי זכויות אדם, עיתונאים ומתנגדים לשלטון הטרור שהנהיג במדינה.


פרשנות / טל איתן
לא צפויה מעורבות חיצונית אלא עידוד לשינוי פנימי

זימבבואה היא אחת מ-53 המדינות החברות בחבר העמים הבריטי. ככזו, חלים עליה חוקי בריטניה, אולם למנהיגיה יש את הזכות להכתיב את אופי הממשל והמדינה.

זה זמן רב פועלים ארגוני גייז יחד עם ארגוני זכויות אדם רבים בעולם לשיפור המצב החברתי והפוליטי בזימבבואה ולהפלתו של הרודן מוגאבה. מאבקם עבר לפסים מעשיים יותר, כאשר פתחו בשביתת רעב, מול כינוס ועידת חבר העמים הבריטי שנערך באוסטרליה לפני כעשרה ימים. הפעילים יצאו בקריאה לסלק את מוגאבה מהשלטון ולמנוע את בחירתו בשנית.

עד כה, נמנעו בריטניה והמדינות החברות באיחוד הבריטי בנקיטת צעדים משמעותיים בעניין שלטון האימים של הנשיא ולכן הצהרתו של שר החוץ הבריטי יש בה כדי לרמז על כוונות עתידיות של בריטניה להשפיע על הלכי הרוח הפוליטיים בזימבבואה וכוונה לנקיטת קו מדיני חדש.

עם זאת, ניתן להניח כמעט בוודאות כי ממשלת בריטניה ונציגיה יימנעו מביצוע שינוי בפועל, אלא רק לתמוך ולעודד שינוי חברתי פנימי במדינה. עמדת הממשל והציבור הבריטי כלפי הנושא הייתה, ותמשיך כנראה להיות, בבחינת עידוד שינוי פנימי של מתנגדי משטרו של מוגאבה ותו לא.
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...