עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האם קיים קשר בין התנהגות ילדים בשעת משחק לנטייה מינית?

לא כל הילדים הבנים יבקשו חיילי משחק ומשאיות כמתנה לחגים. ייתכן שכמה מהם שמו עין על משחק תנור האפייה ועל בארבי. כבר הלכה לה התיאוריה על מספריים, חלזונות וזנבות כלבלבים (שיר ילדים אמריקאי).

אך בעוד הורים לבנים עדינים לכאורה יתירו התנהגות נשית אצל בנם, עלולה לצוץ במוחם שאלת הנטייה המינית לעתיד לבוא.

למרות זאת אומרים המומחים כי אין סיבה מספקת לחשוב שמשחק בעל נטייה נשית הוא סמן להומוסקסואליות בבנים. יתרה מכך, אומרים הם, נטייה מינית איננה מקור דאגתם. מה שכן מדאיג אותם הוא נושא הבלבול המיני שעלול לצוץ עקב בעיות פסיכולוגיות עמוקות יותר בילד.

"אין שום סימוכין לרעיון כי כל התנהגות שהיא 'תגרום' להעדפה המינית לנוע לצד זה או אחר", אומרת המומחית להתנהגות הילד ג'ודית מאיירס-וולס, מרצה מן המניין באוניברסיטת פרדו באינדיאנה. "נראה כי העדפה מינית נקבעת באופן שאינו תלוי במעשים או בניסיון".

מאיירס-וולס מדגישה כי התנהגויות כגון משחק בבובות או משחק ב"בית" אינן גורמות לבן להפוך להומו, בדיוק כפי שאותן פעילויות אינן גורמות לבת להפוך להטרוסקסואלית. "ברוב המקרים אין אפשרות לדעת מהי נטייתו של ילד לפחות עד גיל ההתבגרות".

הפרעת זהות מינית
בעוד אומרים המומחים כי הפגנת התנהגות מינית שאינה טיפוסית היא דבר שבשגרה אצל ילדים, התנהגות מינית מנוגדת יכולה להעיד על ילד בעל הפרעה בזהות המינית.
הפרעת זהות מינית היא הפרעה פסיכולוגית בה הילד מביע רצון חוזר ונשנה "להיות" המין המנוגד או להיות אך ורק בחברתו של המין השני.

דייויד סאנדברג, פרופסור-חבר לפסיכיאטרייה ורפואת ילדים באוניברסיטת בופלו מסביר כי כאשר התעניינותו של בן בפריטים והתנהגויות נשיים הופכת "מתמדת ומתפשטת", וחשוב יותר מכך כאשר יש סלידה מהתנהגות גברית, יש בכך הצדקה לאבחון הפרעת זהות מינית.
לדוגמא, ייתכן כי ילד יפגין העדפה חזקה לביגוד מנוגד, תפקיד מיני מנוגד בשעת משחק וחברים למשחק מהמין השני. "אין אנו מדברים כאן על ילד המשחק בערכת בישול וגם בבובת החייל שלו", אומר סאנדברג.

ויליאם פולאק, פסיכולוג ומומחה להתנהגות הילד בבית הספר לרפואה של הארוורד, מדגיש כי אין בהפרעת זהות מינית רק משום הבעת עניין במשחק נשי, אלא המדובר יותר בחוסר עניין ב"ענייני בנים" טיפוסיים.
פולאק מדגיש כי בן המשחק עם בובות הנו "נורמלי לחלוטין". אפילו אם הוא יעדיף לשחק בבובת בארבי ולא בבובת חייל, עדיין יהא זה נורמלי. ההבחנה, אומר פולאק, מגיעה אם הילד אומר "אינני אוהב להיות בן" או "אני רוצה להיות בת".

על ההורים לדאוג בשל כך מפני שהדבר עלול להצביע על בעיות בסיסיות כגון דיכאון, דימוי עצמי והתפתחות.

חשוב ביותר, אומרים המומחים, שההורים יקבלו את הצד הרגיש של בנם. במקום לאסור על התנהגות נשית או להכריח את הילד לקחת חלק בפעילויות סטריאוטיפיות גבריות, שיטה טובה יותר עבור ההורים תהא מתן האפשרות לילד לשחק כפי רצונו בעוד הם מחפשים סימנים להפרעת זהות מינית.

אם ההורים ינסו לשלוט במשחק, אומר סאנדברג, "הילדים עלולים לנטור טינה כלפי הוריהם ולהתייחס לזאת כביקורת נוקבת על מי שהם".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...