עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הסופר יוסי אבני זכה בפרס רה"מ לספרות

הסופר ואיש משרד החוץ הישראלי, יוסי אבני לוי, יקבל את הפרס על "יצירתו, העוסקת באומץ בשאלות של זהות, השתייכות וחריגות"

הסופר ואיש משרד החוץ הישראלי, יוסי אבני לוי, נמנה על רשימת מקבלי פרס ראש הממשלה לספרות לשנת תשס"ח. בהודעה מטעם משרד ראש הממשלה פורסמו הזוכים בפרס היוקרתי, הנחשב לאבן דרך בקריירה של סופרים ישראלים רבים. בין יתר הזוכים בפרס השנה ניתן למצוא סופרים מן השורה הראשונה, ובהם אהרן מגד, העורך זיסי סתוי ("ידיעות אחרונות"), סופרת הילדים והעורכת נירה הראל, והכותבת והעורכת רות אלמוג מ"הארץ".

בנימוקי הזכייה נכתב כי "יצירתו של יוסי אבני לוי עוסקת באומץ בשאלות של זהות, השתייכות וחריגות - בן למשפחה מזרחית מול ההגמוניה הישראלית האשכנזית, הומוסקסואל מול החברה הסטרייטית, והישראלי-יהודי המייצג את המדינה בחו"ל, ונאלץ להתמודד עם ניכור ועוינות". עוד נכתב בהודעה, כי "בעברית עשירה וחושנית - המדייקת בתיאורי מקום, אווירה ורגש, כמו גם בשפת דיבור ציורית ואותנטית מפליא אבני-לוי לגעת ברבדי מעמקים אנושיים אוניברסליים ילדות, אהבה, בדידות וגעגוע". פרס ראש הממשלה לספרות מוענק מאז שנת 1969 ליוצרים ישראלים, במטרה לסייע להם בעבודתם ולאפשר להם להתפנות מעיסוקיהם ולהתמקד בכתיבה. הפרס, הניתן לאחר בחינה של עבודת היוצר לאורך השנים, הוא בגובה של כ-67 אלף שקל. יוסי אבני-לוי הוא אחד היוצרים הבולטים בקהילה הגאה. ספרו הראשון, "גן העצים המתים", עורר עם יציאתו פולמוס נרחב בשאלת מקומה של הקהילה ההומוסקסואלית בחברה המזרחית, וחיי הבדידות והניכור שמאפיינים את ההומואים בתקופה המתוארת בספר, שיצא לאור באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת. אבני-לוי נמצא במשך שנים ארוכות תחת ביקורת חריפה מצד פעילים בקהילה הגאה, שתקפו את דמויות ההומואים בספריו, סגנון החיים ההומואי שהוא בחר לתאר ואת העובדה שהוא פרסם את הספרים בשם בדוי.

לאחרונה, לאחר שנים ארוכות של עבודה במשרד החוץ הישראלי ובשורה של תפקידים בכירים במוסדות המדינה, יצא יוסי אבני-לוי מהארון בפומבי בראיון נרחב וחושפני ל"ידיעות אחרונות". בראיון, תיאר אבני-לוי את מערכת היחסים שלו עם בן זוגו הגרמני, ואת יחסיו הטעונים והבלתי-מוסברים עם גרמניה והעם הגרמני, וכן עסק בהרחבה בשאלת הזהות המינית שלו בתפקיד רשמי מטעם המדינה.

ספרו האחרון, "איש ללא צל", עוסק בפרשיית ריגול המבוססת על סיפור אמיתי, ועוסקת בין היתר בקונפליקט של אדם למדינתו ולזהותו - בין היתר לזהותו כהומוסקסואל.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...