עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מאבק להפסקת רדיפת גייז בארמניה

ארגון גייז בצרפת קורא לפעילים לזכויות הגייז וזכויות אדם ללחוץ על משלחת ארמניה למועצת אירופה לבטל חוק אנטי-הומוסקסואלי

ארגון ההומוסקסואלים והלסביות הארמנים בצרפת קורא לקבוצות של הומואים ולסביות ולארגוני זכויות אדם ללחוץ על נציגי משלחת ארמניה למועצת אירופה לבטל חוק אנטי-הומוסקסואלי, שעדיין קיים בארמניה. הפרלמנט של ארמניה עומד לדון מחדש בחוק זה.

החוק המדובר הוא חוק מספר 116 בספר החוקים הארמני. חוק זה מורה על עונש מאסר של עד 5 שנים לכל, מי שנתפס מקיים יחסי מין הומוסקסואליים והיה אמור להתבטל בשנה שעברה, עת הצטרפה ארמניה למועצת אירופה. זאת לפי דרישתה של מועצה זו. אולם החוק נשאר על כנו. בקריאתו ניזון ארגון ההומוסקסואלים והלסביות הארמנים בצרפת על דיווחים באמצעי התקשורת בארמניה לפיהם מתכוונת הממשלה להשאיר את החוק הזה על כנו גם לאחר הדיון המחודש בו.

בניגוד לישראל, בה היה קיים חוק דומה עד 1988 אולם יצאה הוראת שעה של היועץ המשפטי לממשלה, חיים כהן, שכובדה גם על ידי היועצים המשפטיים הבאים אחריו - שלא לאכוף חוק זה, בארמניה חוק זה נאכף והומוסקסואלים ממשיכים להיות מוטרדים ואף להיעצר בגינו. הארגון של ההומואים והלסביות הארמנים בצרפת קורא, איפוא, לחברים בקהילה ללחוץ על המשלחת הארמנית למועצת אירופה, ובעיקר על העומד בראשה, בדרישה לשנות חוק זה.

החוק הארמני גוזר חמש שנות מאסר לאדם שהורשע בקיום יחסי מין הומוסקסואלים או מעורב במערכת יחסים חד-מינית. גורמים חברתיים באירופה טוענים כי חוק זה אמור היה להימחק מספר החוקים הארמני עם הצטרפותה של המדינה לחבר המדינות האירופי - מה שטרם נעשה. 

הפרלמנט הארמני עתיד לערוך דיון בנושא בשבועות הקרובים, אך אמצעי התקשורת הארמנים מדווחים על דחייה בהחלטת הפרלמנט. זאת, לטענתם, בשל דרישת הציבור שלא למחוק את החוק ולהשאירו בתוקף ומתוך רצון להימנע מעימות עם גורמים ופלגים תוך-מדיניים שאינם מעונינים בביטול החוק.

הומוסקסואלים ולסביות נרדפים בארמניה על ידי שלטונות המדינה האוכפים את החוק בפועל. בין היתר, מאשימים פעילים למען זכויות אדם באירופה את המשטרה הארמנית בהטרדה, סחיטה ואיומים של הומוסקסואלים ולסביות. הצטרפותן של מדינות לאיחוד האירופי הובילה, בחלק מהמקרים, לשינויים בחקיקה המקומית באותה המדינה. עיקר השינויים נעשו בתחום המסחר, המיסוי והכלכלה, בין היתר - בהחלפת המטבע ל"אירו". עם זאת, בחלק מהמדינות התקיימו ועדיין מתקיימים חוקים ישנים ובלתי מעודכנים, ובעיקר כאלו המתייחסים לזכויות האדם וקבוצות המיעוט במדינה.

לפני פחות משבועיים דחה בית המשפט לזכויות האדם של האיחוד האירופי את עתירתו של הומוסקסואל צרפתי, שביקש לאמץ ילד ונדחה על ידי שלטונות צרפת. בית המשפט קבע כי כל מדינה החברה באיחוד האירופי רשאית להחליט על מדיניות האימוץ שלה בנוגע לזוגות חד-מיניים.
עם זאת, על פי תקנוני והסכמי האיחוד, חייבות המדינות החברות בו להחיל מספר חוקים בסיסיים הנוגעים לזכויות אדם, חופש הפרט והאזרח במסגרתן. בתוקף כך חויבו מדינות האיחוד לערוך שינויים בחוקיהם. פולין ורומניה היו שתי המדינות המרכזיות ששינו את חוקיהן בעקבות הצטרפותן לאיחוד.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...