עוד בתרבות ובידור
 >  > 

חודש לחוק העישון: המעשנים יוצאים פחות

סקר "מותגים" מגלה כי כחודש לאחר שחוק איסור העישון במקומות הציבוריים נכנס לתוקפו, המעשנים צמצמו את ביקוריהם במקומות בילוי וחלקם אף עוברים על החוק בכוונה תחילה

חודש לאחר שחוק איסור העישון במקומות הציבוריים נכנס לתוקפו, ומסקרי דעת קהל שפורסמו בימים האחרונים באמצעי התקשורת עולה כי אחוז ניכר מהמעשנים ציינו כי הפחיתו את תדירות הביקור שלהם במקומות בילוי שונים.

מסקר של חברת "מותגים" עולה כי כשליש מהמעשנים (32% מהמשיבים, נשים וגברים בשיעור דומה) אמרו כי מאז שנכנס החוק החדש לתוקפו, הם מבקרים פחות במקומות הבילוי.

רק 7% מהמשיבים אמרו כי כל מקומות הבילוי אוכפים את החוק, לעומת כ-36%, שהשיבו כי רק מיעוט קטן ממקומות הבילוי אכן מפקחים ומגבילים את העישון בשטחם.

למעלה ממחצית, כ-52% מהמעשנים במקומות הבילוי, השיבו כי הם מעשנים פחות מאז החוק נכנס לתוקפו. ואיך החוק החדש משפיע על העסקים? רבים סבורים כי החוק גורם לנזק למקומות הבילוי. כמחצית מהמשתתפים בסקר (52%) טוענים שהחוק פוגע בבעלי העסקים., כש-24% השיבו שהחוק החדש "פוגע מאוד בבעלי עסקים", ו-28% השיבו שהוא "פוגע במעט". באופן מתבקש, קיים פער גדול בין מעשנים ללא מעשנים בשאלת הנזק למקומות הבילוי ולעסקים. בעוד ש-40% מהמעשנים השיבו שהעסקים נפגעים כתוצאה מהחוק החדש, לעומת 19% מהלא-מעשנים.

כ-21% מהמעשנים אמרו שהם לא מוכנים לציית לחוק החדש עד שלא יידרשו מהם להפסיק ואף יאיימו להזמין פקח או שוטר, לעומת 79% שהשיבו כי יפסיקו לעשן במקומות הבילוי. רוב העוברים על החוק במתכוון הם צעירים, בגילאים 18-24, ובני 35-54. החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים נכנס לתוקפו לפני כחודש.

בשיאו, המאבק בעישון בקהילה הגיע לסדרה של תביעות קטנות שהוגשו לבית המשפט, נגד מקומות בילוי שונים ובכללם מקומות בילוי של הקהילה הגאה ה"קרפה דיאם" וה"שושן" שנסגרו זה מכבר, ה"אוויטה", ה"סדמוס אמורי", וכן ליינים המפעילים מסיבות גייז.

ארגון "לנשום נקי" מרכז את התביעות המשפטיות, ופעיליו נחושים להפסיק לחלוטין את מה שהם מכנים "עישון כפוי" במקומות הבילוי ובשטחים ציבוריים ברחבי הארץ.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...